«Туреччина для Росії – це вікно у світ». Чи може Ердоган повернути Путіна в «зернову угоду»?

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган під час церемонії підписання зернової угоди, підтриманої ООН. Стамбул, Туреччина, 22 липня 2022 року

 

Росія оголосила про вихід із зернової угоди, дія якої припинилася 18 липня. Україна, Туреччина, Євросоюз, США, ООН та низка країн Заходу закликають Росію повернутися до угоди, яка забезпечує транспортування українського зерна. Туреччина як країна, яка підписала з Україною та Росією угоду, має намір вести переговори з президентом РФ Володимиром Путіним. Чи може турецький президент Реджеп Тайїп Ердоган вплинути на ситуацію та повернути Путіна за стіл переговорів – з’ясовували Крим.Реалії.

Рік тому, 22 липня 2022 року, представники України та Росії підписали з ООН і Туреччиною окремі дзеркальні угоди, спрямовані на розблокування експорту зерна з України на тлі глобальної продовольчої кризи, спричиненої повномасштабним вторгненням Росії на українську територію.

Российский балкер «Матрос Позынич» покидает Севастополь – предположительно, с украинским зерном Будь ласка, зачекайте Embed

Российский балкер «Матрос Позынич» покидает Севастополь – предположительно, с украинским зерном

Embed The code has been copied to your clipboard. width px height px

The URL has been copied to your clipboard

No media source currently available

0:00 0:01:21 0:00 Завантажити на комп'ютер

  • 240p | 4,0MB
  • 360p | 6,9MB
  • 480p | 16,2MB
  • 720p | 22,2MB
  • 1080p | 43,9MB

Українська влада також звинувачує Росію в розкраданні на окупованих територіях щонайменше 650 тис. тонн українського зерна. Влада РФ публічно підтверджувала, що вивозить українське зерно з окупованих територій до анексованого Криму. Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) визнавав, що Росія продає українське зерно.

Крим.Реалії неодноразово фіксували зерновози в портах Криму, закритих для судноплавства. Україна проводить моніторинг таких фактів, низка судів заочно заарештовано, проводяться розслідування щодо капітанів і судновласників.

Тема Криму та подій на Кримському півострові неодноразово виринала у заявах Росії, коли вона погрожувала вийти із зернової угоди.

Як Росія погрожувала вийти із «зернової угоди»

  • Наприкінці жовтня 2022 року Росія оголосила про припинення участі в зерновій угоді. Москва стверджувала, що вихід з угоди пов’язаний з атакою безпілотників на кораблі Чорноморського флоту РФ біля берегів Севастополя.
  • 14 жовтня 2022 року російський президент Володимир Путін пригрозив закрити зерновий коридор у Чорному морі через вибух на Керченському (Кримському) мосту. Він також критикував угоду, яка дозволила розблокувати експорт українського зерна. Він стверджував, що зерно, яке експортується з України, нібито не досягає найбідніших країн. В ООН відповідали, що не завжди вихідний пункт призначення збігається з кінцевим, і що факт наявності зерна на світовому ринку пом’якшує інфляцію.
  • 17 липня 2023 року, прессекретар Путіна Дмитро Пєсков заявив, що дія зернової угоди припиняється. Після того, як на Керченському (Кримському) мосту пролунав вибух, Пєсков зазначив, що позиція РФ щодо зернової угоди «була заявлена ще до атаки».

Чи може Ердоган вплинути на Путіна?

Президент Туреччини Реджеп Ердоган 17 липня закликав Росію до продовження зернової угоди і заявив, що має намір обговорити це з Путіним під час телефонної розмови, не чекаючи наміченого на серпень візиту російського президента до Туреччини.

Міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан провів телефонну розмову з главою МЗС РФ Сергієм Лавровим. За інформацією турецького видання «Анадолу», глави МЗС обговорили поточні події навколо Чорноморської зернової ініціативи.

