«Вночі летіли дрони». Чому Росія визнала атаку безпілотників у Криму

У Криму звуки вибухів у ніч на 1 березня чули мешканці північних і західних регіонів півострова

 

У Криму звуки вибухів у ніч на 1 березня чули мешканці північних і західних регіонів півострова. У Міністерстві оборони Росії заявили про атаку на півострів десятка українських дронів. Що відбувається та якою є роль дронів під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну, розповідаємо в матеріалі Крим.Реалії.

Про звуки, схожі на вибухи, кримчани регулярно повідомляють у пабліках та соцмережах, починаючи з літа 2022 року. Російська влада Криму найчастіше утримується від офіційних коментарів з цього приводу або пояснює все роботою ППО, яка збила черговий безпілотник.

Але цього разу ситуація стала максимально публічною. Атаку безпілотників на Крим Росія визнала так само, як і інциденти в Бєлгороді, Брянській області, Туапсе та Адигеї 28 лютого.

«Від вибухів дрижали шибки»

У селищі Чорноморське на західному узбережжі Криму «всю ніч до п’ятої години ранку було чути вибухи», від яких «дрижали шибки», повідомляють підписники телеграм-каналу «Крымский ветер».

Цей же канал із посиланням на своїх читачів пише про гучний звук вибуху на околицях Євпаторії.

Деякі підписники каналу чули звук, схожий на вибух, у Севастополі.

Безпілотний летальний апарат, ілюстраційне фото

Про атаку безпілотників у Криму заявив проросійський блогер із Феодосії Олександр Таліпов, який підтримує повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

Вночі летіли дрони Олександр Таліпов

«Вночі летіли дрони. На них навіть ППО не витрачали, приземлили з усього маху в чистому полі в районі Сак за допомогою РЕБ (засобів радіоелектронної боротьби – КР), звідси два гучні хлопки, не витримали сили земного тяжіння», – повідомив він.

Про цю атаку масово повідомили російські й проросійські ЗМІ та пабліки. Вони стверджують, що «Україна починає масово застосовувати дрони по території Росії», що може стати ще одним фронтом.

Вже вранці 1 березня російські силовики розпитували про дрони кримськотатарських активістів у селищі Октябрське Красногвардійського району. Ці питання ставили, вручаючи кримчанам «застереження» від участі у «масових несанкціонованих заходах», повідомляє «Кримська солідарність».

Російські силовики у селищі Октябрське Красногвардійського району, архівне фото

«Чи бачили ви, що літають літаки, дрони? Ну, літаки летять, а решта – я не знаю, що летить. Потім питали, чи приходять до вас – агітувати проти спецоперації (так влада Росії називає повномасштабну війну проти України – КР)», – переказав кримчанин Решат Емірусеїнов суть питань, які ставили йому силовики.

«Спроба масованої атаки»

У ніч на 1 березня Крим зазнав масованої атаки безпілотників, заявили в Міністерстві оборони Росії. У відомстві стверджують, що Кримський півострів був атакований десятьма «українськими ударними безпілотниками», більшість з яких були збиті.

«Запобігли спробі проведення київським режимом масованої атаки безпілотників на об’єкти Кримського півострова. Шість українських ударних безпілотних засобів було збито засобами ППО, ще чотири – виведено з ладу засобами радіоелектронної боротьби», – заявили у військовому відомстві Росії. Жертв та руйнувань «не допущено», йдеться у повідомленні.

Перевірити цю інформацію з інших незалежних джерел неможливо. Влада України офіційно не підтверджує причетність до безпілотників, що атакують Крим. Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк 1 березня заявив, що українські військові не завдають удари по об’єктах усередині Росії, оскільки «ведуть оборонну війну».

«Безпілотники – основна загроза для Криму»

Російська влада, починаючи з літа 2022 року, систематично фіксує в повітряному просторі півострова появу дронів. Найчастіше їх бачать над Севастополем та його околицями, де сконцентровано багато російських військових об’єктів.

Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) називає безпілотники «основною загрозою» для Криму.

