ПІДБІРКА
У 2024 році українські режисери презентували свої творчі доробки, а також продовжували зйомки майбутніх кінокартин.
До міжнародного дня кіно, яке відзначають 28 грудня, журналісти Район.Культура створили добірку вітчизняних стрічок, які цьогоріч вийшли у прокат та назви тих фільмів, які українці можуть побачити у наступному 2025 році.
Вийшли в український прокат
«Сірі Бджоли»
Три перемоги на премії «Кіноколо»: «Найкращий повнометражний ігровий фільм», «Найкращий режисер», «Найкращий актор»
Режисер: Дмитро Мойсеєв
У ролях: Віктор Жданов («Спіймати Кайдаша»), Володимир Ямненко («Дике поле»)
Прем’єра в Україні: 18 липня 2024 року
2014 рік, початок російсько-української війни. Двоє сусідів-пенсіонерів, Сергій і Павло, без електроенергії облаштовують побут у селі в «сірій» зоні АТО, поки неподалік тривають найзапекліші бої. Це фільм за романом письменника Андрія Куркова, однієї з найкращих книжок 2022 року за версією тижневика The New Yorker. Світова прем’єра картини пройшла на Роттердамському кінофестивалі.
«Медовий місяць»
Гран-прі кінофестивалю «Молодість». Пʼять номінацій на «Кіноколо»: «Найкращий повнометражний ігровий фільм», «Найкращий актор», «Найкраща акторка», «Найкращий сценарій фільму», «Відкриття року»
Режисерка: Жанна Озірна
У ролях: Роман Луцький («Відблиск»), Іра Нірша
Прем’єра в Україні: 29 жовтня 2024 року
У центрі сюжету – пара, яка проводить медовий місяць у новій власній квартирі. На світанку 24-го лютого одружені Тарас (Роман Луцький) та Оля (Ірина Нірша) прокидаються від вибухів за вікном. Стрічка є дослідженням їхніх стосунків, страхів, справжнього розуміння одне одного.
«Уроки толерантності»
Одна перемога на «Кіноколі»: «Найкраща акторка». Сім номінацій на «Золоту дзиґу»: «Найкращий фільм», «Найкраща чоловіча роль», «Найкраща жіноча роль», «Найкраща чоловіча роль другого плану», «Найкраща жіноча роль другого плану», «Найкращий сценарій», «Найкращий дизайн костюмів»
Режисер: Аркадій Непатилюк («Припутні», «ГКЧП»)
У ролях: Олена Узлюк («Номери»), Олександр Ярема («Лишайся онлайн»)
Прем’єра в Україні: 14 лютого 2024 року
В основі стрічки — п’єса Ігоря Білиця «Гей-парад».
Фільм розповідає про пересічну українську родину з невеликого містечка, яка для того, щоб дати раду фінансовій скруті, пристала на пропозицію стати учасниками програми з євроінтеграції. За умовами цієї програми сім’я має на певний час оселити у себе вдома ЛГБТ-представника й активіста. Це змушує їх боротись із власною гомофобією, – зазначають творці стрічки.
«Буча»
Режисер: Станіслав Тіунов
У ролях: Цезарій Лукашевич («Кріпачка»), Вʼячеслав Довженко («Будинок Слово»)
Прокат в Україні: 7 листопада 2024 року
У фільмі розповідають реальну історію громадянина Казахстану з литовським корінням Костянтина Гудаускаса, який у 2019 році переїхав в Україну. Журналіст і правозахисник отримав тут політичний притулок та мешкав у Бучі.
Читайте також: Треба дивитися в обличчя своїм страхам: у Луцьку презентували фільм «Буча», знятий на реальних подіях
«Редакція»
Перемога на фестивалі «Кіноколо»: «Найкращий сценарій фільму»
Режисер: Роман Бондарчук («Вулкан»)
У ролях: Дмитро Багненко, Римма Зюбіна, Жанна Озірна, Сергій Іванов
Прокат в Україні: 28 листопада 2024 року
Сюжет фільму розгортається у південному містечку на Херсонщині. Науковець природничого музею Юра стає свідком навмисного підпалу лісу. У його руках опиняються докази, що можуть змінити хід подій. Прагнучи розповісти правду про лісові пожежі, він починає працювати в редакції місцевої газети. Однак натомість опиняється у вирі фейкових новин і корупційних схем. На носі вибори мера, і головний кандидат роздає передвиборчі обіцянки попри те, що перебуває в комі.
«Назавжди-назавжди»
Режисерка: Анна Бурячкова
У ролях: Аліна Чебан, Захар Шадрін, Артур Алієв, Єлизавета Цілик
Прокат в Україні: 21 листопада
Дія фільму розгортається в Києві наприкінці 90-х. Це історія про молодих і непокірних на тлі радянської руїни. Тих, хто через обставини змушені були навчитись приймати рішення в стислий термін, але загубились у дорослому світі. Історія тих, хто виріс, але так і не подорослішав.
«Яремчук: Незрівнянний світ краси»
Режисер: Артем Григорян
Прокат в Україні: 8 серпня 2024
Це історія Назарія Яремчука — першої української попзірки. Перемога на конкурсі «Пісня-71» з «Червоною рутою», загибель Володимира Івасюка, гастролі різними континентами, виступи в Чорнобилі — через спогади близьких, особисті щоденники та ексклюзивні хроніки фільм розповідає про його життя та шлях до міжнародної слави.
«Мирні люди»
Режисерка: Оксана Карпович («Не хвилюйся, двері відчиняться»)
Прокат в Україні: 29 серпня 2024 року
Основою картини стали перехоплені телефонні дзвінки російських військових. Їх опублікували українські спецслужби. У стрічці показані наслідки бойових дій: розтрощені домівки, підірвані мости, згоріла техніка.
