Вишиванка як подарунок: особлива частина сімейної традиції

Популярність національного українського одягу й далі зростає. До цього частково підштовхнули події, які відбуваються в країні. Ось чому багато хто прагне демонструвати свою національну позицію, зокрема, через вибір одягу. Водночас українські дизайнери почали створювати настільки розкішні вишиванки жіночі, чоловічі й дитячі, що носити їх хочеться не лише в дні державних свят, а значно частіше. А завдяки розмаїттю моделей, стилів та фасонів такий одяг можна вибрати як для повсякденності, так і для особливих подій.

Вишиванка як подарунок: особлива частина сімейної традиції

Поява української вишиванки

Історики й досі не можуть сказати точно, коли з’явився такий вид одягу, але відомо, що в період палеоліту він уже існував та був популярним. Залишки найдавніших лляних сорочок із вишитими візерунками археологи знайшли на Чернігівщині (поряд із селом Мізин). Зберігався такий одяг і в інших місцях, зокрема у Києво-Печерській лаврі. Саме там знайдені сорочки, які прикрашала візерунками мати гетьмана Івана Мазепи.

Для українців вишиванка здавна була не просто одягом, а символом нескореності та вільного духу. Чоловічі сорочки носили козаки, чумаки, воїни УПА. Жінки поєднували їх зі спідницями й різноманітними прикрасами, а символи, вишиті на тканині, мали різний зміст і відрізнялися, залежно від регіону проживання.

Такий одяг був цінністю для українців, тому його берегли й передавали як сімейну реліквію, продовжуючи тим самим родинну історію. У сучасному світі елементи вишиванки використовують у дизайні нового одягу.

Вишиванка як подарунок: особлива частина сімейної традиції

Значення кольорів і символів

Здавна українці вірили, що символи, зображені на сорочці, мають силу й можуть впливати на долю людини, несучи щастя або, навпаки, біду. З їхнім значенням варто ознайомитись і сучасним українцям.

Отже, символіка вишиванок така:

  • геометричні візерунки — символічне зображення стихій природи та втілення родючості землі;
  • квіткові й рослинні орнаменти — символи материнської любові та сімейного щастя;
  • зображення тварин — побажання довголіття і достатку (також вони є втіленням вірності).

Колір полотна вишиванки теж має своє значення. Наприклад, білий асоціюється з чистотою і цнотливістю, червоний — із життям та енергією, зелений – зі спокоєм, а чорний — зі смутком та тугою.

Чому вишиванка — гарний подарунок на свята й не тільки

Сьогодні цей елемент одягу знову став популярним символом української культури та самобутності. Даруючи його, ви демонструєте людині свою турботу, любов і шану.

Вишиванки роблять із бавовни або льону, тому навіть спеку в них перенести легше, позаяк тканина дає змогу тілу дихати й не спричиняє алергічних реакцій на шкірі. Окрім того, вироби ручної роботи завжди неповторні, а їхні мотиви та символи несуть глибокий особистісний зміст.

Вибрати вишиту сорочку можна для будь-якої вікової категорії (навіть для немовлят), а розмаїття фасонів і моделей дає змогу знайти потрібний варіант для кожного, з огляду на його стиль та вподобання.

Новости Крыма