Кабінет Міністрів України ухвалив проєкт Закону України «Про Загальнодержавну цільову екологічну програму поводження з радіоактивними відходами», розроблений Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів разом із Державним агентством з управління зоною відчуження.
Про це повідомляє Міндовкілля.
Основні цілі програми полягають у зменшенні ризиків для здоров’я та довкілля від неправильного поводження з радіоактивними відходами. Також створенні ефективної системи управління радіоактивними відходами на основі європейських стандартів.
Мета програми – суттєво зменшити негативний вплив на довкілля об’єктів, що утворюють радіоактивні відходи (таких як АЕС), оптимізувати процеси їх зберігання та утилізації, встановити жорсткий контроль та забезпечити прозорість усіх етапів роботи. Крім того, це сприятиме створенню умов для безпечного та сталого використання ядерної енергії у виробництві електроенергії, позитивно вплине на екологічну та енергетичну безпеку держави.
Програма передбачає реалізацію заходів протягом 2025-2032 років, серед яких:
- Реконструкція та модернізація існуючої інфраструктури, включно зі сховищами для радіоактивних відходів, а також будівництво нових об’єктів з використанням сучасних технологій.
- Вдосконалення облікових систем радіоактивних відходів.
- Розвиток нормативно-правового регулювання у сфері управління відходами.
- Залучення міжнародної технічної та фінансової допомоги.
«Радіоактивні відходи залишаються однією з найбільших екологічних проблем в Україні. Неправильне поводження з ними може мати негативні наслідки для здоров’я людей та довкілля. Програма, ухвалена Урядом, покликана не лише мінімізувати ці ризики, але й створити ефективну систему, яка відповідатиме європейським стандартам», – зазначила Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук.