Туреччина будує стелс-корвети для ВМС України. А що у Росії відбувається з такою програмою?

Український корвет «Гетьман Іван Мазепа» класу Ada у день спуску його на воду. Стамбул, Туреччина, 2 жовтня 2022 року

 

У Туреччині будують уже другий корвет з елементами технології «стелс» для Військово-морських сил України. Сучасний корабель буде озброєний американськими ракетами «Гарпун» та, в перспективі, українськими «Нептун». Водночас Росія відмовилася від будівництва серії корветів-невидимок. Офіційною причиною називаються надто високі коефіцієнт новизни проєкту та розрахункова вартість.

Другий корвет Військово-морських сил України отримає ім’я гетьмана Павла Скоропадського. Також на честь цієї знакової посади надалі називатимуть усі кораблі ВМС. Про це заявив капітан 2-го рангу Володимир Углинський.

«Я мрію після перемоги зайти на цьому корветі у вільний порт Севастополя, в Стрілецьку бухту і пришвартуватися там», – сказав Углинський в ефірі національного телемарафону.

Відомо, що Туреччина будує для ВМС України вже другий корвет. Що це за кораблі та яке місце посідають у сучасному флоті?

Українсько-турецьке військово-морське партнерство

Два роки тому, в липні 2021 року, стало відомо, що Туреччина почала будувати для ВМС України сучасний корвет. «Перший корпус нашого сучасного корвету вже закладений у Туреччині й буде добудований в Україні до кінця 2023 року», – заявив президент Володимир Зеленський в Одесі під час урочистостей з нагоди Дня Військово-морських сил ЗСУ. Перед цим, у квітні, відбувся візит Зеленського до Анкари, де було підписано низку документів щодо співпраці у секторі безпеки.

Володимир Зеленський виступає перед українськими моряками у День ВМС ЗСУ. Одеса, 4 липня 2021 року

Ada – тип ракетних корветів, розроблених для ВМС Туреччини. Судна такого класу призначені як для патрулювання у відкритому морі, так і для протичовнових операцій. У конструкції кораблів передбачено принципи стелс-технологій.

Корвет має водотоннажність 2,4 тис. тонн, 99,56 м завдовжки і 14,4 м завширшки. На палубі корвета є майданчик для посадки гелікоптера. Створили проєкт для роботи в Чорному та Середземному морях, де він може безперервно виконувати завдання протягом 21 дня.

Корвет класу Ada для ВМСУ буде оснащений:

  • протикорабельним ракетним комплексом Harpoon (США);
  • зенітно-ракетним комплексом VL MIKA;
  • артилерійським озброєнням: середнього калібру – OTO Melara Super Rapid (76-мм), малого калібру – Millennium (35-мм), дистанційно-керованими стабілізованими кулеметами (12,7 мм) Aselsan STAMP;
  • торпедними апаратами (324-мм) із протичовновими торпедами Murene 90 Impact;
  • РЛС із 3D-оглядом Aselsan (Thales);
  • навігацією Vision Master FT, SCOUT.

Передбачається, що на корабель встановлять українську розробку «Нептун». Вважається, що саме ракетами цього типу в квітні 2022 року був знищений флагман Чорноморського флоту Росії, гвардійський ракетний крейсер «Москва».

18 серпня 2022 року президент України Зеленський надав корвету класу Ada, який будують в Туреччині для Військово-морських сил ЗСУ, ім’я гетьмана Івана Мазепи. Корвет носитиме номер F211.

На початку жовтня 2022 року в Стамбулі було спущено на воду перший корвет класу «Ада» – «Гетьман Іван Мазепа». На церемонії був присутній міністр оборони Туреччини Хулусі Акара, командувач ВМС України Олексій Неїжпапа та перша леді України Олена Зеленська.

Український корвет «Гетьман Іван Мазепа» класу Ada у день спуску його на воду. Стамбул, Туреччина, 2 жовтня 2022 року

«З таким кораблем наші Чорне та Азовське моря будуть у безпеці», – написав у Twitter міністр оборони України Олексій Резніков.

Навіть один корвет зможе забезпечити куполом протиповітряним і протиракетним все інше угруповання Михайло Самусь

«Чорноморський театр бойових дій дуже маленький, а насиченість авіацією окупованого Криму надзвичайно висока. Росія нашпигувала Крим авіацією. І, знову ж таки, у росіян близько 300 ракет в одному залпі зараз. Тобто нам потрібна дуже потужна протиповітряна і протиракетна оборона. Навіть один корвет зможе забезпечити куполом протиповітряним і протиракетним все інше угруповання», – розповідав у 2021 році заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь.

