Вивезення українського зерна через Крим: п’ять суховантажів заарештовано. Що про них відомо і де вони зараз

Судно LAODICEA, яке СБУ підозрює у перевезенні українського зерна, ілюстраційне фото

 

Український суд заарештував п’ять російських суховантажів, причетних до перевезення через анексований Крим зерна з окупованих територій України. Про це повідомляє Прокуратура АРК та Севастополя. Що це за судна і де вони перебувають, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.

Прокуратура АРК повідомляє, що суховантажні машини VERA, VOLGO DON 205, VOLGO DON 5043, VOLGO BALT 188 та VOLGO BALT 106 заарештовані в рамках кримінального провадження за фактами порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію та виїзду з неї (ч. 2 ст. 332-1 КК України). В українському відомстві зазначили, що ці судна «здійснювали систематичні незаконні заходи у закритий морський торговельний порт на території Кримського півострова».

Порушники переправляли вкрадене українське зерно до третіх країн і використовували Крим як своєрідний «логістичний хаб» у злочинній схемі Прокуратура АРК

«Порушники переправляли вкрадене українське зерно до третіх країн і використовували Крим як своєрідний «логістичний хаб» у злочинній схемі», – повідомили в українській прокуратурі.

Кореспонденти Крим.Реалії неодноразово фіксували вивезення зерна з материкової України на територію анексованого Криму.

Російська влада публічно підтверджувала, що вивозить українське зерно з окупованих територій на анексований півострів. Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) визнавав, що Росія продає українське зерно. Однак пізніше Аксьонов заявив, що у кримських портах не завантажують зерно для прямих поставок за кордон.

З липня 2014 року уряд України офіційно припинив функціонування всіх портів окупованого РФ Кримського півострова. Проте заарештовані українським судом суховантажі, за даними журналістів-розслідувачів, неодноразово здійснювали заходи у кримські порти.

Суховантаж VERA

Суховантаж VERA під прапором Росії (IMO 8602957, MMSI 273443550) має давню історію суднозаходів у закриті Україною кримські порти.

Вивезення українського зерна через Крим: п'ять суховантажів заарештовано. Що про них відомо і де вони зараз1

Журналісти розслідувального проєкту SeaKrime Центру «Миротворець» повідомляли про заходи цього судна в порти Керчі та Феодосії з 2019 року.

«Судно VERA після доставки зерна з окупованого Криму на перевалку порту Кавказ тривалий час перебувало у Варні, можливо, проводилися ремонтні роботи. У середині червня VERA прийшла в Керченську протоку і вимкнула AIS. Судно провело пів місяця у закритому порту Керч з непрацюючим транспондером, після чого знову зайнялося незаконним вивезенням зерна з окупованого Криму – зафіксовано два рейси», – повідомляли журналісти проєкту SeaKrime у 2020 році.

Керченський морський торговельний порт, вид з вершини гори Мітридат, архівне фото

Прокуратура АРК та Севастополя в лютому 2023 року повідомила про підозру стосовно капітана судна VERA «за перевезення українського зерна, викраденого на окупованих територіях». Його дії кваліфіковані як порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію Криму та виїзду з неї (ч. 2 ст. 332-1 КК України). Капітану суховантажного судна VERA заочно загрожує до п’яти років позбавлення волі, його ім’я в українському відомстві не назвали, публічних коментарів підозрюваного немає.

Встановити точне місцеперебування російського суховантажного судна складно, оскільки воно періодично вимикає AIS, і дані щодо його пункту призначення або останніх заходів у порти швидко не оновлюються у відповідних базах. Згідно з останньою інформацією, яка є на сьогодні, VERA йде в російський порт Кавказ.

Вивезення українського зерна через Крим: п'ять суховантажів заарештовано. Що про них відомо і де вони зараз3

Суховантаж «Волго-Дон 205»

Судно VOLGO DON 205 під прапором Росії (IMO: 8959166, MMSI: 273374000) фігурує в розслідуванні журналістів розслідувального проєкту SeaKrime про обсяги українського зерна, вивезеного Росією через кримські порти.​

Вивезення українського зерна через Крим: п'ять суховантажів заарештовано. Що про них відомо і де вони зараз4

Як випливає з розслідування, лише у червні 2022 року російське судно VOLGO DON 205 зробило три рейси із Севастополя на перевалку російського порту Кавказ: з вантажем 4600 тонн пшениці, 4200 тонн ячменю та з вантажем 4100 тонн ячменю.

