У Рівному 3 липня презентували шість грантових проєктів, які реалізовуватимуться в Острозі у 2025 році за підтримки Українського культурного фонду (УКФ).
Про це виданню Район.Рівне розповіли організатори події.
Це значна ініціатива, спрямована на розвиток культурної спадщини міста та створення інноваційних освітніх та туристичних продуктів. До організації залучені ГО «Студія розвитку туристичного іміджу малих міст» (Town Image Studio), ГО «Братство імені князів Острозьких» та колектив Музею історії Національного університету «Острозька академія».
Проєкти охоплюють різноманітні напрямки: від створення нового простору для читання та лекцій до віртуальних турів музеями міста. Зокрема, в Острозі реалізують проєкт «Простір СЛОВА», який передбачає створення відкритого простору для відпочинку та культурного обміну в університеті.
Експозиція «Острозькі татари» розповідатиме про історію татар в Острозі з XV по XXI століття. Відбудеться також розробка 3D віртуального туру містом, який дозволить безплатно познайомитися з історичними пам’ятками Острога, а також буде створено лабораторію оцифрування культурної спадщини.
Цьогоріч вдалося залучити 5 мільйонів гривень на ці грантові проєкти, які дозволять не лише зберегти культурну спадщину, а й зробити її доступною для широкої аудиторії через новітні технології.
Проєкти розпочнуть реалізацію у 2025 році та дозволять Острогу стати важливим культурним центром, який поєднує традиції з сучасними технологіями.
Про проєкти
«Простір СЛОВА» – у межах проєкту створять відкритий простір-експозицію в холі Нового корпусу НаУОА. Він стане місцем для читання, буккросингу, проведення лекцій, презентацій, відпочинку та спілкування студентів, громади міста та ВПО.
Простір доповнять виставкою «Двадцять із двадцятих», компонентом якої стане експозиція унікальних книжкових артефактів – прижиттєвих видань лідерів українського літературного авангарду, представників Розстріляного відродження, з колекції Музею НаУОА. Зокрема виставка «Двадцять із двадцятих» презентуватиме оригінали 20 ключових книг виданих у 1920-х роках із колекції директора Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка, доктора філологічних наук, професора Миколи Жулинського, які презентують творчість М. Хвильового, М. Йогансена, В. Поліщука, М. Семенка, В. Еллана-Блакитного, Г.Орлівни, М. Куліша та інших видатних літераторів мешканців харківського будинку СЛОВО, знищених радянською владою в концтаборах, розстріляних у Сандармоху.
В просторі СЛОВА Цифрові копії експонованих книг будуть доступні для читання онлайн. Реалізує колектив Музею історії НаУОА (МБФ Відродження Острозької академії) за підтримки УКФ.
Експозиція «Острозькі татари» буде розміщена на першому поверсі Музею книги та друкарства міста Острог. Вона розповідатиме про життя Острозьких татар з 15 по 21 століття. Експозиція міститиме оригінальні експонати з колекції ДІКЗО, відеоспогади, експонати етнографії, репліки книг.
Також на виставці можна буде погортати інтерактивну книгу в якій динамічно змінюватиметься анімація; тач-панель та проєкційний стіл, де можна спробувати написати тексту українською мовою арабськими літерами, як у передмові до Острозького Корану. У зоні, яка розповідатиме про рослини, що мають назви татарського походження, можна буде відчути їхній запах та почитати записки татарської цілительки. Також виставка розповідатиме про відомих постатей, таких як Агатангел Кримський та інші.
Реалізує ГО «Братство кн. Острозьких» за підтримки УКФ.
«Острог у VR: комплексний віртуальний тур музеями та архітектурними пам’ятками міста» у межах проєкту розроблять унікальний 3D тур містом, який об’єднає у віртуальному вимірі фактично всі культурні локації міста, включаючи пам’ятки архітектури та музеї. Формат 3D туру дозволить інтегрувати в нього увесь наявний та створений у межах проєкту комплекс цифрових продуктів, що демонструють культурну спадщину міста. А це сотні оцифрованих експонатів, 3D реконструкції пам’яток архітектури станом на XVI-XVIII ст., відеолекції про найцінніші експонати та їхні 3D моделі. Для комфортного перегляду 3D туру буде створений аудіогід, що супроводжуватиме користувача впродовж всієї віртуальної подорожі. 3D тур буде розміщений на окремій сторінці сайту організації – https://townimage.com.ua/. Проєкт допоможе надати можливість віртуально відвідати всю історичну частину міста Острог, включно з музеями, безплатно та не виходячи з дому. А також 3D тур стане культурним продуктом, який допоможе комплексно ознайомитися з культурною спадщиною міста.
Втілює ГО «Студія розвитку туристичного іміджу малих міст» (Town Image Studio) за підтримки УКФ.
Лабораторія оцифрування культурної спадщини в Острозі на базі Центру креативних індустрій. У межах проєкту заплановано облаштування приміщення необхідним комплектом техніки, яка дозволяє оцифровувати будь-які об’єкти культурної спадщини: від архітектури до нумізматики. Для активізації діяльності Лабораторії заплановано проведення низки публічних освітніх заходів, а саме серію тренінгів та всеукраїнський форум на тему оцифрування культурної спадщини України. Також у межах проєкту для того, щоб охопити ширшу аудиторію у різних регіонів України, буде відзнято та розповсюджено 5 навчальних відеолекцій про процес оцифрування культурної спадщини. Це дозволить привернути широку увагу до сфери культурної спадщини та до діяльності Лабораторії зокрема. Town Image Studio має великий досвід в галузі оцифрування культурної спадщини, тому реалізація цього проєкту дасть можливість поширити цей досвід для всіх, хто цікавиться даною темою, та вкотре привернути увагу до важливості збереження культурної спадщини через її оцифрування.
Втілює ГО «Студія розвитку туристичного іміджу малих міст» (Town Image Studio) за підтримки УКФ.
«Острог: 925 років історії», у межах стипендії від Українського культурного фонду, керівник Town Image Studio Андрій Малюський створює серію подкастів про історію та культуру Острога у співпраці з музеєм історії Острозької академії. У межах проєкту планується створити 10 подкастів про Острог та Острозьку академію за участі провідних науковців, які досліджують історію та культуру міста. Простий і доступний формат розмов з експертами зацікавить і молодь, і старше покоління, надаючи можливість усім поглибити знання про Острог та академію.
«Виставка «Птахом над Поліссям полечу»», присвячена пам’яті українського композитора та диригента Федора Гощука. Завдяки цій ініціативі створять виставку про митця у виставковій залі Березнівського краєзнавчого музею та видадуть книгу спогадів.
Втілюється у межах програми «Культура. Регіони» за підтримки УКФ. Реалізує проєктна менеджерка Town Image Studio Олеся Гощук.
Фотоматеріали