«Відмінусований флот»: День ЧФ Росії у Криму без кораблів і святкувань

День Військово-морського флоту РФ у Севастополі, архівне фото

 

В анексованому Криму скасували всі заходи на День Чорноморського флоту РФ після того, як Росія вивела його із Севастополя. Успішні атаки ЗСУ на російські військові кораблі під час повномасштабного вторгнення РФ в Україну стали причиною відмови від традиційних морських парадів і концертів. Що тепер відбувалося у цей день у Криму, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.

У військових реаліях морські паради на Кримському півострові не проводять ні в День Чорноморського флоту, ні в День ВМФ РФ з міркувань безпеки.

Військовослужбовці під час святкування 237-річчя від дня створення Чорноморського флоту Росії в Катерининському сквері, Севастополь, архівне фото

На четвертому році великої війни Росії проти України у Криму фізично неможливо показати російські кораблі. Після систематичних атак ЗСУ Росія вивела свій Чорноморський флот із Криму.

Тепер він базується у Новоросійську Краснодарського краю. А святкування його дня стало, по суті, віртуальним, перейшовши у привітання на інтернет-ресурсах російської влади.

Віртуальне свято

Цього року святкування Дня Чорноморського флоту РФ у Криму було, скоріше, формальним. Традиційних заходів у Севастополі не анонсували. У місті не проводили ані показових військових акцій, ані концертів.

Місцеві та російські ЗМІ писали тільки про історію свята, не згадуючи про те, що основні заходи скасовано через воєнні загрози.

Раніше цього дня у Севастополі були урочисті шикування особового складу та підняття прапорів на військових кораблях, покладання квітів до пам’ятників Катерині II і морякам, вшанування ветеранів флоту, мітинги та урочисті служби у храмах.

До урочистостей були приурочені виставки, кінопокази, виступи місцевих колективів та у фіналі – масштабний концерт у центрі Севастополя.

Святкування Дня Чорноморського флоту ВМФ Росії у Севастополі, 13 травня 2022 року

Востаннє масові святкування Дня Чорноморського флоту РФ у Севастополі влаштовували 2022 року, коли Росія вже розпочала повномасштабне вторгнення в Україну.

Невдовзі були удари по військових об’єктах РФ з боку Сил оборони України. Цілями успішних атак української сторони стали кораблі Чорноморського флоту РФ, задіяні у захопленні українських територій та ракетних атаках проти її жителів.

Корабель Чорноморського флоту РФ у Севастополі, архівне фото

Традиційно основні заходи в День Чорноморського флоту РФ проходили у містах базування підрозділів ЧФ РФ – Севастополі та Новоросійську. Але через воєнні загрози в Севастополі основні заходи скасували.

У 2024 році цього дня на вулицях міста, вітм, можна було побачити людей у тільниках і з прапорами Чорноморського флоту РФ. Тепер у Севастополі святкувати, по суті, нічого, бо основний флот звідти виведено до Новоросійська.

Флот без кораблів

З початку широкомасштабного вторгнення РФ в Україну Крим перетворився на цвинтар російських військових кораблів. З 2022 року ЗСУ знищили близько третини російських кораблів Чорноморського флоту РФ у Чорному та Азовському морях, а також портах базування. Вони вразили три десятки російських кораблів різного класу. Багато хто було повністю знищено.

Серед них – флагман Чорноморського флоту РФ – крейсер «Москва», найновіший корвет «Сергей Котов», великі десантні кораблі «Саратов», «Новочеркасск», «Цезарь Куников», кілька десантних і сторожових катерів.

Російський крейсер «Москва» після влучання в нього українських ракет «Нептун» у Чорному морі, квітень 2022 року

Також ЗСУ раніше зруйнували будівлю штабу Чорноморського флоту РФ у Севастополі, яка була потужним центром координації та зв’язку для флоту та його з’єднань. За даними української розвідки, на момент ракетного удару у штабі перебували російські військові різних звань. Втрати Росія приховує.

Ракетний удар по штабу Чорноморського флоту РФ у Севастополі, 22 вересня 2023 року

Попри це підконтрольна Москві місцева влада продовжує заявляти, що Чорноморський флот «має важливе значення» для досягнення цілей повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

«Високе значення Чорноморського флоту очевидне й сьогодні. Впевнений, що командування та особовий склад повною мірою усвідомлюють покладену на них відповідальність у зв’язку з проведенням СВО (так у Росії називають своє повномасштабне вторгнення в Україну – КР) і роблять усе для збереження миру та безпеки на півострові. А ми зі свого боку завжди готові їх підтримати! – стверджує спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов.

