Води немає, але ви тримайтеся. Росія заради Криму відновить греблю Каховської ГЕС?

«Руйнування Каховської ГЕС зачепило величезні території»

 

Черговий вододефіцит анексованому Криму не загрожує, заявляє російська влада. Такі запевнення лунають попри те, що внаслідок знищення російськими силами греблі Каховської ГЕС у Херсонській області обміліло Каховське водосховище, яке живило дніпровською водою Північно-Кримський канал. Вода у споруду більше не надходить – водозабезпечення Криму припинено. На що тепер сподівається підконтрольна Москві місцева влада та як планує забезпечувати кримчан водою, – у матеріалі Крим.Реалії.

Процес стрімкого обміління Каховського водосховища після знищення російськими військами греблі Каховської ГЕС помітний на супутникових знімках Planet Labs. На фото, зроблених на початку червня біля витоків Північно-Кримського каналу, видно ділянки оголеного після виходу води з водосховища дна.

Води немає, але ви тримайтеся. Росія заради Криму відновить греблю Каховської ГЕС?1

Внаслідок цього дніпровська вода до Північно-Кримського каналу не доходить і більше не надходить на Кримський півострів.

Це підтверджує, зокрема, і російська влада півострова. Але вони стверджують, що найближчим часом Криму вододефіцит не загрожує, оскільки на даний момент основні його водосховища наповнені. Проте досвід попередніх років показав, що проблеми з водою за умов посушливого кримського клімату розпочнуться дуже скоро.

Віцепрем’єр Росії Марат Хуснуллін раніше заявив, що запасів прісної води у Криму вистачить на 500 днів.

«Люди не постраждають»

Від припинення подачі води Північно-Кримським каналом суттєво постраждають місцеві аграрії. Вони мали великі плани на Дніпро після того, як російські військові силовим шляхом відновили подачу води в Крим на початку повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

Води немає, але ви тримайтеся. Росія заради Криму відновить греблю Каховської ГЕС?2

Під загрозою в Криму опинилися 3,6 тисячі гектарів рису та плани зі зрошення 38,1 тисячі гектарів землі Альберт Кангієв

Підконтрольна Москві влада Криму роздавала її сільгоспвиробникам безкоштовно. Багато хто при цьому заявляв Крим.Реалії, що не вірить у можливість України виставити їм рахунок за збитки.

На сьогодні через відсутність води під загрозою в Криму опинилися 3,6 тисячі гектарів рису та плани зі зрошення 38,1 тисячі гектарів землі, заявив заступник голови Державного комітету з водного господарства і меліорації підконтрольного Росії уряду Криму Альберт Кангієв.

Води немає, але ви тримайтеся. Росія заради Криму відновить греблю Каховської ГЕС?3

Водночас для побутових потреб кримчанам і гостям півострова вододефіцит у найближчі два роки не загрожує, стверджує Альберт Кангієв.

«Люди, гості Криму від цієї ситуації не постраждають. Тому що води на питні й побутові господарські потреби у Криму достатньо. Сьогодні у наливних водосховищах та у водосховищах природного стоку у нас понад 280 мільйонів кубометрів води. Це я не рахую наші підземні водозабори та іригаційні споруди для перекидання води з Білогірського і Тайганського водосховищ у східний Крим. Цієї води вистачить щонайменше на два роки. У цьому плані ми не постраждаємо», – сказав він на пресконференції у РІА «Новости.Крым».

Заступник голови Державного комітету з водного господарства та меліорації підконтрольного Росії уряду Криму Альберт Кангієв (у центрі)

Відсутність дніпровської води, за словами Альберта Кангієва, не загрожує і хімічному виробництву заводу «Кримський титан» в Армянську. Він стверджує, що кислотонакопичувач заводу наповнюється з підземних вод.

Води немає, але ви тримайтеся. Росія заради Криму відновить греблю Каховської ГЕС?5

На території окупованого Армянська циркулює інформація про ймовірну зупинку «Кримського титану» Представництво президента України в АРК

Представництво президента України в АРК та українська розвідка мають іншу інформацію. За їхніми даними, через відсутність дніпровської води у Північно-Кримському каналі процеси виробництва на заводі «Кримський титан» «порушені до критичного рівня».

«Відновити роботу в мінімальному режимі окупанти вважають неможливим. На території окупованого Армянська циркулює інформація про ймовірну зупинку «Кримського титану», – йдеться у повідомленні відомства.

Греблю Каховської ГЕС відновлять?

Перспективи відновлення водопостачання Криму російська влада пов’язує зі спорудженням насосів, які знову качатимуть воду з Дніпра у Північно-Кримський канал. Крім того, вони впевнені у можливості відновлення зруйнованої греблі Каховської ГЕС у Херсонській області.

