Загроза з моря. Що потрібно ЗСУ для розгрому Чорноморського флоту Росії

Російський ракетний крейсер «Москва» потонув 14 квітня 2022 року внаслідок пожежі, спричинену ракетними ударами ЗСУ

 

Які кораблі Росія тримає в Чорному морі для здійснення атак по території України? Чим ЗСУ могли б знищити Чорноморський флот Росії? Чому західні партнери не готові надати Україні всю зброю, необхідну для перемоги? Все це з’ясовував проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я».

  • Екскомандувач армії США в Європі, генерал-лейтенант у відставці Бен Годжес запропонував допомогти Україні «придушити» Чорноморський флот Росії в окупованому Криму. Таку думку американський військовий висловив в інтерв’ю «Голосу Америки», опублікованому 12 квітня. Він зазначив, що українським військовим суттєво не вистачає боєприпасів, тому влада США має надати їх у ще більших масштабах, знову розглянути питання про надання літаків F-16 або інших, ракет АТАCМS чи різних типів високоточних засобів великої дальності. Це змусить Росію не використовувати Крим як місце, звідки вона завдає своїх ракетних ударів, вважає Годжес. Оскільки, зауважив він, російські кораблі виходять із Севастополя у Чорне море, запускають звідти ракети, після чого повертаються до порту.
  • Тим часом капітан 1-го рангу, начальник кафедри ВМС Національного університету оборони України Степан Яким’як в інтерв’ю «Суспільне.Одеса» висловив думку, що Чорноморський флот Росії евакуюється з Криму у разі наступу Збройних сил України. У такому випадку флот перебазується до Новоросійська та інших портів у Чорному морі. Військовий окремо наголосив на важливості знищення крейсера «Москва» у квітні минулого року. Це дозволило зламати плани противника на морі та відігнати його кораблі до Криму, пояснив Яким’як.
  • Керівниця об’єднаного пресцентру оперативного командування «Південь» Наталія Гуменюк 21 березня у коментарі «Укрінфрму» зазначила, що Чорноморський флот Росії «опинився практично у пастці». Навіть за бажання вивести його з Чорного моря РФ – немає такої можливості. Російські військові можуть хіба що розосереджувати його по всій акваторії Чорного моря. Гуменюк також зазначила, що виведення кораблів зараз для російських військ можливо хіба що в Азовське море. Але там не всюди дозволять глибини проходити тому корабельному складу, який в них є у Чорному морі. Виходити ж з Чорного моря через Босфор російським кораблям не дозволить міжнародне законодавство і вжиті санкції, додала спікерка.
  • Певні «сюрпризи» на морі від українських військових також анонсував міністр оборони Олексій Резніков. Він натякнув, що Україна готує нову атаку на російський флот у Чорному морі, схожу на потоплення крейсера «Москва».

Що зосереджено в Чорному морі?

Експерт Центру оборонних стратегій, капітан 1-го рангу запасу Андрій Риженко розповів у коментарі «Новинам Приазов’я», що склад основних кораблів Чорноморського флоту Росії з початку повномасштабного вторгнення не змінився. Він також нагадав про знищення десантного корабля «Саратов» та крейсера «Москва».

Андрій Риженко

Ударну основу складають кораблі-носії ракет «Калібр» Андрій Риженко

«Разом було ще пошкоджено і знищено до 18 кораблів і катерів. Але я хочу сказати, що велику кількість цих кораблів, особливо катерів, вони відремонтували. Ударну основу складають кораблі-носії ракет «Калібр». Це два фрегати: «Адмирал Макаров» зараз знаходиться в Новоросійську та «Адмирал Эссен» – у Севастополі на ремонті. Ще є третій такий фрегат «Адмирал Григорович», але він з початку війни був у порту «Тартус» в Середземному морі й Туреччина йому зворотно не дозволила зайти. Крім того, є три корвети «Баян М» – також носії ракет «Калібр», – повідомив експерт.

Він зазначив, що найбільш сучасні кораблі зараз виводять до Новоросійська, а у Севастополі знаходиться дизель-електричний підводний човен «Новороссийск», якому вже 30 років.

