В окупованому Криму та Росії за ґратами через сфабриковані справи утримують щонайменше 250 громадян України (станом на кінець 2024 року).
Про це сказала голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник під час пресконференції «Окупований Крим: Кого та за що переслідувала Росія у 2024 році», передає ZMINA.
Як наголосила вона, переслідування лише посилюються. Згідно із моніторингом і документуванням КПГ, більшість тих, хто піддається репресіям, отримують звинувачення у «диверсії», «шпигунстві», «державній зраді».«Це один із найпоширеніших інструментів переслідування громадян в окупованому Криму», — уточнила правозахисниця. Переважна кількість українців перебуває за ґратами за політично мотивованими справами. Скрипник окремо зупинилася на долях жінок, які стали жертвами російських репресій. За даними КПГ, у полоні РФ перебувають щонайменше 17 цивільних жінок. Це жительки Криму, Херсонщини та Запоріжжя.
«Вони всі виключно цивільні, у дуже вразливому стані, потребують медичної допомоги, деякі з них мають важкі хвороби, включаючи онкологію», – сказала правозахисниця.
Водночас тривають репресії проти кримських журналістів, точно відомо про 18 медійників, включно із громадянськими журналістами, яких окупанти незаконно позбавили волі. Майже всі вони перебувають на території Росії.Дослідниця КПГ Ірина Сєдова пояснила, що журналістів спеціально етапують у віддалені колонії, щоб вони мали якомога менше можливостей виходити на зв’язок і передавати будь-яку інформацію.
Також 2024 року окупанти провели в Криму дві незаконні призовні кампанії, під час яких росіяни використовували законодавство РФ для тиску на місцевих жителів. Так, упродовж року правозахисники зафіксували щонайменше 52 справи за статтею 328 кримінального кодексу РФ – ухилення від призову на військову службу. Абсолютна більшість з них завершилася обвинувальними вироками.За даними правозахисників, від кримінальних справ, які росіяни використовують як інструмент для репресій, найбільше страждають кримські татари.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що в грудні 2024 року невизнаний президент Росії Владімір Путін підписав указ «Про затвердження Стратегії протидії екстремізму у РФ на 2025 рік», документ містить нові загрози для громадян України в окупації.
Читайте також:
Росіяни прозвітували про завершення паспортизації мешканців окупованих територій у 2024 році