Цей суховантаж також має давню історію порушень, про що свідчить звіт Моніторингової групи Майдану закордонних справ та BSNews, в якому представлені морські судна, що заходили у закриті Україною кримські порти.

Згідно з базою даних Marine Traffic, що надає інформацію в режимі реального часу про рух суден і поточне місцеперебування суден у гаванях і портах, судно VOLGO DON 205 оголосило через AIS порт Ростов своїм наступним пунктом призначення, ці відомості останніми днями не оновлювалися.

Вивезення українського зерна через Крим: п'ять суховантажів заарештовано. Що про них відомо і де вони зараз5

Суховантаж «Волго-Дон 5043»

Судно VOLGO DON 5043 під прапором Росії (IMO: 8866321, MMSI: 273316500) фігурує у звітах Моніторингової групи Майдану закордонних справ та BSNews про суднозаходи у закриті кримські порти з 2014 року.

Вивезення українського зерна через Крим: п'ять суховантажів заарештовано. Що про них відомо і де вони зараз6

Журналісти проєкту SeaKrime зафіксували рейс суховантажного судна VOLGO DON 5043 влітку 2022 року: він завантажився в порту Севастополя пшеницею (4600 тонн) і доставив його на перевалку в російський порт Кавказ.

Вивезення українського зерна через Крим: п'ять суховантажів заарештовано. Що про них відомо і де вони зараз7

Суховантаж «Волго-Балт 106»

Суховантаж VOLGO BALT 106 під прапором РФ (IMO: 8230077, MMSI: 273459650) неодноразово заходив у закритий порт окупованого Севастополя.

Вивезення українського зерна через Крим: п'ять суховантажів заарештовано. Що про них відомо і де вони зараз8

Журналісти-розслідувачі проєкту SeaKrime з 2019 року публікували докази заходів цього суховантажного судна в порт Севастополя та перевезення зерна. У 2022 році журналісти повідомляли, що суховантажне судно VOLGO BALT 106 перевозило 3000 тонн пшениці з Севастополя на перевалку в російський порт Кавказ.

Як випливає з бази даних Fleetmon, останнім пунктом призначення судна VOLGO BALT 106, оголошеним через AIS, вказано російський порт Ростов. Однак, згідно з даними сайту, судно рідко оновлює дані про своє місцеперебування.

Вивезення українського зерна через Крим: п'ять суховантажів заарештовано. Що про них відомо і де вони зараз9

Суховантаж «Волго-Балт 188»

Судно VOLGO BALT 188 під російським прапором (IMO: 8875530, MMSI: 273435220), за даними проєкту SeaKrime, у вересні 2022 року здійснив два рейси з вантажем зерна з окупованого Севастополя на перевалку порту Кавказ.

Вивезення українського зерна через Крим: п'ять суховантажів заарештовано. Що про них відомо і де вони зараз10

Журналісти відстежили шлях суховантажного судна від зернового терміналу «Авліта» в порту Севастополя, де він узяв на борт 3000 тонн зерна, до Керченської протоки, де VOLGO BALT 188 передав вантаж невстановленому балкеру. Пізніше російське суховантажне судно виконало ще один рейс цим маршрутом.

За останніми даними, як випливає з інформації бази даних Fleetmon, VOLGO BALT 188 прямує до російського порту Азов. Однак, як і у випадку з попереднім судном, дані про місцеперебування суховантажного судна оновлюються нерегулярно.

Вивезення українського зерна через Крим: п'ять суховантажів заарештовано. Що про них відомо і де вони зараз11

Раніше агентство Associated Press та фонд Frontline у спільному розслідуванні встановили, що Росія могла викрасти українського зерна на суму щонайменше 530 мільйонів доларів.

Журналістка розслідувального проєкту SeaKrime Центру «Миротворець» Катерина Яресько у коментарі Крим.Реалії повідомила, що Росія намагається приховувати походження українського зерна, яке вивозять через порти Криму, та використовує для цього різні методи, у тому числі судна перевантажують вантаж у Керченській протоці, а також неправдиві дані про вантаж у супровідних документах.

На Чорноморській конференції безпеки міжнародної «Кримської платформи», що відбулася в Бухаресті (Румунія), Україна порушувала питання необхідності більш активної підтримки з боку країн-партнерів. Зокрема, було представлено дослідження «Майбутня конфігурація безпеки регіону Чорного та Азовського морів» від експертної мережі «Кримської платформи», в якій, як повідомила членкиня експертної групи Катерина Яресько, пропонується розширити мандат НАТО в Середземному морі та встановити перевірки вантажів кораблів з метою недопущення вивезення Росією українського зерна.

Джерело

Новости Крыма