Корвет «Гетьман Іван Мазепа» є майбутнім флагманом ВМС ЗСУ, він замінить фрегат «Гетьман Сагайдачний» (бортовий номер F130), затоплений українськими військами, щоб уникнути захоплення в Миколаєві (2-3 березня 2022 року) після повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Український корвет «Гетьман Іван Мазепа» класу Ada у день спуску його на воду. Стамбул, Туреччина, 2 жовтня 2022 року

У березні поточного року стало відомо, що будівництво другого корвету типу ADA для України розпочалося на одній із верфей Турецької Республіки. Про це​ повідомив DefenceTurk.

Зазначається, що турецькі суднобудівники внесли в конструкцію низку змін – на вимогу Києва. Зокрема, іншим буде компонування корпусу в районі машинного відділення – для встановлення іншого двигуна. Крім того, трансформували кормову частину, де розміститься французький зенітно-ракетний комплекс VL MICA.

А що в Росії?

Росія вже близько восьми років займається розробкою та будівництвом нових стелс-корветів, які називали «проривом у майбутнє» та «гордістю будь-якого флоту», проте нещодавно стало відомо, що програму буде закрито.

Подальша закладка таких кораблів для Військово-морського флоту (ВМФ) РФ не планується ТАСС

«Програму будівництва ракетних стелс-корветів проєкту 20386 в існуючій версії буде закрито, подальша закладка таких кораблів для Військово-морського флоту (ВМФ) РФ не планується», – написало 7 липня російське агентство ТАСС із посиланням на джерело в оборонно-промисловому комплексі РФ.

Джерело ТАСС повідомило, що проблемою стали «надто високі коефіцієнт новизни проєкту та розрахункова вартість» і це не дозволило пустити корабель у серійне виробництво.

Раніше кораблі цього проєкту називали «проривом у майбутнє» та «гордістю будь-якого флоту», а ВМФ хотів отримати більше 10 повноцінних стелс-кораблів, тобто непомітних для засобів виявлення. За задумом, корабель проєкту 20386 є проміжним класом між патрульним кораблем і повноцінним фрегатом.

На церемонії закладки корабля «Дерзкий» проєкту 20386 у 2016 році заступник очільника ВМФ РФ із озброєння Віктор Бурсук називав корвет «проривом у майбутнє». «Такі кораблі є гордістю будь-якого флоту», – стверджував він.

Побудова кораблів цього проєкту була одним із пріоритетів ухваленої в 2018 році президентом РФ Володимиром Путіним держпрограми озброєння. Корвети мали бути оснащені ракетами «Калібр-НК» і «Циркон». На 2018 рік планувалася закладка другого корабля проєкту, до 2025 року мали намір побудувати три таких корвети.

Корвет Балтійського флоту ВМФ Росії бере участь у військових навчаннях «Захід-2017», вересень 2017 року. Ілюстраційне фото

Як пише проєкт «Агентство», «в результаті виявився побудований лише один корвет проєкту 20386 «Дерзкий». Його заклали у 2016 році, тоді повідомлялося, що його передачу флоту намічено на 2021 рік. У 2019 році відбулася стиковка блоків корабля, на неї приїжджав Володимир Путін. 2021 року суднобудівники провели технічний спуск корабля на воду».

За даними «Военного обозрения», корабель коштував 29 мільярдів рублів. При цьому корвети проєкту 20380, які використовуються зараз ВМФ Росії, коштують 18 мільярдів рублів, зазначало видання.

Корвет «Дерзкий» досі не введений в експлуатацію. У 2021 році голова Об’єднаної суднобудівної корпорації (ОСК) Олексій Рахманов говорив, що він взагалі може не увійти до складу ВМФ і стати кораблем, який «борознитиме морські простори та відпрацьовуватиме нові технології». У такому разі, за Рахмановим, він буде введений в експлуатацію як «дослідове судно» (спеціально обладнане судно, призначене для проведення експериментів, випробувань та дослідів – ред.).

Водночас, більшість великих морських держав випускають кораблі такого класу досить великими серіями. Наприклад, у Китаї за 10 років було збудовано понад 20 корветів типу 056, причому закривати їх виробництво планується не раніше, ніж буде вироблено 60-80 кораблів такого типу.

Джерело

Новости Крыма