У Рівному свій дебютний роман про Полісся «Коли мертві мовчать» презентувала Анемона Осовська

Анемона Осовська (по центру) та Ірина Ніколайчук (зліва) на презентації роману «Коли мертві мовчать». Фото Фатіме Абель

Авторка-початківиця родом із Полісся Анемона Осовська презентувала у Рівному свій дебютний роман «Коли мертві мовчать», який увійшов до списку фіналістів літературної премії «Коронація слова — 2022».

Захід пройшов у Книгарні «Є». Про це Район.Культура повідомили організатори.

Роман «Коли мертві мовчать» вийшов в рамках серії «Проявляйся» першого феміністичного видавництва Creative Women Publishing. Така серія, як стверджують видавчині, покликана знаходити і відкривати нових українських авторок, допомагати «проявлятися» і голосно звучати їхньому голосу. 

Фото Фатіме Абель1

І одним з таких голосів сьогодні є дебютантка Анемона Осовська. Авторка з Полісся, випускниця КПІ, магістрка з бізнес-менеджменту, сьогодні працює проєктною менеджеркою. Втім, саме природа Полісся — мова дерев, шурхіт очеретів, запах вогкої землі — стала для неї тим голосом, який покликав молоду письменницю до написання першого роману. 

«Коли ти змалку оточена розмаїттям рослин і тварин, оповита прадавніми казками й традиціями, — то, як не крути, природа не залишає шансу не стати письменницею», — стверджує Анемона Осовська.

Модерувала презентацію у Рівному кураторка книжки «Коли мертві мовчать» Тетяна Жидак, а запрошеною гостею стала Ірина Ніколайчук, літературознавиця і головна редакторка феміністичного видавництва Creative Women Publishing. Також слово взяла Надія Малафєєвська, редакторка книжки «Коли мертві мовчать», а ще дитяча письменниця і поетка.

Фото Фатіме Абель2

«Коли мертві мовчать» це детектив у декораціях українського Полісся з елементами магічного реалізму. Головна персонажка Агнія все життя уникає всілякого роду небезпек. Вона вибирає безпечні безпрограшні, продумані варіанти дій, які допомагають уникати життєвих неприємностей. Але одного дня весняна повінь все змінює, порушує звичний хід речей. Агнія починає бачити химерні сни, які відкривають таємниці доль її предків, і врешті дізнається правду.

«Історію переписують. Нас можуть змусити забути або почати вірити у щось інше. Це не вдасться зробити, коли ви чули  правду від очевидців, від тих, хто не має жодних причин вам брехати. Тоді ви вже ніколи не зможете сказати, що чогось не знали, чи не розуміли. Адже справжня історія живе не лише в великих подіях, вона криється в окремих долях. Коли довго заплющуєш очі на минуле, воно постукає у твоє теперішнє, неминуче постукає», впевнена Анемона Осовська.

Фото Фатіме Абель3

Книжка Анемони Осовської «Коли мертві мовчать» —  це ще один маленький пазлик до великої оновленої карти України, яку ми творимо саме історіями, як стверджує головна редакторка Creative Women Publishing Ірина Ніколайчук.

«Дуже шкода, що така причина, як повномасштабне вторгнення спонукало нас до цього, але абсолютно незаперечно те, що зараз ми, українці, значно більше цікавимося своєю історією. не нав’язаною і не розказаною нам кимось, а тією, яку можемо розказати ми самі. Якщо сьогодні ми можемо говорити про те, що український міф столиці України перебуває в процесі створення, то що ми можемо говорити про своє знання глибших і дальших куточків України? А ці знання так само важливі, адже не знаючи свого коріння, свого роду, навряд чи можна знати, ким ти є», – сказала Ірина.

Фото Фатіме Абель4

За її словами, книжка Анемони Осовської оповідає про таємничий, оповитий великою кількістю міфів і легенд, дуже характерний з природної точки зору куточок нашої держави як Полісся. На думку Ірини, ця книга, якщо говорити про українську сучасну літературу, є однією з перших цеглинок, з яких починає вибудовуватись міф Полісся. 

«Я сама полісянка і як літературознавиця я мрію побачити нові свіжі класні історії про українське Полісся від людей, які там мешкали чи мешкають зараз. І водночас це не єдина цінність цієї книжки. Цей ландшафт Полісся, його магічність, дивовижний зв’язок людини з природою, який ми простежуємо, Анемона Осовська майстерно вплітає у форму трилеру, додає магічного реалізму, додає елемент детективу. Цю книжку цікаво читати завдяки історіям персонажів, які надзвичайно непересічні і які проводять нас крізь різні пласти української історії, зокрема через пласт попередньої окупації України Росією. Це болючі історії, розказані чесно, але з великою любов’ю. Тому це цікаво читати. І мені дуже хочеться, аби таких історій ставало більше. І у нас в «Creative Women Publishing» завжди знайдеться місце для таких автентичних українських історій для автентичних пазликів нового українського міфу, розказаних саме жінками», — каже Ірина Ніколайчук, головна редакторка Creative Women Publishing.

Зустріч завершилася автограф-сесією, неформальним спілкуванням і щирим теплом, яким наповнене й саме Полісся.

Фото Фатіме Абель5

Джерело

Новости Крыма