Дні Криму в Острозі завершилися читанням листів політв’язнів та поезій з антологій «Кримський інжир / Qırım İnciri».
Захід, який відбувся 6 травня, об’єднав академічну спільноту та місцевих активістів.
На початку читань до присутніх звернулася уродженка Криму, докторка філологічних наук, професорка кафедри української мови і літератури Національного університету «Острозька академія» Олександра Вісич.
«Крим потребує агентів впливу. Крим потребує того, щоб нові люди згадували про нього. Але надійніше ці спогади зберігають тексти. І саме тому ми запропонували організаторам обрати з численних акцій, які вони проводять, презентацію «Кримського інжиру» – унікальної антології, що зберігає етнічну, культурну пам’ять, зберігає пам’ять і про українців Криму, зберігає пам’ять про кримських татар і зберігає пам’ять про те, що ми так глибоко, делікатно, ніжно, родинно пов’язані», – сказала Олександра Вісич.
Опісля менеджерка Еліна Новохацька розповіла про «Кримський інжир / Qırım İnciri» – літературний проєкт і конкурс, який покликаний сприяти кримськотатарсько-українському діалогу.
Пані Еліна зазначила, що конкурс відбувається з 2018 року в декількох номінаціях: «Проза, поезія українською мовою про Крим», «Проза, поезія кримськотатарською мовою на довільні теми», «Взаємні переклади», «Дитяча література». Цього року започаткували нову номінацію «Есеїстика». За результатами конкурсів видано антології.
«Наш проєкт важливий ще і тому, що він надає Криму голос, якого насправді дуже давно не було. Особливо важливо це робити зараз, коли в нас немає прямого контакту з окупованими територіями. Люди, які перебувають у Криму, не можуть вільно висловлювати свою думку. Одна з цілей «Кримського інжиру» – дати Криму звучати в Україні, налаштувати діалог, щоб люди в Україні, які мають абсолютно такі самі цінності й таке саме прагнення до свободи й вільного життя на своїй землі, могли комунікувати через літературу», – зазначила Еліна Новохацька.
З 2019 року проєкт «Кримський інжир» публікує тексти політв’язнів у рубриці «Слова свободи». Це література з-за ґрат, яку передають адвокати або члени родини репресованих кримців.
Згодом Еліна Новохацька розповідала короткі історію політв’язнів, листи й вірші яких лунали в авдиторії.
Розпочав читання студент Острозької академії Юрій Штокалюк, озвучивши відкритий лист художника Богдана Зізи – кримця, який облив синьо-жовтою фарбою будівлю адміністрації Євпаторії, за що окупаційна влада засудила його на 15 років ув’язнення.
Другий лист Богдана Зізи зачитала Ольга Лозюк, начальниця відділу культури і туризму Острозької міської ради.
Ольга Стецюк, начальниця відділу проєктно-інвестиційної діяльності Острозької міської ради, озвучила лист пенсіонерки Галини Довгополої, якій окупанти інкримінували «державну зраду» за те, що 2019 року відвідала онуку в Києві.
Лист Османа Аріфмеметова, якого російська «влада» звинуватила нібито в терористичній діяльності, засудивши до 14 років колонії, зачитав Олександр Корнійчук, представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Рівненській області.
«Кожен лист про жагу до життя. Ми не повинні навіть у думках зрадити Крим і думати про те, що він може бути не українським», – додав пан Олександр.
Тарас Хмарук, заступник Острозького міського голови, озвучив лист Яшара Муєдінова, якого окупанти переслідували за сфабрикованими звинуваченнями й засудили до 13 років колонії суворого режиму.
З уст Владислави Жидкової, магістрантки Острозької академії, робота якої «Культурно-антропологічний вимір кримськотатарського світу в творчості Михайла Коцюбинського» здобула друге місце у Всеукраїнському науковому конкурсі, пролунав текст листа Асана Ахтема, журналіста, члена команди громадської організації «Nefes».
Окрім листів політв’язнів в авдиторії звучали поезії з антологій «Кримський інжир / Qırım İnciri». Анастасія Палій, студентка Острозької академії, одна з організаторок щотижневої акції на підтримку військовополонених в Острозі, прочитала вірш Анни Комар «Острів». Вікторія Брагінець, студентка Острозької академії, продекламувала поезію Ілони Червоткіної «Кара-Даг» та власний вірш про Крим. Вадим Фішер, організатор проєкту «Ословлення» в Острозі, озвучив «Драму в глобальний вимір» Сашка Кульчицького, а Олександра Вісич – вірш Анни Карач «Дівчинка-більше-ні-з-ким».
Завершила захід Еліна Новохацька, яка прочитала кримськотатарською мовою поезію «Bu ne qadar ağır, accı, accı ağrı…» Асана Ахтема.
Наприкінці пані Еліна закликала присутніх писати листи політв’язням: «Я пропоную вам, коли вам погано, коли вам добре, коли у вас є вільна хвилинка, написати листа політв’язню».
Раніше Район.Острог повідомляв, що в Острозькій академії з перфомансом про Крим виступила Азіза Ескендер