У Севастополі знову заговорили про розробку російських морських дронів. Це можливо?

Через три місяці після першої заяви про створення власних морських дронів у Севастополі знову заговорили про це

 

СЕВАСТОПОЛЬ – через три місяці після першої заяви про створення власних морських дронів у Севастополі знову заговорили про це. Представники російської влади міста проводять наради, беруть участь у форумах і шукають партнерів, але далі «ворушення повітря» справа, зважаючи на все, не пішла.

В останній день лютого ректор севастопольського держуніверситету Володимир Нечаєв виступав перед депутатами російського парламенту міста і в нього запитали, чи планує СевДУ займатися розробкою безпілотних морських дронів.

«Інтегратором у цьому випадку виступає уряд Севастополя, ми всі пропозиції, у тому числі щодо того, які морські безпілотники можуть бути створені, а які ми не можемо створити, зібрали і чекаємо, що найближчим часом буде сформульована якась програма», – сказав ректор університету.

На тернистому шляху до російського флоту морських дронів

«Інтегратор», судячи з відповіді ректора Нечаєва, жодних дій не робить. Хоча три з половиною місяці тому чиновники впевнено ставили завдання та міркували про терміни їх виконання. Каталізатором чиновницької активності послужила атака морських дронів, що зіпсувала кораблі Чорноморського флоту в Севастопольській бухті та біля неї наприкінці жовтня минулого року.

За даними окупаційної влади Севастополя та Міноборони РФ, було задіяно дев’ять безпілотних літальних апаратів і сім автономних морських безпілотних апаратів. Американський Інститут вивчення війни (ISW) припустив, що в Севастополі вранці 29 жовтня Збройні сили України могли атакувати фрегат Чорноморського флоту Росії типу «Адмирал Григорович» за допомогою морських дронів.

Фрегат «Адмирал Григорович» Чорноморського флоту РФ, архівне фото

Такий потужний подразник спокою вимагав від чиновників «заходів у відповідь». За збігом обставин російський губернатор Севастополя Михайло Развожаєв 2 листопада зустрічався з президентом Росії Володимиром Путіним. Просив про допомогу для Севастопольського морського заводу, а заразом і згадав про необхідність заходів у відповідь.

«У нас є освітній центр світового рівня (СевДУ)… У Севастополі можна зробити компетенції з розробки морських дронів, великі компетенції є ще з радянських часів», – сказав губернатор.

Ще за два тижні було проведено нараду з цієї теми.

У Севастополі можна зробити компетенції з розробки морських дронів, великі компетенції є ще з радянських часів Михайло Развожаєв

«На базі СевДУ разом із представниками Севморзаводу, «ОСК-Технології», Міжрегіонального науково-освітнього центру «МореАгроБіоТех», спеціалістами та керівниками кафедр СевДУ: «Проєктування безпілотних літальних апаратів», «Інноваційне суднобудування та технології освоєння шельфу», «Енергоустановки морських суден і споруд», Науково-дослідницькі лабораторії «Морські наглядові системи» та іншими представниками професійної спільноти та компаній, які мають необхідні компетенції, обговорили план нашої роботи зі створення безпілотників», – написав Развожаєв у своєму телеграм-каналі 14 листопада.

Президент Росії Володимир Путін на зустрічі з главою окупаційної адміністрації Севастополя Михайлом Развожаєвим, 2021 рік

А 22 листопада в Москві він запросив учасників Міжнародного промислового форуму «Інтелект машин і механізмів» підключатися до проєкту створення морських безпілотників у Севастополі.

Є чітке розуміння, що, як і в які терміни має з’явитися, є додаткові кошти, які виділяє уряд РФ. Севастополь має великий досвід і велику історію, пов’язану з приладобудуванням. Торік ми заклали дизайн-центр мікроелектроніки на базі «Граніту», зараз ми чекаємо на всіх, хто має ідеї та технології в галузі радіоелектронної боротьби і всього, що з цим пов’язано, на базі Севастопольського науково-освітнього центру «Мореагробіотех» і Севморзаводу», – повідомив він.

При цьому в СевДУ вже існують кафедри «Проєктування безпілотних літальних апаратів», «Інноваційне суднобудування та технології освоєння шельфу», НДЦ «Енергоустановки морських суден і споруд» та НДЛ «Морські наглядові системи».

Судячи із сьогоднішніх подій, ніхто з учасників МПФ до севастопольського проєкту не приєднався, а на кафедрах чекають на вказівки згори чи фінансування, а, можливо, і того й іншого. Та й проєкту, власне, навіть на папері немає, далі декларацій про наміри справа не пішла. Але наради проведені та галочки поставлені, проблема позначена і застовблена, вказівки дані.

Виходячи з цього, ВМС України поки що можуть спати спокійно.

Наскільки це взагалі можливо?

Намалювати проєкт на папері, безперечно, можна – світлих умів у Севастополі вистачає. Проте зробити наступні кроки від створення дослідних зразків, проведення випробування та впровадження у виробництво буде дуже проблематично.

