Ударний «Байрактар» над Чорним морем

Bayraktar TB2. Ілюстративне фото

 

Над південною частиною Чорного моря здійснив політ турецький ударний безпілотник Bayraktar TB2. Це рідкісне явище – протягом минулого року таке спостерігалося лише сім разів. Такі ж «Байрактари» має на озброєнні Україна, і вони активно використовувалися в перший рік війни, але згодом почали застосовуватися рідше. Що це за БПЛА, розбиралися Крим.Реалії.

3 лютого над південною частиною Чорного моря здійснив політ ударний оперативно-тактичний безпілотник Bayraktar TB2 Військово-повітряних сил Туреччини з позивним KAYI01. Про це повідомляє моніторингова група телеграм-каналу «Крымский ветер». БПЛА злетів із району населеного пункту Текірдаг на північному узбережжі Мармурового моря і перебував у повітрі щонайменше п’ять годин.

Сервіс відстеження авіаперельотів FlightRadar24 не визначив тип цього повітряного судна, але такі позивні постійно використовуються для Bayraktar TB2.

Поява цього безпілотника над Чорним морем – досить рідкісне явище. За даними моніторингових сервісів, 2024 року було помічено лише сім таких польотів, причому всі – у другому півріччі, починаючи з серпня.

Траса польоту Bayraktar TB2 над Чорним морем 3 лютого 2024 року. Скриншот із сайту FlightRadar24.com

Цілі польоту БПЛА над Чорним морем невідомі. Можливо, це тренувальний політ безпілотника ВПС Туреччини або дослідницький політ, який проводив виробник БПЛА.

Потужна підмога для винищувальної авіації

Слово «байрактар» у перекладі означає прапороносець. Одночасно це прізвище турецької родини – засновників компанії-виробника БПЛА Baykar Makina.

Першим серійним безпілотником сімейної фірми став Bayraktar TB2, перший політ якого відбувся у 2014 році. У червні та серпні 2014 року Bayraktar TB2 побив світовий рекорд серед безпілотних літальних апаратів у класі тактичних середньовисотних БПЛА за тривалістю польоту: він залишався на висоті 8 км 24 години 34 хвилини.

Bayraktar TB2 – це турецький ударний оперативно-тактичний середньовисотний БПЛА з двигуном внутрішнього згоряння та повітряним гвинтом штовхаючого типу. Сучасна версія Bayraktar TB2 з 4 керованими боєприпасами на підвісці може перебувати в повітрі до 27 години.

Максимальна дальність керування – до 150 км, що дозволяє вести постійне чергування у повітрі та, після виявлення цілей, швидко висуватися до передової для пуску ракет. При цьому час реакції буде набагато меншим, ніж у авіації, що дозволяє ефективно вражати цілі, доступні лише короткий час.

Як зазначено на сайті компанії Baykar Makina, довжина безпілотника становить 6,5 м, розмах крила – 12 м, максимальна злітна вага – 650 кг. Максимальна швидкість Bayraktar TB2 – 222 км/год, практична стеля – 8200 м.

БПЛА має захист від засобів РЕБ супротивника, автономну систему навігації, що не залежить від GPS, він малопомітний для багатьох РЛС. Завдяки високоякісній оптико-електронній системі дрони Bayraktar можуть вражати цілі з висоти 7 км, перебуваючи за межами досяжності багатьох застарілих або низьковисотних ЗРК. Оптико-електронна система дозволяє розрізняти наземну техніку на відстані до 50 км і здійснювати цільову вказівку на відстані до 20 км.

Корпус БПЛА виконаний із композитних матеріалів та оснащений системою автоматичного зльоту і посадки. За необхідності апарат може діяти у напівавтономному режимі польоту, без керування із землі.

Беспилотник Bayraktar TB2 Вооруженных сил Украины

БПЛА Bayraktar TB2 взяті на озброєння збройними силами Туреччини, України, Катару, Азербайджану, Киргизстану, Об’єднаних Арабських Еміратів, Албанії, Бангладеша, Республіки Косово, Лівії, Марокко, Нігеру, Пакистану, Польщі, Туркменістану, Ефіопії.

До 2024 року Bayraktar TB2 був одним із найбільш продаваних ударних БПЛА у світі. Вартість комплексу у складі 6 дронів, 2 станцій управління, 200 од. боєприпасів та допоміжного обладнання становить близько 69 млн доларів. Окремий БПЛА може коштувати 5-6 млн доларів.

Україна та «байрактари»

Україна закупила перші шість Bayraktar TB2 та комплекси наземного управління у січні 2019 року та в березні того ж року розпочала їх випробування і навчання операторів. Починаючи з весни 2021 року, Bayraktar TB2 були поставлені на бойове чергування та здійснювали регулярні розвідувальні польоти вздовж кордонів окупованих Криму і Донбасу, а також моніторинг військових навчань сусідніх держав поблизу кордонів України.

