РЕПОРТАЖ
Музей історії Острозької академії, як і інші подібні заклади, у пізньовечірній час 18 травня приймав відвідувачів.
Сотні охочих відвідали «Ніч у музеї», блукаючи коридорами, підземеллями й парками Острозької академії. Якою була екскурсія, розказує Район.Острог.
Першу екскурсійну групу, яка рушила в мандрівку музеєм о 19:00, супроводжувала директорка Анастасія Хеленюк.
«Ми чекаємо на цю подію цілий рік. Ми довго готуємося, багато плануємо, збираємо ідеї… Щороку ми розповідаємо якусь історію, яка тягнеться впродовж усієї годинної екскурсії. А нині ми вирішили дещо змінити. Сьогодні ми розкажемо кілька історій, у кожній із яких є частинка історії університету, міста, себе. Кажуть, світ складається не з атомів – світ складається з історій. Складімо їх, як пазл!» – сказала на початку Анастасія Анатоліївна.
Екскурсія стартувала у підземній Мистецькій галереї. Екскурсоводка акцентувала на світлинах, розміщених на стінах, та електронній Книзі пам’яті.
«Ми свідомо розпочинаємо нашу подорож із цієї зали. 24 лютого 2022 року наше життя назавжди змінилося. Ми прокинулися в новій реальності, яку ми не вибирали. Але ми зрозуміли, що нам треба жити, продовжувати працювати, підтримувати один одного. Ми не вибирали цього досвіду, але мусимо проживати його разом. Тому сьогодні насамперед хочу згадати тих воїнів, які захищають нас, даючи можливість проводити різні заходи, і тих, хто не з нами, бо віддав своє життя», – сказала Анастасія Хеленюк.
Відбулася хвилина мовчання.
«Сьогодні ми подорожуватимемо в різних епохах, зустрічатимемо різних людей. Наші історії всі разом складуть одну цікаву картину, хто жив у цих приміщеннях, хто був їхніми власниками; як жила наша академія, які люди були навколо нас у різні епохи, різні часи», – анонсувала основну частину екскурсійного маршруту Анастасія Анатоліївна.
Перша історія стосувалася Острозької академії від моменту її виникнення – до сьогодення.
«Острозька академія – це символ, який гуртує нас навколо певних цінностей – освіти, науки, духовності, служіння країні. Сьогодні в академії вирує життя. Але маємо пам’ятати, що академія має тривалу історію», – відзначила Анастасія Хеленюк.
За допомогою відеоролика перед глядачами розгорнулася майже 450-річна історія вишу.
Історія друга перенесла екскурсантів у монастир ченців-капуцинів.
Екскурсоводка розповіла про те, як жили і якими принципами керувалися ченці-капуцини, як вони з’явилися в Острозі XVIII століття та чим особливі крипти, збережені донині. Про себе розказували й самі капуцини.
«Не дивуйтеся, якщо ви не відчуваєте тут страху. Це місце переповнене історіями. Тут можна почути звуки минулих віків, пройдешніх днів, усамітнених ночей. Чи кожному під силу впоратись зі самотою? Чи кожен може впоратися з тишею віків? Не кожен. Але саме тут народжується впевненість, віра у світло, а потім і в слово. Почуйте енергію молитви, подумайте про ваше найважливіше бажання, торкніться стін і залиште згадку про себе», – ділилися настановами монахи.
З підземелля екскурсія перейшла у внутрішній дворик Старомонастирського корпусу – місце мовчання та медитації. Там гостей зустрічав настоятель монастиря. Він розповів про своє життя, про братію, усамітнення й три обітниці – бідності, безшлюбності, послуху. Також разом із монахом екскурсанті пройшли коло смирення, прислухаючись до себе.
«1832 року історія монастиря припинилася, адже Острог належав до царської Росії. Тодішня влада вирішила, що католицькі монастирі – оплоти повстанського духу і їх треба позакривати. Ченців вигнали, тривалий час ці будівлі використовували різні навчальні заклади. А вже в часи Острозької академії приміщення було відновлене. І сучасна Острозька академія пам’ятає про перших власників і розповідає їхню історію», – підкреслила Анастасія Хеленюк.
Історія третя познайомила відвідувачів «ночі в музеї» з Гальшкою Острозькою та її дивовижною історією.
«Історія цієї дивовижної дівчинки породила так багато легенд, що ми стомилися їх спростовувати, тому вирішили показати вам один із варіантів. Цю історію розповідали рівняни Олексій Бухало, Світлана Власова і Людмила Ястремська», – підкреслила Анастасія Анатоліївна.
Наступна зупинка – Студентсько-викладацький храм преподобного Федора Острозького. У приміщенні церкви Анастасія Хеленюк розповіла історії двох ікон – сучасної Острозької Покрови (автор Юрій Нікітін) і двошарового образу святого Стефана, який закриває уста Христу.
З храму екскурсанти перебралися до приміщення, де збережена колекція стародруків. Музейний працівник, історик Богдан Новак розповідав про книгу «Ключ до розуміння» Іоникія Галятовського, її зміст і найцікавіші примітки на полях.
Завершувалася екскурсія в парку Наукової бібліотеки.
«Ще у XVIII столітті ченці-капуцини розбили тут сад – висадили рідкісні дерева, прикрасили квітами. На жаль, час стер це все, залишилися оригінальні мури та далека альтанка вкінці саду», – розповіла Анастасія Хеленюк.
У старенькій альтанці екскурсоводка говорила про Острог як про місто-сад.
«У нашому місті живе садівник, який його плекає. Але побачити його може лише той, хто вірить, що Острог – місто-сад», – сказала Анастасія Анатоліївна.
Міфічний садівник уручив екскурсантам букети конвалій.