Турецький політолог Торгул Ісмаїл у коментарі Крим.Реалії висловив думку, що Туреччина зацікавлена у продовженні роботи «зернового коридору» та поновленні участі Росії в цій угоді.

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган (ліворуч) і президент Росії Володимир Путін під час засідання Наради зі взаємодії та зміцнення заходів довіри в Азії. Астана, Казахстан, 13 жовтня 2022 року

Відповідаючи на запитання, чи може президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган вплинути на російського президента Володимира Путіна для того, щоб Росія повернулася до «зернової угоди», турецький політолог зазначив, що в нинішній ситуації необхідно ширше дивитися на відносини цих держав.

Якщо порушаться двосторонні відносини, я думаю, що Росія сама собі зачинить вікно у світовий простір Тогрул Ісмаїл

«Значення Туреччини та президента Ердогана дуже важливе для Росії. Це єдина країна та єдиний лідер, який вміє знайти діалог із Путіним. Наша країна відкрита для російських громадян і держави, ми не закрили повітряний простір, і росіяни вільно пересуваються територією Туреччини. У нинішній ситуації Туреччина для Росії – це, можна сказати, вікно у світ. І іншої такої серйозної альтернативи Росія не має. Якщо порушаться двосторонні відносини, я думаю, що Росія сама собі зачинить вікно у світовий простір. Також і зерновий коридор можна назвати «коридором у світ», спрямований на забезпечення продуктової безпеки країн», – наголосив Тогрул Ісмаїл.

Він зазначив, що Туреччина, на відміну від Росії, виконує всі ухвалені зобов’язання в рамках зернової угоди. І висловив припущення, що в цій ситуації має активно діяти Організація Об’єднаних Націй.

Президент РФ Володимир Путін і президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган (справа наліво), 2021 рік

Чи може «зерновий коридор» працювати без Росії?

Українська сторона неодноразово наголошувала на своїй прихильності до виконання всіх пунктів зернової угоди. Президент України Володимир Зеленський повідомив 17 липня про досягнуту під час телефонної розмови домовленості з генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем про спільний пошук можливостей для подальшого постачання зерна через порти в Чорному морі. Крим.Реалії поцікавилися у турецького політолога, чи можливий формат роботи «зернового коридору» без участі Росії. Тогрул Ісмаїл вважає, що такий варіант можливий, але він не ідеальниий.

В ідеалі коридор має діяти так, як він зараз діє. Так буде безпечніше і краще для всіх Тогрул Ісмаїл

«Туреччина має достатньо можливостей, щоб це забезпечити. Але чи це потрібно? Це дуже складний процес, і я думаю, що ідеальний варіант – щоб усі працювали разом. Тоді буде безпечніше. Не думаю, що Росія вийде в односторонньому порядку, впевнений, що президент Туреччини зможе домовитися з президентом Росії з цього приводу. Думаю, що в ідеалі коридор має діяти так, як він зараз діє. Так буде безпечніше і краще для всіх», – наголосив експерт.

Тогрул Ісмаїл зазначив, що Туреччина зацікавлена в тому, щоб воєнні дії припинилися, і російські війська залишили всі українські території у міжнародно визнаних кордонах України. В умовах воєнних дій Туреччина намагається налагодити двосторонні відносини, і зерновий коридор є одним із важливих факторів. Туреччина зацікавлена в тому, щоб він працював.

Балкер завантажується зерном, ілюстраційне фото

Після заяви Кремля про відмову Росії брати участь у зерновій угоді, у російських ЗМІ нагадали про плани РФ постачати російське зерно до країн Африки через Туреччину. Вперше повідомлення про це з’явилися на початку 2023 року, російські ЗМІ стверджували, що на території Туреччини може з’явитися зерновий хаб, де перероблятиметься російське зерно для постачання африканським країнам.

Турецький політолог Тогрул Ісмаїл, відповідаючи на запитання Крим.Реалії, чи може Турецька Республіка допомагати в цьому Росії, не виключив такої можливості.

