Віталій Портников: Мир без Криму

Президент України Володимир Зеленський та президент Росії Володимир Путін на тлі карти Криму. Колаж

 

Рубрика «Погляд», спеціально для Крим.Реалії

Президент України Володимир Зеленський заявив, що війна не може бути завершена без деокупації Криму, тобто, просто кажучи, без повернення Української держави до її міжнародно визнаних кордонів. Ця заява українського президента стала черговою відповіддю тим західним політикам, які вважають, що війна може бути зупинена у разі виходу українських військ на адміністративні кордони АРК – мовляв, саме в цьому випадку можуть розпочатися переговори про перемир’я.

Звісно, говорити про такий розвиток подій ще надто рано. Ми спостерігаємо початок українського наступу на російські позиції на окупованих територіях і не знаємо, до яких результатів він призведе. Може виявитися, що на тих, хто розраховує на можливість переговорів з Росією у разі успіху українського наступу, очікує розчарування. У Кремлі можуть відмовитись від будь-якого формату переговорів з Україною навіть у разі нездатності зберегти контроль над окупованими територіями.

Ми маємо справу з людьми, які впевнені, що погана війна краща за будь-який мир

Адже ми маємо справу з людьми, які впевнені, що погана війна все одно краща за будь-який мир. І в цьому випадку бої можуть переміститися на державний кордон Росії з Україною, а ракетні обстріли стануть буденними для українців на довгі роки – тільки під ударами агресора опиняться вже не лише Київ, Харків та Суми, а й Донецьк, Сімферополь та Севастополь. Тобто все буде так, як уже сталося зі звільненим Херсоном.

Наслідки обстрілу Херсона після його деокупації, 21 листопада 2022 року

Без Криму Україна так і залишиться «державою-інвалідом» із невизначеними кордонами та непроясненим статусом безпеки

Але така ситуація за всієї її реалістичності – зовсім не привід для відмови від територіальної цілісності України. Адже насправді саме відновлення територіальної цілісності – це перший крок якщо не до закінчення війни, то до створення можливості для її закінчення. Відновлення територіальної цілісності створює реальні можливості для євроатлантичної та європейської інтеграції України, тобто для створення можливостей для неповторення воєн. І відновлення територіальної цілісності створює можливості для нормального розвитку у майбутньому окупованих регіонів. Тому що сьогодні Крим – це російський плацдарм.

Без Криму Україна так і залишиться «державою-інвалідом» із невизначеними кордонами та непроясненим статусом безпеки. Із визнанням «російського статусу» Криму, на чому продовжують наполягати у Кремлі, Україна перетвориться на державу-лімітроф Росії, принижену та депресивну. А «відтермінований статус» Криму означатиме і «відтермінований статус» самої України – вважайте, що всіх нас здадуть в орендуВолодимиру Путіну.

Священик благословляє мобілізованих на війну проти України. Окупований Крим, Севастополь, 27 вересня 2022 року

Тому Володимир Зеленський має рацію: без відновлення територіальної цілісності України, без Криму, жодне закінчення війни просто не буде закінченням, а буде лише перепочинком перед новим її продовженням чи визнанням несамостійності та маргінальності самої Української держави. І це мають зрозуміти і самі українці, і наші друзі на Заході. Українцям не потрібні ані «солом’яна згода», ані «золота звада». Україні потрібний мир справедливий і справжній.

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не обов’язково відображають позицію редакції

Джерело

Новости Крыма