«Я думаю, що нормалізується ситуація, і поки відновлюватимуть Каховську ГЕС, будуть вжиті заходи щодо облаштування насосно-силового обладнання, яке закачуватиме воду в Північно-Кримський канал. До цього ми протримаємося повною мірою», – заявляє Альберт Кангієв.

Прорыв плотины Каховской ГЭС Будь ласка, зачекайте Embed

Прорыв плотины Каховской ГЭС

Embed The code has been copied to your clipboard. width px height px

The URL has been copied to your clipboard

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00 Завантажити на комп'ютер

  • 240p | 4,8MB
  • 360p | 7,4MB
  • 480p | 11,6MB
  • 720p | 36,7MB
  • 1080p | 46,0MB

Член Центральної ради «Всеросійського товариства охорони природи» Елмурод Расулмухамедов також розраховує, що проблема припинення водопостачання Криму є тимчасовою. Він також говорить про можливість відновлення греблі Каховської ГЕС.

Руйнування Каховської ГЕС зачепило величезні території Елмурод Расулмухамедов

«Якщо руйнація гідротехнічної споруди вплинула на забезпечення водою Криму та інших територій, то, напевно, є сенс у будь-якому режимі розглядати питання відновлення греблі, щоб повернути водопостачання до тих регіонів, де його втрачено. Такі роботи не видаються дуже складними. Ми розглядаємо можливість організації такого роду відновлювальних робіт. У тому числі, із залученням країн, які дружні та нейтральні (до Росії – КР). Ми думаємо, що і міжнародне співтовариство зацікавлене в тому, щоб стабілізувати там ситуацію, бо зачепило величезні території», – заявив він.

Член Центральної ради «Всеросійського товариства охорони природи» Елмурод Расулмухамедов

Водночас, вони не згадали, що для робіт над відновленням греблі Каховської ГЕС Росії спочатку потрібно втриматися на території лівобережної Херсонщини, за яку зараз тривають бої із ЗСУ.

Води немає, але ви тримайтеся. Росія заради Криму відновить греблю Каховської ГЕС?9

Елмурод Расулмухамедов нагадав, що Росія також має в своєму розпорядженні «технології примусового виклику опадів», яка може допомогти Криму в разі вододефіциту.

Нагадаємо, ця ідея озвучувалася російською владою у попередні роки гострого вододефіциту в Криму. Тоді чиновники вкладали десятки мільйонів рублів на експериментальні дослідження. Але це ні до чого не призвело, а єдиним способом забезпечити Крим водою Росія визначила повномасштабне вторгнення в Україну, окупацію її земель і гідротехнічних споруд.

«Північно-Кримському каналу настав кінець»

Не поділяє оптимізму російських чиновників щодо швидкого відновлення греблі Каховської ГЕС ексголова Рескомітету водогосподарського будівництва та зрошуваного землеробства Криму Олександр Лієв. Її знищення Росією може призвести до незворотних наслідків, внаслідок яких водозабезпечення Криму Північно-Кримським каналом стане неможливим, вважає він.

Води немає, але ви тримайтеся. Росія заради Криму відновить греблю Каховської ГЕС?10

Іригаційної системи, від якої живився майже весь південь України, більше немає Олександр Лієв

«Існування Північно-Кримського каналу, як і Каховського водосховища, пов’язане з гідроспорудами Каховської ГЕС та її великим водосховищем. Воно давало можливість розподіляти дніпровську воду в Крим. Наразі це водосховище знищено. Його немає, і живлення Північно-Кримського каналу більше неможливе. Щоб тепер він і супутні канали знову почали жити, треба знову будувати водосховище. Чи можна говорити, що Північно-Кримському каналу настав кінець? Так, він проіснував свої 56 років і завершився смертю своєї материнської споруди. Іригаційної системи, від якої живився майже весь південь України, більше немає», – пояснив він Крим.Реалії.

Олександр Лієв

Для повноцінного водозабезпечення півострова, на думку Олександра Лієва, знадобиться новий дорогвартісний проєкт та роки на його реалізацію. Проєктувати відновлення існуючого Північно-Кримського каналу, за його словами, немає сенсу. А саму Каховську ГЕС потрібно буде не просто відновлювати, а перебудовувати, щоб вона відповідала сучасним потребам.

Тому заяви російської влади про швидке відновлення водопостачання Криму навряд чи виправдаються, вважає він. А «усвідомлене зневоднення Криму окупантами» свідчить про те, що «в їхніх головах думка про його деокупацію стає дедалі реальнішою», каже Олександр Лієв.

Джерело

Новости Крыма