Віталій Портников: «Володарі» Трійці та Криму

Ікона «Трійця» Андрія Рубльова

 

Рубрика «Погляд», спеціально для Крим.Реалії

Президент Росії Володимир Путін ухвалив рішення передати Російській православній церкві знамениту ікону «Трійця» пензля великого художника Андрія Рубльова.

Ікона «Трійця» зараз зберігається у Третьяковській галереї, і її реставраційна рада вже попередила, що передача ікони може призвести до її подальшої загибелі. Але Володимира Путіна та патріарха Кирила (Гундяєва), схоже, такі дії з шедевром не дуже бентежать. Чимало користувачів соціальних мереж взагалі пов’язують рішення Путіна з його війною проти України – війною, яку активно підтримує патріарх та інші ієрархи РПЦ.

Проте, гадаю, це не лише нагорода. Дехто згадав легенду, згідно з якою Сталін у 1941 році наказав облетіти Москву з Володимирською іконою Божої Матері – тією самою іконою, яку володимиро-суздальський князь Андрій Боголюбський викрав із собору у Вишгороді під Києвом. А російському президенту, схоже, не чужа містика. Тому віддати ікону – це ще й розраховувати, що вона принесе Росії успіх у війні. Патріарху, по суті, залишається над нею «почаклувати».

Володимир Путін, Сергій Шойгу та Московський патріарх Кирило (зліва направо)

Упевнений, це сучасне чаклунство почалося не сьогодні. Анексія Криму призвела до негайних репресій проти українських вірян. І зараз окупаційна влада Криму остаточно вигнала із собору святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги Православну церкву України і заявила, що готова передати цей храм РПЦ.

Віддати ікону – це ще й розраховувати, що вона принесе Росії успіх у війні. Патріарху, по суті, залишається над нею «почаклувати»

Можна, звичайно, подумати, що ця нова анексія – відповідь Москви на дії української центральної та місцевої влади і бажання громад, які все частіше відмовляються від присутності УПЦ Московського патріархату в окремих храмах та навіть цілих областях. Але тільки треба врахувати, що першим українським регіоном, з якого було вигнано УПЦ Московського патріархату, був саме Крим. Тільки в окупованому та анексованому Росією Криму цим вигнанням зайнявся особисто патріарх Кирило, який скористався новим вторгненням Путіна в Україну, щоб у червні 2022 року підпорядкувати собі Кримську митрополію УПЦ МП.

Собор Святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги Православної церкви України у Сімферополі, 2015 рік

При цьому від ієрархів УПЦ жодних заперечень щодо цього рішення, що суперечить статутним документам і правам УПЦ МП навіть як самостійної церкви у складі РПЦ, не надійшло. Але від цього самоуправство, гадаю, не перестає бути самоуправством.

Тому і передача «Трійці» – це, певен, лише символ зневаги. Володимир Путін та патріарх Кирило, можливо, впевнені, що можуть розпоряджатися старовинними витворами мистецтва, чужими храмами та навіть цілими митрополіями. Нові господарі «Трійці», схоже, вірять не в Трійцю, а в силу, якій ніхто не може протистояти. Але їхня війна проти України показує, що опір злу аж ніяк не марний і що ні захоплення храмів, ні приватизація ікон від розплати навряд чи може врятувати.

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

Джерело

Новости Крыма