Фрегат «Адмирал Макаров» у Севастополі (архівне фото) був атакований ЗСУ в 2022 році

Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов), у свою чергу, запевняє, що День Чорноморського флоту Росії «нагадує про силу та славу російської зброї».

«Можливості Росії в морі обмежені»

Чорноморський флот РФ у нинішньому стані втратив свою потребу у воєнних реаліях, вважає керівник моніторингової групи Інституту Чорноморських стратегічних досліджень Андрій Клименко.

Цей «курортний флот» просто задарма проїдає величезні гроші, і це вже не секрет Андрій Клименко

«Чорноморський флот РФ у сьогоднішньому стані за умови випереджального розвитку «москітного» та безпілотного флоту в Україні просто став непотрібним. Він не може безпечно вийти на відстань від Новоросійська, тобто з-під захисту берегової ППО і засобів боротьби з морськими дронами. Він не може заважати торговому судноплавству біля портів противника (а це – головне завдання будь-якого флоту на війні). Поки що Чорноморський флот РФ повністю втратив здатність до висадки десанту на узбережжя противника, що він намагався зробити в перші тижні великої війни. Такий флот навіть не може перебувати на своїй головній базі, а також втратив майже повністю свою судноремонтну базу. Тобто цей «курортний флот» просто задарма проїдає величезні гроші, і це вже не секрет», – наголосив він Крим.Реалії.

Керівник моніторингової групи Інституту Чорноморських стратегічних досліджень Андрій Клименко

Розгром Чорноморського флоту РФ є не просто військово-стратегічним, а й геополітичним фактом і чинником українсько-російської війни Андрій Клименко

Історія потоплень і пошкоджень військових кораблів та катерів Чорноморського флоту РФ масштабна й унікальна, зазначає Андрій Клименко.

«Сили оборони України в особі ГУР, СБУ, Сил безпілотних систем, авіації та ППО на фундаменті, звичайно, ВМС України фактично не просто декласували ЧФ РФ, а «помножили на нуль» його військову цінність на такому, в принципі, не дуже великому морському театрі, як Чорне море. І це зараз величезна та унікальна подія, яка змушує сильно замислитися військово-морських стратегів і практиків у всьому світі. Розгром Чорноморського флоту РФ є не просто військово-стратегічним, а й геополітичним фактом і чинником українсько-російської війни. І дія цих факторів має регіональне та навіть глобальне значення для світової політики, а також практики застосування військових флотів у сучасних війнах», – стверджує він.

Російський великий десантний корабель «Оленегорский горняк» був атакований ЗСУ 4 серпня 2023 року

Становище, в якому сьогодні опинився Чорноморський флот РФ, на думку Андрія Клименка, робить «реальним військовий шлях деокупації Криму».

Чорноморський флот РФ «втратив домінуючі позиції» після атак ЗСУ, але він зберігає здатність завдавати ударів з великої відстані по території України, заявляють у Міноборони Британії на підставі своїх розвідданих.

Після трьох років війни військово-морські можливості Росії в Чорному морі були значно обмежені Міноборони Британії

«До повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році російське керівництво майже напевно сприймало військово-морські сили РФ та Чорноморський флот як невід’ємні компоненти своєї морської могутності. Після трьох років війни військово-морські можливості Росії в Чорному морі були значно обмежені завдяки високоефективним операціям України», – йдеться у звіті.

Кількість одиниць російського Чорноморського флоту, який залишається в анексованому Криму, відома, але всі ці кораблі або небоєготові, або перебувають у ремонті, стверджує речник ВМСУ Дмитро Плетенчук.

Військові кораблі, які залишаються в Севастопольській бухті, за словами Плетенчука, Росія постійно передислоковує, щоб знизити ймовірність їх ураження.

Після успішних атак ЗСУ на Чорноморський флот РФ Росія ховає свої великі кораблі та носії «Калібрів», заявив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов, зазначивши, що «полювання не має зупинятися».

Джерело

Новости Крыма