«У нас основна загроза для Криму – це безпілотники, решта – під повним контролем. А БПЛА (безпілотні летальні апарати – КР) мають малий розмір, потужний акумулятор, іноді йдуть не поодинці, а хвилею. Тому, звичайно, є свої нюанси – поготів, що проти нас працюють розвідки всіх країн світу, їхній військовий потенціал використовується на повну котушку», – заявив він раніше російському інформагентству ТАСС.

Сергій Аксьонов

Російська влада приховує більшість вибухів, які фіксують у Криму, стверджує полковник Збройних сил України, військовий експерт Владислав Селезньов.

Із п'яти випадків «бавовни» лише одна стає публічною Владислав Селезньов

«Часто я чую від українських партизанів, які діють в окупованому Криму, що з п’яти випадків «бавовни» лише одна стає публічною. Про решту – жодних офіційних згадок немає», – розповів він раніше Крим.Реалії.

Ці вибухи, за словами Владислава Селезньова, готують ґрунт для деокупації Криму.

Владислав Селезньов

«Росіян переконують, що загроза переходить на їхню землю»

Військовий експерт, директор інформаційно-консалтингової компанії Defence Express (спеціалізується на висвітленні питань військово-промислової політики, політики оборони та безпеки) Сергій Згурець стверджує, що більшість зразків безпілотників, які зараз використовує Україна, не мають реальної бойової ефективності.

Покладатися лише на те, що ці безпілотники можуть забезпечити деокупацію Криму – було б перебільшенням Сергій Згурець

«Левова частина безпілотних комплексів, які на сьогодні використовує Україна, мають психологічний вплив на противника, тримають його в тонусі й частково виконують бойові місії. Покладатися лише на те, що ці безпілотники можуть забезпечити деокупацію Криму – було б перебільшенням. Але окремі зразки є ефективними. Наприклад, модифіковані «Стрижі» або морські дрони, які вже відзначилися в бухті Севастополя. Але їх потрібно більше і з потужнішою бойовою частиною. Це потребує нових технологічних рішень: чи доопрацювання Україною власних проєктів, чи отримання допомоги від міжнародних партнерів», – зазначив він Крим.Реалії.

Сергій Згурець

Визнання владою Росії атак дронами по своїй території є частиною пропагандистської стратегії, вважає військовий експерт.

«Публічні заяви про активізацію ударів по російській території мають переконати населення Росії, що загроза переходить на їхню землю, якою вони вважають, у тому числі й Крим. Відомо, що 28 лютого було близько десяти ударів по Росії від Бєлгорода до Туапсе. Все це вкладається в канву російської ідеологічної роботи з населенням, щоб об’єднати його навколо «священної війни», яка нібито відбувається з колективним Заходом. Тому, думаю, на Україну ще чекає хвиля звинувачень багато в чому: від хімічної зброї та планів на Придністров’я до дронів, які загрожують самому Кремлю», – каже Сергій Згурець.

Українські військові запускають безпілотник у напрямку російських позицій біля Бахмута, Донецька область, 15 грудня 2022 року

Україна створює армію дронів

Удари по Росії будуть «все глибшими і глибшими», обіцяв у січні очільник Головного розвідувального управління Міноборони України Кирило Буданов. Він нагадав, що Крим є територією України, тому там «Україна може використовувати будь-яку зброю, яку вважає за потрібне».

З липня 2022 року фандрейзингова платформа United24 разом із Генштабом ЗСУ та Міністерством цифрової трансформації України запустили проєкт «Армія дронів».

Український військовослужбовець дивиться на екран дрона, що показує позиції російських військ

З її допомогою збирають кошти для системної закупівлі дронів, їх ремонту та оперативної заміни, а також курсу навчання пілотів. Пожертвувати кошти через платформу United24 можуть люди з усього світу.

З листопада минулого року в Україні також розпочали збір коштів на створення першого у світі флоту безекіпажних ударних катерів.

Морські дрони, ілюстраційне фото

За словами президента України Володимира Зеленського, цей флот необхідний, щоб «захистити акваторії наших морів і мирні міста від російських ракет, які запускає Росія з кораблів», а також для розблокування коридору для цивільних суден, що перевозять зерно з українських портів.

Планується, що флот складатиметься зі 100 підводних безпілотних катерів. Перші морські безпілотники з’явилися в України вже у грудні 2022 року.

Джерело

Новости Крыма