Застаріле обладнання та неправильна експлуатація котелень стають одними з основних джерел забруднення повітря в міських агломераціях, що загрожує здоров’ю мешканців.
Про це повідомляють фахівці Державної екологічної інспекції України.
Котельні, особливо застарілі, відіграють важливу роль у забрудненні повітря в містах. Спалювання палива в таких котельнях часто супроводжується викидами шкідливих речовин, таких як вуглекислий газ, тверді частинки PM2.5 і PM10, оксиди азоту та сірчані гази.
Ці забруднювачі сприяють глобальному потеплінню, погіршують якість повітря та можуть викликати серйозні хвороби, зокрема респіраторні захворювання і проблеми з серцево-судинною системою.
Особливо небезпечні дрібні частинки PM2.5 і PM10, які легко потрапляють до легенів і кровоносної системи, а оксиди азоту і сірчані гази викликають смоги й кислотні дощі, що завдають шкоди довкіллю.
Для вирішення цієї проблеми необхідний комплексний підхід. Перехід на відновлювані джерела енергії, такі як сонячна енергія та біомаса, здатний значно зменшити викиди забруднюючих речовин.
Окрім того, модернізація котелень із встановленням сучасних фільтрів і новітніх технологій спалювання дозволить знизити рівень шкідливих викидів.
Перехід на природний газ замість вугілля також може стати перехідним етапом до більш екологічного опалення. Крім того, стимулювання енергоефективності, зокрема покращення теплоізоляції будівель та використання енергоощадних котлів, зменшує потребу в паливі і відповідно знижує рівень забруднення повітря.
Регулярний моніторинг викидів та контроль за роботою котелень допоможуть забезпечити дотримання екологічних норм і стандартів, а отже, поліпшити якість повітря.
«Чисте повітря – це не тільки комфорт, а й запорука здоров’я та майбутнього для кожного мешканця міста», – зазначають у екочнспекції.