В Острозькій академії лунали голоси з Криму

В Острозькій академії лунали голоси з Криму

Дні Криму в Острозі завершилися читанням листів політв’язнів та поезій з антологій «Кримський інжир / Qırım İnciri».

Захід, який відбувся 6 травня, об’єднав академічну спільноту та місцевих активістів.

На початку читань до присутніх звернулася уродженка Криму, докторка філологічних наук, професорка кафедри української мови і літератури Національного університету «Острозька академія» Олександра Вісич.

«Крим потребує агентів впливу. Крим потребує того, щоб нові люди згадували про нього. Але надійніше ці спогади зберігають тексти. І саме тому ми запропонували організаторам обрати з численних акцій, які вони проводять, презентацію «Кримського інжиру» – унікальної антології, що зберігає етнічну, культурну пам’ять, зберігає пам’ять і про українців Криму, зберігає пам’ять про кримських татар і зберігає пам’ять про те, що ми так глибоко, делікатно, ніжно, родинно пов’язані», – сказала Олександра Вісич.

Опісля менеджерка Еліна Новохацька розповіла про «Кримський інжир / Qırım İnciri» – літературний проєкт і конкурс, який покликаний сприяти кримськотатарсько-українському діалогу.

Пані Еліна зазначила, що конкурс відбувається з 2018 року в декількох номінаціях: «Проза, поезія українською мовою про Крим», «Проза, поезія кримськотатарською мовою на довільні теми», «Взаємні переклади», «Дитяча література». Цього року започаткували нову номінацію «Есеїстика». За результатами конкурсів видано антології. 

В Острозькій академії лунали голоси з Криму1

«Наш проєкт важливий ще і тому, що він надає Криму голос, якого насправді дуже давно не було. Особливо важливо це робити зараз, коли в нас немає прямого контакту з окупованими територіями. Люди, які перебувають у Криму, не можуть вільно висловлювати свою думку. Одна з цілей «Кримського інжиру» – дати Криму звучати в Україні, налаштувати діалог, щоб люди в Україні, які мають абсолютно такі самі цінності й таке саме прагнення до свободи й вільного життя на своїй землі, могли комунікувати через літературу», – зазначила Еліна Новохацька.

З 2019 року проєкт «Кримський інжир» публікує тексти політв’язнів у рубриці «Слова свободи». Це література з-за ґрат, яку передають адвокати або члени родини репресованих кримців.

Згодом Еліна Новохацька розповідала короткі історію політв’язнів, листи й вірші яких лунали в авдиторії.

Розпочав читання студент Острозької академії Юрій Штокалюк, озвучивши відкритий лист художника Богдана Зізи – кримця, який облив синьо-жовтою фарбою будівлю адміністрації Євпаторії, за що окупаційна влада засудила його на 15 років ув’язнення. 

Другий лист Богдана Зізи зачитала Ольга Лозюк, начальниця відділу культури і туризму Острозької міської ради.

Ольга Стецюк, начальниця відділу проєктно-інвестиційної діяльності Острозької міської ради, озвучила лист пенсіонерки Галини Довгополої, якій окупанти інкримінували «державну зраду» за те, що 2019 року відвідала онуку в Києві. 

В Острозькій академії лунали голоси з Криму2

В Острозькій академії лунали голоси з Криму3

Лист Османа Аріфмеметова, якого російська «влада» звинуватила нібито в терористичній діяльності, засудивши до 14 років колонії, зачитав Олександр Корнійчук, представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Рівненській області. 

«Кожен лист про жагу до життя. Ми не повинні навіть у думках зрадити Крим і думати про те, що він може бути не українським», – додав пан Олександр.

Тарас Хмарук, заступник Острозького міського голови, озвучив лист Яшара Муєдінова, якого окупанти переслідували за сфабрикованими звинуваченнями й засудили до 13 років колонії суворого режиму.

З уст Владислави Жидкової, магістрантки Острозької академії, робота якої «Культурно-антропологічний вимір кримськотатарського світу в творчості Михайла Коцюбинського» здобула друге місце у Всеукраїнському науковому конкурсі, пролунав текст листа Асана Ахтема, журналіста, члена команди громадської організації «Nefes».

Окрім листів політв’язнів в авдиторії звучали поезії з антологій «Кримський інжир / Qırım İnciri». Анастасія Палій, студентка Острозької академії, одна з організаторок щотижневої акції на підтримку військовополонених в Острозі, прочитала вірш Анни Комар «Острів». Вікторія Брагінець, студентка Острозької академії, продекламувала поезію Ілони Червоткіної «Кара-Даг» та власний вірш про Крим. Вадим Фішер, організатор проєкту «Ословлення» в Острозі, озвучив «Драму в глобальний вимір» Сашка Кульчицького, а Олександра Вісич – вірш Анни Карач «Дівчинка-більше-ні-з-ким».

Завершила захід Еліна Новохацька, яка прочитала кримськотатарською мовою поезію «Bu ne qadar ağır, accı, accı ağrı…» Асана Ахтема.

Наприкінці пані Еліна закликала присутніх писати листи політв’язням: «Я пропоную вам, коли вам погано, коли вам добре, коли у вас є вільна хвилинка, написати листа політв’язню».

Раніше Район.Острог повідомляв, що  в Острозькій академії з перфомансом про Крим виступила Азіза Ескендер

Джерело

Новости Крыма