У Києві тривають підготовчі роботи з відновлення костелу святого Миколая, який постраждав внаслідок російського ракетного обстрілу 20 грудня 2024 року.
Про це повідомили в Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.
Відновлення здійснюватимуть на основі автентичних креслень і записів у паспорті реставрації об’єкта.
«Вітражі будуть виготовлені із сучасних матеріалів, які відповідають викликам сьогодення, що максимально розкриватимуть задум авторів 1899–1909 років», – зазначають у Мінкульті.
Здійснені радянською владою протягом 1979–1981 років реставраційні роботи з реконструкцією внутрішніх приміщень, змінили призначення споруди, адаптувавши її для концертної діяльності. Так замінили конструктивні та декоративні елементи, а скло центральної вітражної композиції — на посередній варіант.
Заплановане також виготовлення нових скляних елементів центральної вітражної композиції, яка була зруйнована під час обстрілу, після завершення складання акту щодо втрат і пошкоджень та затвердження переліку відповідних дій з ремонту комплексу споруд.
Для запобігання подальшій руйнації будівлі встановлюють тимчасове спорядження, що допоможе підтримувати оптимальний температурний режим усередині споруди. Ці дії спрямовані на захист фасадів і внутрішніх приміщень від зовнішніх впливів, поки триватимуть підготовчі роботи для продовження реставрації.
«Наразі Миколаївський костел залишається одним із символів архітектурного силуету Києва та культурної спадщини України в цілому. Тож фахівці ретельно складають акти та оновлюють проєктну документацію, які стануть основою для подальшої реставраційної програми. Вона поверне об’єкту культурної спадщини автентичність XIX століття та історичну велич», – йдеться у повідомленні.
Нагадаємо, що унаслідок російського ракетного удару пошкоджений фасад та центральний вітраж костелу у формі готичної «рози». Вибухова хвиля зруйнувала віконні рами сходових клітин, які ведуть до шпилів — північної та південної веж, відомих як Хрестоцвіти.
Миколаївський костел, зведений у 1899–1909 роках у неоготичному стилі, є одним із найбільш знакових архітектурних творінь України. Його проєкт створив видатний польсько-український архітектор Владислав Городецький, автор багатьох київських шедеврів, зокрема Будинку з химерами.