«Зараз це 180 політв’язнів». Таміла Ташева уточнила дані списків на обмін між Україною та Росією

Фігуранти другої сімферопольської групи «Хізб ут-Тахрір» на засіданні Південного окружного військового суду в Ростові-на-Дону, Росія, 12 травня 2022 року

 

Президент України Володимир Зеленський на спільній пресконференції з президентом Туреччини Реджепом Тайїпом Ердоганом заявив 7 липня у Стамбулі, що Україна працює над тим, щоб повернути «наших полонених, політв’язнів, кримських татар». За його словами, всі списки є у партнерів. Але з огляду на те, що наразі немає результатів, Зеленський сказав, що неправильно буде коментувати це більш детально.

Скільки списків і політв’язнів?

За словами постійної представниці президента України в Автономній Республіці Крим Таміли Ташевої, йдеться про один список. Він погоджений із правозахисними організаціями та всіма державними структурами України, які займаються обміном українських полонених і політв’язнів.

Зараз це 180 політв'язнів, з них 117 – кримські татари Таміла Ташева

«Зараз це 180 політв’язнів, з них 117 – кримські татари. Ці списки ми намагаємося верифікувати разом із правозахисними організаціями. Ми цифрами та списками обмінюємося з Офісом уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, це списки, які є в Офісі президента України. Це один єдиний список», – повідомила Таміла Ташева в коментарі Радіо Крим.Реалії.

Представниця президента України в АРК Таміла Ташева

У цьому списку – перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял, громадянська журналістка Ірина Данилович та Леніє Умерова, яку затримали російські силовики на російсько-грузинському кордоні при спробі потрапити до Криму, щоб відвідати батька. Вона вже 9 місяців перебуває у місцях позбавлення волі, нагадала Таміла Ташева. Зараз її тримають у Лефортово, «одній з найзакритіших пенітенціарних установ РФ», уточнила постпред.

Як повернення «азовців» вплине на процес обміну

Прокоментувала Таміла Ташева і повернення в Україну з Туреччини п’ятьох командирів полку «Азов».

За домовленістю Росії з Туреччиною «азовців» звільнили з російського полону на умовах, що вони перебуватимуть у Туреччині до кінця війни. У Росії висловили невдоволення нинішнім рішенням. Прессекретар російського президента Дмитро Пєсков у коментарі РИА «Новости» зазначив, що «Москва розраховує отримати роз’яснення щодо того, що сталося, і братиме це до уваги у наступних домовленостях». Як зазначено на сайті російського МЗС, «повернення ватажків Азова» стало предметом телефонної розмови міністрів закордонних справ Туреччини та Росії.

Президент України Володимир Зеленський (посередині), керівник президентського офісу, очільник МВС і 5 командирів оборони «Азовсталі» у літаку під час повернення до України із Туреччини, 8 липня 2023 року

Таміла Ташева сподівається, що це не вплине на роботу щодо повернення політв’язнів.

Сподіваюся, що позиція президента Ердогана щодо звільнення українських політв'язнів буде твердою Таміла Ташева

«Питання в тому, що це наші українські громадяни, які заслуговують бути в Україні. Це був тривалий переговорний процес, у тому числі й про те, щоби повернути наших «азовців» додому. Тому важко оцінювати на даний момент. Я сподіваюся, все ж таки позиція президента Ердогана щодо звільнення українських політв’язнів буде твердою, і я сподіваюся, що жодні інші дії та комунікації між нашими двома країнами ніяк не вплинуть на процес звільнення інших людей», – заявила Таміла Ташева.

Президент України Володимир Зеленський (ліворуч) та президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган. Стамбул, Туреччина, 7 липня 2023 року

Таміла Ташева розраховує, що зараз вдасться підключити інших міжнародних партнерів, «щоб вони брали на себе переговорну роль з Російською Федерацією щодо звільнення наших політв’язнів».

Востаннє звільнити політв’язнів із Криму вдавалося до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, в серпні 2019 року. Тоді звільнили Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Володимира Балуха, Едема Бекірова. Після цього було багато спроб звільнити кримських політв’язнів, але вони закінчувалися тим, що Росія відмовлялася це робити.

Український режисер Олег Сенцов після обміну ув'язненими між Росією та Україною. Київ, 7 вересня 2019 року

Джерело

Новости Крыма