Корабель ЧФ РФ «Адмирал Макаров» на виході із Севастопольської бухти, квітень 2021 року

«Його там ремонтували. Там же знаходяться фрегати «Пытливый» і «Ладный», їм практично під 40 років. Ракетна зброя в них є, але протичовнова специфічна. Ракетні, протичовнові корвети ще радянської побудови знаходяться в Севастополі», – розповів експерт.

Цей склад кораблів дозволяє Росії здійснювати ракетні удари по території України, каже Риженко. Разом з цим він зауважив, що ракет типу «Калібр» в російської сторони залишається не так багато, а виготовляти їх можуть до 20 одиниць на місяць, додав експерт.

Російський фрегат, схожий на «Адмирал Эссен», у Севастополі, 4 квітня 2022 року

«По-друге, вони можуть перехоплювати судноплавства з наших портів. З узбережжя, яке зараз нами контролюється – від дельти Дунаю до дельти Дніпра. Ми знаємо, що там «зернова угода» діє, але де-факто ці порти заблоковані. Десантні кораблі готові по команді завантажити десант, здійснити висадку, але для цього немає операційних умов», – каже він.

Загроза з Криму

Військовий експерт Риженко звертає увагу і на те, що також у захопленому РФ ще у 2014 році Криму розміщено потужне авіаційне угруповання, яке представляє серйозну загрозу для України. За його даними, це близько 90 винищувачів-бомбардувальників і 60 ударних вертольотів.

Регулярно стріляють ракетами типу Х-59, Х-31 по узбережжю Андрій Риженко

«Вони постійно здійснюють обльоти північно-західної частини Чорного моря, там постійно діють літаки-розвідники. Це загроза для наших надводних сил і судноплавства, й приморських наших територій, тому що росіяни (армія РФ – ред.) регулярно стріляють ракетами типу Х-59, Х-31 по узбережжю», – зазначив він.

Російський ударний вертоліт Мі-35, ілюстративне архівне фото

Риженко розповів, яка зброя допомогла б українським військовим атакувати Чорноморський флот Росії.

Потрібні ракети на надводних платформах і літаках Андрій Риженко

«В першу чергу, потрібні ракети на надводних платформах і літаках. До речі, літак Ф-16 дуже добре нам підійшов, тому що він несе «Гарпун», «AGM-88 HARM». Ракетні катери, можливо, у наших західних партнерів є катери невеликої водотоннажності, які вони вивели з експлуатації, але вони перебувають у нормальному стані», – перерахував експерт.

«Ракетна атака в будь-який момент»

Військовий оглядач, майор запасу Збройних сил України Олексій Гетьман сказав «Новинам Приазовʼя», що російські кораблі не підходять близько до берегової лінії, яку контролює Україна.

«Бояться бути ураженими «Нептунами» або «Гарпунами», які постачають наші партнери. Вони розосереджуються, намагаються контролювати все Чорне море, але цей флот нищить нашу Україну, яка взагалі немає, загалом кажучи, свого великого флоту. Тому казати про якусь потужність цього угруповання не варто», – каже Гетьман.

Кораблі ЧФ РФ у Севастополі, 2019 рік

Він переконаний, що якби трапився морський бій між Туреччиною та РФ, то «Чорноморський флот був би дуже швидко знищений». На думку аналітика, українська армія може атакувати російські кораблі безпілотними засобами – відганяти їх далеко від українських берегів.

Безпілотними плаваючими засобами ми можемо нищити ці кораблі Олексій Гетьман

«Ми вже випробували це у Севастополі, атакували певні кораблі Чорноморського російського флоту, використовуючи навіть крилаті ракети. Безпілотними плаваючими засобами ми можемо нищити ці кораблі. Якщо не топити, то завдати такої шкоди, що треба буде відводити кораблі в порти й ремонтувати. Звісно, якщо у нас була б авіація, на яку ми дуже розраховуємо», – зауважив Гетьман.

Він наголосив, що російські військові можуть у будь-який момент здійснити ракетну атаку по Україні з тих кораблів, які перебувають у Чорному морі.