Беспилотный летательный аппарат Bayraktar TB-2 и штурмовик Су-25 на одном из военных аэродромов в Николаевской области

26 жовтня 2021 року Збройні сили України вперше здійснили бойове застосування Bayraktar TB2 проти позицій терористичної артилерії «ДНР». Було знищено 122-мм гаубицю Д-30, яка обстрілювала українські позиції в селі Гранітне з відстані 15 км.

Після початку повномасштабного військового вторгнення російської армії в Україну, «Байрактар» TB2 відіграв важливу роль у сповільненні та відбитті атак противника. Дрон використовувався для визначення цілей, коригування вогню артилерії, забезпечення підтримки з повітря, знищення колон постачання, а також російських систем ППО: «Панцир-С1», «Тор», «Бук», «Стріла-10», ЗУ-23-2. , артилерії та РСЗВ. Також експертами відзначається ефективне використання проти бронетанкових колон.

На початку травня 2022 року під час атаки ЗСУ на острів Зміїний за допомогою Bayraktar було знищено чотири патрульні катери «Раптор», один десантний катер «Серна», три системи ППО, командний пункт і склад боєприпасів на острові. 7 травня Bayraktar знищив транспортний вертоліт Мі-8 під час розвантаження російського десанту.

Однак, незважаючи на успішність використання TB2 на початковому етапі, їхня ефективність сильно впала через пів року війни. Військові експерти пов’язують це з розгортанням російськими силами ешелонованої ППО та засобів РЕБ. Так, у 2022 році військовий експерт Семюел Бендетт, аналітик та експерт з безпілотних і роботизованих військових систем у Центрі військово-морського аналізу, повідомив, що мала швидкість і невелика висота польоту безпілотників «Байрактар» робить їх легкою мішенню для російської ППО.

За словами аналітика Центру стратегічних і міжнародних досліджень Марка Канчіана, раніше Україна могла так ефективно використовувати безпілотники, оскільки Росія не організувала свої системи оборони. «Безпілотники змогли відіграти таку роль, тому що росіяни не поспішали створювати систему протиповітряної оборони, як того вимагала їхня доктрина», – сказав він.

Подарований Литвою Україні Bayraktar TB2 на авіабазі Шяуляй, 6 липня 2022 року

Втім, Туреччина вдосконалює свої БПЛА з урахуванням бойового досвіду в Україні. Також, за згодою ще від 2019 року, Baykar планує відкрити в Україні завод з виробництва Bayraktar TB2 та Bayraktar Akinci.

У лютому 2024 року Baykar розпочала будівництво заводу під Києвом, де вироблятимуть моделі безпілотників TB2 або TB3.

«Наш завод будується… нам потрібно близько 12 місяців, щоб завершити будівництво, а потім ми перейдемо до внутрішньої техніки, обладнання та організаційної структури», – сказав генеральний директор Baykar Халюк Байрактар.

Байрактар зазначив, що на цьому заводі щороку планується виробляти близько 120 одиниць техніки, але досі незрозуміло: виробництво буде зосереджено на моделі дронів TB2 чи TB3.

У жовтні 2024 року Халюк Байрактар в інтерв’ю агентству Reuters сказав: «Ми завершили будівництво (заводу – КР) на 80% і замовлення на машини надходять. Дату виробництва визначить хід війни, але об’єкт буде готовий у серпні 2025 року», – зазначив він.

Згадана модифікація Bayraktar TB3 вперше була представлена у жовтні 2020 року і є вдосконаленим варіантом Bayraktar TB2. Ця модель складає крила, що дозволяє використовувати її на авіаносцях. Також більший розмах крил – 14 метрів, довжина – 8,35 м, і найголовніше – максимальна злітна маса, що складе 1450 кг за вантажопідйомності 280 кг.

Швидкість нового «Байрактара» буде підвищено до 300 км/год, а радіус дії – до 1900 км, що переводить його до розряду стратегічних БПЛА. Крім того, кількість точок підвісок озброєнь підвищена з чотирьох до шести.

Введення в дію Bayraktar TB3 очікується у 2025 році.

Bayraktar Akinci, який також будуватимуть в Україні, – це висотний дальній ударний БПЛА, оснащений українським турбогвинтовим двигуном АІ-450С. Він став першим безпілотником, здатним запускати крилаті ракети повітряного базування. БПЛА оснащений штучним інтелектом підвищення обізнаності в складних погодних умовах.

Має цілих дев’ять точок підвіски, може нести ракети та бомби. Загальне корисне навантаження – 1500 кг.

Довжина апарату – 12, 2 м, розмах крил – 20 м. Максимальна тривалість польоту становить 24 години на висоті до 13 751 м.

Джерело

Новости Крыма