«Сімейний альбом»
Режисерка: Марина Ткачук
Прокат в Україні: 21 листопада 2024 року
У фокусі фільму історичні паралелі між геноцидними практиками Росії щодо українців під час Голодомору 1932 – 1933 років та під час повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну, показані через особисту історію австрійського інженера Александра Вінербергера та його праонуки, британської фотохудожниці, Самари Пірс.
Александр Вінербергер у 1933 році зміг таємно сфотографувати жертв Голодомору в Харкові і передати ці фото за кордон. Його світлини залишаються одним з небагатьох достовірних фотодоказів геноциду, вчиненого комуністичним тоталітарним режимом проти українського народу. У 2023 році праонука Александра Вінербергера Самара Пірс відвідала містечка та села Харківської області, які зазнали російської окупації, щоб зафіксувати на фотокамеру злочини росіян, скоєні вже у ХХІ столітті.
«Фрагменти льоду»
Дві перемоги на премії «Кіноколо»: «Найкращий повнометражний документальний фільм» та «Відкриття року»
Режисерка: Марія Стоянова («Ліс, Ліс»)
Премʼєра в Україні: 26 вересня 2024 року.
Це фільм-подорож відеоархівом Михайла Стоянова, фігуриста українського ансамблю «Балет на льоду» й батька режисерки стрічки, Марії. На записах збереглися гастролі з 1980–1990-х років «після задухи СРСР». Поки батько в Австралії, у Москві починається путч, а потім – розпад Союзу й незалежність України.
«Епізоди»
Режисер: Артем Григорян
Прокат в Україні: 25 квітня 2024
Документальний серіал про історії незалежної України містить три епізоди: «Україна на Мундіалі» про збірну з футболу на ЧС–2006, «Тінь Чорнобиля» про культову гру S.T.A.L.K.E.R. й «Не перемикайтесь!» про телешоу 2000-х років.
«Чорнобиль 22»
Перемога на премії «Золота дзиґа»: «Найкращий короткометражний документальний фільм»
Режисер: Олексій Радинський («Нескінченність за Флоріаном»)
Прокат в Україні: 20 травня 2024 року
Інформатор ЗСУ таємно показує зняті навесні 2022 року пересування російських військ тоді ще окупованим Чорнобилем, а працівники атомної станції обговорюють із режисером Олексієм Радинським свій досвід перебування на окупованій росіянами ЧАЕС.
«Конотопська відьма»
Режисер: Андрій Колесник
У ролях: Тетяна Малкова, Тарас Цимбалюк, Олена Хохлаткіна, Павло Вишняков, Іван Шаран, Ярослав Шахторін
Прокат в Україні: 22 серпня 2024 року.
За сюжетом, Олена (Тетяна Малкова) та Андрій (Тарас Цимбалюк), закохані й живуть щасливим життям, насолоджуючись кожною миттю проведеною разом. Їхню ідилію жорстоко руйнує вторгнення російських військ. Прагнучи втекти з пекла війни, пара опиняється у смертельній небезпеці. На очах в Олени гине Андрій, і її світ руйнується. Охоплена люттю та жагою помсти, Олена згадує про свій дар відьми, від якого колись відмовилася заради кохання. Тепер нічого не стримає її на шляху до відплати. Використовуючи свою могутню силу, вона жорстоко розправляється з тими, хто забрав життя її коханого.
Вийдуть в прокат
«Додаткові сцени»
Перемога на «Кіноколі»: «Найкращий короткометражний ігровий фільм». Спеціальна відзнака фестивалю «Молодість»
Режисери: Роман Хімей і Ярема Малащук
У ролях: Павло Алдошин, Сана Шахмурадова, Михайло Романов, В’ячеслав Василюк, Маркіян Маційовський, Людмила Баєва, Дмитро Рассказов, Галина Мельник
Це кіно на межі документалістики й художнього про Павла Алдошина – військового, який із фронту повертається в Київ. Стрічка досліджує «межі нормальності», а також розрив між цивільним і військовим життям.
«Жива»
Перемога на фестивалі «Золота дзиґа»: «Найкращий короткометражний ігровий фільм»
Режисер: Владлен Одуденко
Двоє українських військових «рутинно» транспортують тіла полеглих, але зненацька помічають, що один із загиблих у мішку подає ознаки життя.
«Увага, добрий пес!»
Номінація на премію «Кіноколо»: «Найкращий короткометражний ігровий фільм»
Режисерка: Аделіна Борець
У ролях: Євген Малуха, Ясін Фараджаллах, Соломія Кирилова, Артем Мануйлов
Степан забирає з притулків собак, які доживають останні дні, щоб змиритися з думкою про власну смертність – він хоче померти від старості, а не російської ракети. Якось уночі на кладовищі він зустрічає підлітка Ґоґу – людину іншого покоління, але таку ж самотню. Що буде далі? Вони накуряться, зʼїдять цілий кошик морозива й танцюватимуть.
«Квіти України»
Перемога на кінофестивалі «Молодість»: «Найкращий документальний фільм»
Режисерка: Аделіна Борець («Увага, добрий пес!»)
У ролях: Наталія Юрченко
67-річна жінка на імʼя Наталія народилася і виросла в колишньому селі Позняки. Тепер це щільно забудований житловий район, а забудовники пропонують жінці гроші за землю. Після 24 лютого 2022 року боротьба Наталії за історичний Київ «набуває екзистенційного значення», тож вона вирішує, що «зараз не час здаватись». Режисерка познайомилася з Наталією під час протестів біля «Квітів України» – звідси й назва стрічки.