Фрегат ЧФ «Адмірал Ессен» у Севастополі, архівне фото

«Максимальна кількість залпу – 36 ракет. Поки що вони розосереджені, знаходяться на великій відстані один від одного, поза зоною враження наших крилатих ракет. Немає такого відчуття, що вони готують якийсь активний пуск, я думаю, що це звичайне бойове чергування. Але вони можуть в будь-який момент це зробити», – підкреслив Гетьман.

«Легітимні цілі»

Фахівець-міжнародник, експерт Центру оборонних стратегій Олександр Хара зазначив, що кораблі Чорноморського флоту є «легітимними військовими цілями» для української армії. Втім, західні партнери лише частково готові постачати Україні зброю, необхідну для ураження російського флоту, каже він.

Є сенс для наших американських і європейських партнерів дати нам все можливе, щоб ми потопили цей флот Олександр Хара

«Поки що ми покладаємося здебільшого на власні сили. Оскільки ми в юридичному плані у стані війни з РФ, то весь Чорноморський флот РФ і воєнні об’єкти на території РФ є легітимними цілями. І, власне, тому є сенс для наших американських і європейських партнерів дати нам все можливе, щоб ми потопили цей флот», – зауважив Хара.

На думку експерта, знищення Чорноморського флоту, з точки зору безпеки, було б вигідно і для країн Європи.

Олександр Хара

«Калібри», які падають на наші з вами голови, були придумані, щоб шантажувати Європу як звичайними засобами, так і можливою ядерною зброєю. «Калібри» долітають аж до Британських островів. Тому зараз був би сенс нам потопити весь цей флот, щоб він не був загрозою для європейців передусім», – зазначив фахівець-міжнародник.

Чого остерігається Захід?

Хара зауважив, що західні партнери поки що не готові надати Україні все необхідне для перемоги у війні. Для ударів по військових обʼєктах у Криму потрібні оперативно-тактичні ракети. Це дозволить зменшити можливість армії РФ, що зараз там перебуває, завдавати ударів по українських містах та швидше деокупувати цю територію, вважає він.

Експерт впевнений, що лідери країн Заходу бояться максимальної ескалації війни. А саме застосування зброї масового знищення.

«Ці «червоні лінії» затримують допомогу і затримують цю еволюцію. Олаф Шольц сказав: «Якщо ми дамо танки, то це призведе до Третього світової війни». Зараз у нас є і «Абрамси» американські, і «Челенджери» британські, і «Леопарди» німецькі, і якось не відбувається Третьої світової війни», – наголосив експерт.

Перший із чотирьох танків Leopard 2, які Канада передає ЗСУ, лютий 2023 рік

Надання Україні сучасних літаків-винищувачів і оперативно-тактичних ракет – це «червона лінія» для США та країн Європи, яка їх стримує у підтримці України, каже Хара. Тому є завдання – переконати західних партнерів в наданні Україні всього необхідного для перемоги над Росією.

Це геноцидна війна, тут не можна про щось домовлятися з РФ Олександр Хара

«Жодного сантиметра української землі не може залишитися для перемовин, бо це геноцидна війна, тут не можна про щось домовлятися з РФ. Висувають ультиматуми, щоб Україна перестала існувати як суверенна незалежна держава та погодилася на втрату величезних територій. Ми розуміємо, що навіть якби ми погодилися на все це, Росія через певний час спробує остаточно знищити Україну й окупувати всі її території», – додав Хара.

  • 14 квітня 2022 року російське Міністерство оборони повідомило про потоплення «Москви». За день до цього українські чиновники повідомили, що російський корабель успішно атакували крилаті ракети. Російські військові цієї інформації не коментували.
  • Російське міністерство стверджує, що весь екіпаж корабля був евакуйований після детонації боєприпасів і великої пожежі. Скільки людей було на борту – не повідомляється. Екіпаж ракетного крейсера, за різними даними, міг становити приблизно від 500 до приблизно 700 осіб.
  • 24 березня 2022 року Генеральний штаб Збройних сил України повідомив, що в окупованому Бердянську був знищений великий десантний корабель Росії «Саратов», а великі десантні кораблі РФ «Цезар Куніков» і «Новочеркаськ» зазнали пошкоджень.

Джерело

Новости Крыма