Український гідрометеорологічний інститут, Державна служба України з надзвичайних ситуацій та Національна академія наук України уклали угоди на виконання науково-технічних робіт загальною вартістю 2,33 мільйона гривень.
Дослідження стосуватимуться оцінки наслідків знищення Каховського водосховища, зокрема його впливу на підземні води, екологію та економіку, пише Наші гроші.
Інститут геологічних наук НАНУ за 574 тисяч гривень дослідить вплив знищення водосховища на підземні води та розробить рекомендації щодо використання цих вод для забезпечення водогосподарського балансу на Нижньому Дніпрі. Ці рекомендації допоможуть покрити дефіцит води в умовах відсутності водосховища та кліматичних змін.
Інститут економіки та прогнозування НАНУ отримає 573 тисяч гривень для розробки економічного аналізу водокористування в регіоні після зникнення водосховища. Це включатиме оцінку змін у використанні води основними користувачами та прогнозування економічних наслідків різних сценаріїв водокористування.
Інститут гідробіології НАНУ за 600 тисяч гривень розробить рекомендації для збереження екологічного балансу в річці та підтримки біорізноманіття в Нижньому Дніпрі.
Інститут водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України оцінить водозабезпеченість для питних потреб населення південно-східних регіонів України до і після руйнування Каховської греблі за 581 тисяч гривень.
Усі ці дослідження завершать до кінця 2026 року та фінансуватимуться за рахунок державного бюджету в рамках програми «Підтримка пріоритетних напрямів наукових досліджень і науково-технічних розробок». Варто зазначити, що замовлення виконуватимуться без конкуренції, оскільки на тендери не надійшло жодних інших пропозицій.
Ці дослідження мають на меті оцінити екологічні та економічні наслідки знищення Каховського водосховища, яке було підірване російськими військами 6 червня 2023 року, що призвело до екологічної катастрофи та затоплення населених пунктів.