Віталій Портников: Піратська армада в Чорному морі

Президент Росії Володимир Путін спостерігає за спільними навчаннями Північного та Чорноморського флотів з борту крейсера «Маршал Устинов» у Чорному морі біля берегів Криму, 9 січня 2020 року

 

Рубрика «Погляд», спеціально для Крим.Реалії

Атака морських дронів на патрульні кораблі Чорноморського флоту Росії знову продемонструвала, що про колишню невразливість флоту говорити вже не доводиться. Часи, коли моряки ЧФ Російської Федерації безкарно знищували та викрадали кораблі ВМС України, коли принижували своїх сусідів по бухті Севастополя, пішли в минуле. Упевнений, минулим може стати роль Чорноморського флоту РФ як окупаційного контингенту.

Це справді своєрідна роль. Після розпаду Радянського Союзу Росії не вдалося зберегти свої війська на території України. На подив російського керівництва практично всі військовослужбовці, які проходили службу у військових округах на території Української РСР, присягнули новій незалежній державі.

Не випадково Борис Єльцин наполягав на збереженні російського флоту в Криму

І тоді Росії знадобився новий окупаційний континент, контингент-«якір», який би не дозволив Україні – і, принаймні, Криму – піти з-під кремлівського контролю. Таким контингентом став Чорноморський флот. Не випадково Борис Єльцин наполягав на збереженні російського флоту в Криму під час переговорів з Леонідом Кравчуком. Після перемоги на виборах 1994 року Леоніда Кучми – кандидат вів кампанію під проросійськими гаслами, які підтримували Кремль та його виборці – Єльцин відмовлявся летіти до Києва і ставити свій підпис під «великим договором», поки не було остаточно визначено статус Чорноморського флоту Росії.

Президент России Владимир Путин (справа) получает матросскую бескозырку от моряка Черноморского флота России, рядом с ним находится президент Украины Леонид Кучма. Севастополь, 29 июля 2001 года

В окупації Севастополя Чорноморський флот РФ відіграв вирішальну роль

Але остаточно флот вписався у роль окупаційного контингенту вже за часів Віктора Януковича. Президенту Росії Дмитру Медведєву без особливих зусиль вдалося нав’язати своєму проросійському колезі горезвісні «Харківські угоди», що дозволили розпочати оновлення флоту та значно посилили його роль у житті Криму і Севастополя. Попередники Януковича – яким би не було їхнє ставлення до Росії – просто стежили за тим, як флот перетворювався на металобрухт. Схоже, Янукович і Медведєв стали справжніми рятівниками Чорноморського флоту РФ. Дорогу до окупації та анексії Криму було відкрито. В окупації Севастополя Чорноморський флот Російської Федерації відіграв, можна сказати, вирішальну роль. В окупації Криму – одну з провідних.

Президент Росії Володимир Путін (праворуч), міністр оборони РФ Сергій Шойгу (ліворуч) та командувач Чорноморського флоту РФ віцеадмірал Олександр Вітко спостерігають за святкуванням російського Дня Перемоги в Севастополі. Анексований Крим, 9 травня 2014 року

За столом переговорів про долю флоту не домовишся – Росія неодноразово перекидала цей стіл

Саме тому, певен, поки кораблі ЧФ Росії господарюють в Чорному морі, розраховувати на стабільність у регіоні не доводиться. Чорноморський флот РФ – упевнений, справжня піратська армада, головною функцією якої залишається дестабілізація ситуації в Чорному морі, загроза Україні, Грузії та країнам НАТО та збереження контролю над окупованим Кримом. І зрозуміло, що за столом переговорів про долю флоту не домовишся – Росія неодноразово перекидала цей стіл.

Схоже, надія лише на безпілотники.

Кораблі Чорноморського флоту Росії в Севастополі, 2019 рік

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не обов’язково відображають позицію редакції

Джерело

Новости Крыма