Одеський художник Стас Жалобнюк презентував у Рівному виставку-рефлексію «Pontus Euxinus», звернену до Чорного моря як символу памʼяті, болю, краси, втрат, війни й надії.
Захід пройшов 13 травня у Рівненському краєзнавчому музеї. Про це повідомили в Управлінні культури і туризму Рівненської ОДА.
Експозиція присвячена Дмитру Пащуку — засновнику галереї «Світло» у місті Львів, старшому матросу, який загинув у боях за незалежність України на Херсонському напрямку. Саме в тому регіоні він виконував бойові завдання — поряд із морем, яке дало назву виставці.
«Директорка музею Алла Жижкевич наголосила на важливості мистецтва як способу проговорення й осмислення складної сучасності. Вона також зазначила, що ця виставка — другий етап діалогу з творчістю Стаса Жалобнюка у стінах музею, і приклад того, як художнє висловлення стає інструментом памʼяті та спротиву», – йдеться у повідомленні.
Кураторка галереї «Світло» Олена Поліщук поділилася історією створення простору, який заснував Дмитро Пащук. Вона підкреслила, що для команди галереї ця виставка є особливою — не лише через свою глибоку емоційну наповненість, а й тому, що символізує першу співпрацю з Рівненським музеєм.
У своєму виступі Стас Жалобнюк зазначив, що «Pontus Euxinus» продовжує лінію, розпочату у виставці «Випромінювання», але вже з новими наративами й формами.
«Серед представлених образів — жіноче тіло, хліб, снайперський приціл, знівечені барокові ангели. Частина янгольських облич створена зі шамоту, привезеного з тимчасово окупованого Словʼянська. Художник наголосив на потребі шукати сучасні й чесні способи вшанування загиблих і осмислення нашого досвіду крізь мистецтво», – йдеться у дописі.
Нагадаємо, що це друга виставка митця, представлена у Рівному. Восени 2024 року Стас Жалобнюк презентував проєкт «Випромінювання» та подарував сім своїх робіт Рівненському краєзнавчому музею.