Наші контролери, порівняно з іноземними, займають дуже багато місця і в жодний дрон просто не влізуть Євген Буфетчиков

Українські військові регулярно сміються, розбираючи збиті безпілотні літальні апарати російського виробництва. То звичайну побутову фотокамеру в них знайдуть, то плати від пральних машин чи іншої домашньої техніки. Причина всього цього – загальна технологічна відсталість Росії, яка десятиліттями сиділа на дармових нафтогазових грошах і не розвивала власні науку і виробництво.

«У Росії поки що не можуть створити свій польотний контролер. У нас технології ще не дійшли до того, щоб створювати мікрочіпи на основі 8-нм техпроцесу, ми будуємо мінімум 180-нм. Наші контролери, порівняно з іноземними, займають дуже багато місця і в жодний дрон просто не влізуть», – заявив торік керівник «Російської ліги дронів» і генеральний директор компанії з виробництва безпілотників «RDR» Євген Буфетчиков в інтерв’ю севастопольському виданню ForPost.

Севастопольський морський завод, архівне фото

Інший спеціаліст – доктор фізико-математичних наук, заступник керівника робочої групи «Аеронет» Павло Булат – пропонує вирішувати проблему за допомогою «запозичення». «Щоб не гаяти часу, для початку можна налагодити роботу із запозиченими концепціями або вже розробленими моделями безпілотних систем», – зазначив він.

Але, якщо ідеї запозичувати нескладно, то з технологіями все з точністю до навпаки. 180 нанометрів російських контролерів і 8 нанометрів західних контролерів розділяє прірва в десятиліття, подолати яку російська промисловість не зможе вже ніколи.

Як вважають, Росія могла використовувати в атаці на міст у Затоці Одеської області чи керовану торпеду, чи надводний дрон Павло Лакійчук

Можна, звичайно, ввозити товари подвійного призначення контрабандою – під виглядом так званого «паралельного імпорту», але запроваджені та регулярно посилювані санкції закривають ці лазівки одну за одною.

Минулого місяця, 11 лютого, міст у Затоці був атакований, ймовірно, морськими безпілотниками. Чи говорить це про те, що Росії вдалося створити подібні екземпляри?

«Як вважають, Росія могла використовувати в атаці на міст у Затоці Одеської області чи керовану торпеду, чи надводний дрон. Для цього могли «доробити» якийсь експериментальний варіант торпеди або зразок безпілотного човна, що раніше потрапив до рук окупантів, який задіяли в атаках на кораблі в Севастополі українськими військово-морськими силами», – вважає керівник військових програм безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХI» ( Київ) Павло Лакійчук.

Павло Лакійчук

Із ким воювати морськими дронами?

Питання, винесене у цей підзаголовок, щодо важливості не поступається питанням наявності відповідних розробок і технологій.

Україна не має потужного флоту, проти якого можна було б скерувати армаду безпілотних морських дронів. У строю з бойових кораблів лише старенький мінний загороджувач «Балта» і такий самий древній середній десантний корабель «Юрій Олефіренко». Окрім цього, півтора десятка бойових катерів різних проєктів.

Мы должны защитить акватории наших морей и мирные города от российских ракет, которые запускают с кораблей Владимир Зеленский

На противагу цьому Чорноморський флот продовжує нарощувати корабельне угруповання. У строю три фрегати проєкту 11356Р «Буревестник», на «Северной верфі» Санкт-Петербурга будуються два корвети проєкту 20380 типу «Стерегущий», один з яких вже проходить ходові випробування. Чотири малих ракетних кораблі проєкту 21631 «Буян-М», сім підводних човнів. І це лише носії крилатих ракет «Калібр», якими Росія стріляє по українських містах. А загальна кількість кораблів і підводних човнів – 89 одиниць.

Це серйозні цілі, що несуть загрозу Україні. Тому 11 листопада президент Володимир Зеленський оголосив про збір коштів на виробництво першого у світі флоту морських дронів, гроші збирають на фандрайзинговій платформі United24.

«Ми маємо захистити акваторії наших морів і мирні міста від російських ракет, які запускають із кораблів. Дрони також допоможуть розблокувати коридор для цивільних суден, які доставляють зерно всьому світові. Я впевнений, що мільйони людей підтримають цей важливий напрямок оборони України. І це лише для нашого захисту – на чуже ми не претендуємо», – заявив Зеленський.

Володимир Зеленський

У тому ж листопаді в Литві зібрали гроші на три морські дрони для України. Кампанію зі збору коштів організував литовський журналіст і телеведучий Андрюс Тапінас.

«Уже цього місяця перші безпілотники створять флот морських дронів. Про результати їхньої роботи незабаром дізнаєтеся з новин і з засмучених облич російських пропагандистів», – пообіцяв міністр цифрових технологій України Михайло Федоров 7 грудня.

Джерело

Новости Крыма