Мирна угода про війну в Україні включатиме врегулювання питання п’яти регіонів. Про це заявив спеціальний посланник президента США Стів Віткофф після переговорів у Росії. Що мається на увазі – він не пояснив. Президент Володимир Зеленський у відповідь сказав, що про територію України може говорити лише її народ. Чи має Україна ризик юридично втратити Крим та інші регіони? Чи не зайшли переговори в глухий кут через територіальне питання? І що про це думають безпосередньо кримчани? Про це ведуча програми Радіо Крим.Реалії Олена Бадюк говорила з американістом, експертом Ради зовнішньої політики «Українська призма» Олександром Краєвим, представником Крайової Ради українців Криму Андрієм Щекуном та російським соціологом Ігорем Ейдманом.
Спецпосланець США Стів Віткофф в інтерв’ю американським ЗМІ назвав свої переговори з президентом Росії Володимиром Путіним «переконливими». Він стверджує, що Путін звернувся до нього з проханням забезпечити «стійкий мир». Ключ до мирної угоди, за словами Віткоффа, – у врегулюванні питання «п’яти регіонів».
Це не вперше, коли спецпосланець США висловився на цю тему. Зокрема, раніше в інтерв’ю Такеру Карлсону Віткофф заявив, що «найбільшою проблемою у цьому конфлікті є так звані чотири регіони». Однак, коли він почав їх перераховувати, нарахував п’ять: «Донбас, Крим, Луганськ та ще два інші». Саме так висловився Віткофф.
Офіційно Росія заявляє, що прагне миру, але на своїх умовах, серед яких, зокрема, відмова України від анексованого Криму та ще чотирьох областей – Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької. Москва оголосила про те, що вони включені до російської Конституції. При цьому російська армія не контролює їх повністю.
Володимир Зеленський, коментуючи нову заяву Віткоффа, зазначив, що для України визнавати будь-які тимчасово окуповані території російськими – це червоні лінії. Також український президент вважає, що Віткофф прийняв для себе стратегію російської сторони та поширює наративи Кремля.
В історії російсько-української війни це не перший випадок, коли сторони впираються у червоні лінії, і далі вести переговори у цьому напрямку неможливо. Класичний вихід із тупикової ситуації – винесення нерозв’язних питань за межі переговорів, каже експерт Ради зовнішньої політики «Українська призма» Олександр Краєв.
Адже очевидно, що Україна не піде на жодні територіальні компроміси і не відмовиться від Криму, від Донецької, Луганської областей, Харкова, Херсона та Запоріжжя. Це просто неможливо, оскільки суперечить здоровій логіці, волі українського народу та українським національним інтересам, зазначає Краєв.
З іншого боку, каже експерт, зрозуміло, що Росія не хоче віддавати те, що захопила. Вона не може «втратити обличчя перед власним народом», пояснює російську позицію Олександр Краєв.
Більша частина світової спільноти говоритиме про те, що це територія України Олександр Краєв
«Ми матимемо з вами ту саму ситуацію, яку мали з Мінським процесом. Тобто територія буде у «сірій зоні». Усі питання території – це буде так звана «сіра зона» цих переговорів. Тобто ніхто нічого не визнає, ніхто нічого з цим не робитиме, більша частина світової спільноти говоритиме про те, що це територія України, Росія говоритиме, що це територія Росії – і все. Але фактично те, що там відбуватиметься, залежатиме від того, хто фізично контролює цю територію», – упевнений Олександр Краєв.
Держсекретар США Марко Рубіо заявив про те, що США можуть припинити спроби досягти мирної угоди між Росією та Україною та зосередяться на інших пріоритетах, якщо найближчими днями зусилля зупинити війну будуть марні.
Президенту США дуже хотілося б забути про Україну, оскільки це дуже складний комплекс питань і проблем міжнародної безпеки, каже Олександр Краєв. Цю ситуацію вкрай важко швидко вирішити, але залишити її не вийде, оскільки в її вирішення вже вкладено дуже багато ресурсів, часу, і на кону — репутація американського лідера, зазначає експерт.
Трампу не вдасться відцентрувати свою увагу від України Олександр Краєв
«Трампу потрібна якась зовнішньополітична перемога. 3 травня у Трампа спливає 100 днів президентства. Ті злощасні 100 днів, про які він сам казав, що вони йому вкрай важливі, що він від них хоче відштовхуватися, у них він бачить якийсь сенс, він бачить розуміння, що через 100 днів він має досягти і миру в Україні, і подолати інфляцію, і подолати економічні проблеми. Поки що ми бачимо, що він, навпаки, лише плодить економічні проблеми, посилює інфляцію і нічого не може зробити у зовнішній політиці. Але все ж таки йому не вдасться відцентрувати свою увагу від України. Хоч би як Трамп хотів», – наголосив Олександр Краєв.
Скептично Краєв ставиться і до перспективи того, що США змушуватимуть Україну відмовитися від своїх територій.
Ситуація в реальності та ситуація з військової точки зору набагато важливіша, ніж ситуація з документальної точки зору Олександр Краєв
«Ну уявімо собі ситуацію, що умовний Віткофф, умовний Трамп, все ж таки кажуть, що так, Росія має право на Запоріжжя. І підпишіть документ, де це право закріплено. І що? Україна його підпише? Якщо Україна його якимось чином підпише, то українські війська відступлять від Запоріжжя? Я собі цей сценарій просто не можу уявити. Це буде один із тих випадків, коли ми матимемо колізію, колізію реальності, колізію бажаної реальності. І у міжнародних відносинах такі колізії вирішуються дуже просто. Ситуація в реальності та ситуація з військової точки зору набагато важливіша, ніж ситуація з документальної точки зору», – розповів Олександр Краєв.