«Я не чув про це (створення хаба для російського зерна – КР), але чому б ні? Туреччина – безпечна країна і завжди спирається на міжнародні домовленості. Це дуже важливий чинник: Туреччина не порушує міжнародного права. Думаю, що можливий такий безпечний варіант – не лише для Росії, а й для України теж. Найлегше вивезти через Туреччину», – зазначив він.

Тогрул Ісмаїл підкреслив, що Туреччина дотримується всіх досягнутих раніше домовленостей в зерновій угоді як з Україною, так і з Росією. Політолог нагадав, що Росія та Україна не укладали безпосередньо домовленості між собою.

Зліва направо: президент Туреччини Тайїп Ердоган, президент України Володимир Зеленський та генсекретар ООН Антоніу Гутерріш, 18 серпня 2022 року

«Туреччина бачить Крим як територію України»

Тогрул Ісмаїл нагадав, що Турецька Республіка з перших днів російської анексії Криму виступає на підтримку територіальної цілісності України.

Під час візиту до Туреччини президента України Володимира Зеленського турецький президент Реджеп Ердоган вкотре заявив, що Крим був анексований з порушенням міжнародного права, а також відзначив «самовіддану боротьбу за свободу» кримськотатарського народу.

Позиція зрозуміла і чітка: Туреччина завжди спирається на міжнародне право, а воно визнає Україну з Кримом Тогрул Ісмаїл

«Позиція зрозуміла і чітка: Туреччина завжди спирається на міжнародне право, а воно визнає Україну з Кримом та іншими її територіями, на яких зараз перебувають російські військові. Позиція Туреччини та її президента не змінюється з першого дня, починаючи з 2014 року. Туреччина не лукавить, як деякі західні країни, і завжди, у тому числі з трибуни ООН, і в пресі говорить про те, що війна має завершитися миром – за умови, що російські війська мають вийти з усієї території України. Звісно, що для Туреччини кримські татари – це чутливий і духовний момент, але Туреччина бачить Крим як територію України та як історичну батьківщину кримських татар, одне одному не заважає», – зазначив турецький політолог.

Зернова угода була невигідна Росії?

Ціни на пшеницю та кукурудзу на світових товарних ринках різко зросли у понеділок після того, як Росія оголосила про припинення зернової угоди, повідомив телеканал CNN.

Білий дім попередив, що рішення Росії «погіршить продовольчу безпеку та завдасть збитків мільйонам уразливих людей у всьому світі», та закликав Росію «негайно скасувати своє рішення».

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив, що глибоко шкодує про рішення Росії вийти із зернової угоди та відкликання російських гарантій безпеки судноплавства в північно-західній частині Чорного моря. За його словами, угода допомогла зменшити ціни на продукти харчування більш ніж на 23% з початку війни.

Керівник Інституту Чорноморських стратегічних досліджень, кримчанин Андрій Клименко, коментуючи вихід Росії із зернової угоди, написав на своїй сторінці у фейсбуці, що зниження світових цін на зерно (до 20%), викликане «зерновим коридором», було «вкрай невигідним» РФ, якій необхідні кошти для продовження війни.

«Ми вже повідомляли, що перевалка зерна в російських портах за січень-квітень 2023 року зросла у 2,1 рази – до 22,4 млн тонн; перевалка мінеральних добрив за січень-квітень 2023 року зросла у 1,7 раза – до 10,5 млн тонн», – наголосив експерт.

Очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн назвала цинічним рішення Росії вийти із зернової угоди. Вона також пообіцяла, що ЄС продовжить вивозити українську сільгосппродукцію.

Росія заявляла, що за час дії зернової угоди не було відправлено жодного судна з російськими добривами. Крім того, Москва наполягала на підключенні Россільгоспбанку до системи міжбанківських платежів SWIFT.

ООН раніше закликала Росію до продовження угоди, оскільки її призупинення призведе до нестабільної ситуації на світовому ринку продовольства і до голоду в бідних країнах.

Джерело

Новости Крыма