TikTok заборонили у США, його доля в руках Трампа. ІСТОРІЯ ДНЯ

TikTok заборонили у США, його доля в руках Трампа. ІСТОРІЯ ДНЯ

У США уранці 19 січня почала діяти заборона на TikTok. Соцмережа зникла з магазинів застосунків і перестала завантажуватися. Врятувати її може Дональд Трамп, який пообіцяв одразу після інавгурації підписати указ, який поверне американцям TikTok. Щоправда, поки тільки на 90 днів.

Паніка у США

Профільне видання The Verge пише, що TikTok у Штатах користувалися 170 млн людей. Багато хто називає застосунок «звіром», коли йдеться про використання у бізнесі. Через наближення заборони деякі тіктокери почали переходити на іншу китайську платформу RedNote. Це конкурент ТікТок, популярний серед молоді Китаю, Тайваню та інших груп населення, які говорять китайською. Цього тижня RedNote став найбільш завантажуваним додатком в американському App Store.

У той час як деякі блогери намагаються підстрахуватися на випадок заборони ТікТок, інші все ж сподіваються, що заборона не принесе очікуваних результатів.

Зараз американські користувачі не можуть завантажувати додаток і переглядати відео в ньому. Заодно перестали працювати інші застосунки та сервіси, що мають стосунок до власника TikTok.

Закон проти роботи китайського відеохостингу у США набув чинності за день до інавгурації Дональда Трампа. Його ухвалили навесні 2024-го, він наказує заборонити роботу соцмережі доти, доки її не виділять із китайської компанії ByteDance, яка нею володіє. Американські законодавці вважають TikTok загрозою національній безпеці, оскільки він може передавати дані місцевих користувачів китайській владі.

ByteDance намагалася оскаржити цей закон, посилаючись на Першу поправку конституції США, що гарантує свободу слова, але 17 січня Верховний суд США підтримав заборону.

Трамп-рятівник

Станом на зараз користувачі зі США бачать у застосунку тільки повідомлення про блокування. Але його кінцівка оптимістично сповіщає юзерам:

«На нашу радість, президент Дональд Трамп демонстрував намір щодо пошуку рішення про відновлення роботи TikTok, щойно він вступить на посаду. Будь ласка, стежте за новинами!».

Трамп, який колись сам хотів заборонити цей додаток, увечері 19 січня заявив, що вже в понеділок відразу після інавгурації видасть указ, що відкладає застосування закону на 90 днів. У публікації в соцмережі Truth Social Трамп написав, що сподівається домовитися про продаж 50% застосунку американській компанії, щоб уникнути остаточного блокування TikTok. Раніше у Bloomberg писали, що покупцем може стати …власник мережі Х Ілон Маск. 

Газета The Washington Post раніше писала, що самостійно скасувати закон Трамп не зможе. Йому доведеться або переконати Конгрес скасувати його, або наказати своєму генпрокурору просто не стежити за його виконанням, зробивши вигляд, що закону не існує. 

Тим часом TikTok фактично купив право обговорити цей варіант із Трампом. Очікується, що генеральний директор TikTok Шоу Цзи Чу візьме участь у вечірці з нагоди інавгурації в розмірі 50 тисяч доларів, яку компанія проводить 19 січня, а також на інавгурації наступного дня. 

 

Наступна заборона в Європі?

Естонія підтримує блокування китайської соцмережі TikTok в Європі за прикладом США. Про це заявив міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна.

Він зазначив, що останніми роками в Європі спостерігали, як Tiktok поширює дезінформацію, фейкові новини та впливає на результати виборів.

«Найяскравіший приклад цього був нещодавно в Румунії, де результати першого туру президентських виборів були анульовані, оскільки було виявлено втручання Росії у вибори через широку онлайн-кампанію», — сказав міністр.

Цахкна вважає, що «TikTok — це не ЗМІ, а зброя впливу». При цьому він допустив, що зібрані дані користувачів можуть потрапляти до влади Китаю.

Ще у лютому 2024 року у Євросоюзі відкрили розслідування проти TikTok щодо підозри в порушенні прозорості та зобов’язань щодо захисту неповнолітніх: дизайн, що викликає залежність, і обмеження часу використання екрана, перевірка віку, налаштування конфіденційності за замовчування.

Албанія вже заборонила TikTok щонайменше на рік. Прем’єр-міністр Еді Рама заявив, що «TikTok — це бандит по сусідству». Блокування відбулося менш ніж через місяць після того, як 14-річний учень був убитий і ще один отримав поранення в результаті бійки біля школи в Тирані, що почалася з протистояння в соціальних мережах.

У грудні 2024 році Європейський Союз розпочав розслідування щодо TikTok. Усе через звинувачення в тому, що Росія використовувала її для впливу на результати першого туру президентських виборів у Румунії, на яких перемогу здобув ультраправий кандидат, дружній до Москви.

Європейська комісія збирає дані, щоб визначити, чи порушив TikTok законодавство ЄС. 

Але це буде вже інша історія дня.

Джерело

Новости Крыма