Москва системно з 2014 року проводить політику посилення інтеграції Криму в російське правове поле, каже представник Крайової Ради українців Криму Андрій Щекун. Російські політики використовують усі механізми для того, щоб зламати позицію світової спільноти. Тож у тому, що Росія знову порушує питання визнання українських територій російськими, нічого дивного немає.
Потрібно запастися терпінням, каже Андрій Щекун: «І, виходячи зі свого досвіду, я розумію, що і Трамп, і Віткофф, і Келлог, усі говорять про те, що це бажання Російської Федерації. Але на ці умови ніхто не погодився на сьогоднішній день, і ніхто не піде. І тому зрозуміло, що питання деокупації Криму – це питання майбутнього».
Важливо, як Україна посилить свої позиції на переговорах, чи стоятиме питання про деокупацію всіх окупованих територій, оскільки їх окупація – порушення міжнародного права, зазначає Андрій Щекун.
Ми маємо сильну аргументацію позиції. Ми маємо представників Криму Андрій Щекун
Він упевнений, що до переговорного процесу потрібно підключати тих, хто жив на півострові та бореться за український Крим.
«Ми маємо сильну аргументацію позиції. Ми маємо представників Криму, які у суспільно-політичному світогляді мають потужну складову. І ми її представляємо. Ми – українці та кримські татари – на сьогоднішній день найбільш дискриміновані етнічні спільноти в окупованому Криму. І якщо ми будемо аргументовано апелювати у переговорах цими проблемами та тими питаннями, які сьогодні є, я вважаю, що ми лише посилимо нашу складову в переговорах проти РФ. Це посилить і Трампа, і США. І цю складову потрібно використати», – каже Андрій Щекун.
Поки Володимир Путін при владі, він не відмовиться від українських територій, упевнений російський соціолог Ігор Ейдман. Президент Росії порівнює себе із російськими царями та радянськими вождями, за яких територія Росії розширювалася, і для нього це принципово важливо, вважає Ейдман.
«Такий підхід – примітивний підхід із 19 століття, він чомусь для Путіна дуже важливий. Путін зараз думає про місце в історії. І він хоче увійти в історію як людина, за якої кордони розширювалися, за якої відродилася, відновилася Російська імперія повною мірою. І тому він не тільки не може відмовитися від тих регіонів, які вже анексував, він не може відмовитися від ідеї захопити Україну повністю. Тому що без цього його ось ця надцінна маячна мета увійти в історію як відновник Російської імперії без України, без захоплення України, без знищення незалежності України, вона реалізована бути не може», – каже Ігор Ейдман.
Тому жодних компромісів між Путіним та Україною чекати не слід. Йому потрібні не компроміси, а повна капітуляція України, упевнений соціолог. Повернення українських територій можливе лише за розгрому російських військ. А США та Європа мають Україні в цьому допомогти, упевнений Ейдман.
США та Європа мають Україні всіляко допомагати. Це єдина форма досягнення миру Ігор Ейдман
«Якщо вони не хочуть і надалі зіткнутися з ескалацією війни, з новими територіальними захопленнями, ударом Росії по Європі, якщо вони з цим усім не хочуть зіткнутися, вони мають Україні всіляко допомагати. Це єдина форма досягнення миру», – вважає Ігор Ейдман.
У Росії її війна потрібна лише Путіну та його оточенню з ФСБ. І якщо Путіна не стане, ситуація зміниться, упевнений соціолог. Ані російським чиновникам, ані олігархам така ситуація не подобається. Вони живуть іншими цілями: своєю кар’єрою та збільшенням капіталів. І для них збільшення Росії новими територіями в 21 столітті звучить дико, упевнений експерт.
«Якщо Путіна, наприклад, скинуть чи вб’ють його прихильники, його оточення, сама російська верхівка, що було в історії Росії неодноразово, в різний час (згадаймо історію Павла Першого чи Хрущова), то в цій ситуації не те що компроміс, а відхід Росії добровільно з усіх окупованих територій в обмін на відновлення нормальних відносин із Заходом, економічної, зокрема, співпраці з Європою, з Німеччиною, це все буде абсолютно можливим і реальним», – заявив Ігор Ейдман.
При цьому, зазначає соціолог, навіть після Путіна повернення Україні територій може спричинити напругу в російському суспільстві. Особливо Криму, анексія якого викликала схвалення росіян. І тут усе залежатиме від російської пропаганди, каже Ейдман.
«Я не вірю в жодну демократію після Путіна, після Путіна будуть олігархи. У Росії змінюється система часто: спочатку автократія, потім олігархія, автократія, олігархія. Так ось наступною після Путіна, швидше за все, буде олігархія. І я думаю, що ці олігархи зможуть підсолодити якось пігулку і населенню це подати, що все добре, чудово», – упевнений Ігор Ейдман.
Путін же сподівається, що США зможуть натиснути на Україну і зробити поступки на його користь. Російський лідер відводив Трампу роль англійського прем’єр-міністра початку Другої світової війни Чемберлена, наводить історичну аналогію соціолог. Той тричі зустрічався з Гітлером, намагаючись уберегти Європу від війни, але спроби закінчилися провалом. Але США не мають важелів для того, щоб змусити Україну відмовитися від своїх територій. А нинішні мирні переговори, каже соціолог, це імітація процесу з нульовим результатом.