Справа кримчан Джеляла та братів Ахтемових: посилення вироку та масові затримання під судом

Справа Джеляла та братів Ахтемових. Колаж Крим.Реалії ТБ

 

Третій апеляційний суд загальної юрисдикції в російському Сочі залишив без змін терміни позбавлення волі Нарімана Джеляла та братів Ахтемових. Але посилив покарання, зобов’язавши утримувати засуджених перші три роки відбування покарання у в’язниці, а наступні – у колонії суворого режиму. Засідання тривало два дні – з четверга 27 липня до п’ятниці 28 липня та супроводжувалося масовими арештами близьких підсудних, активістів і громадянських журналістів. Детальніше про ці події ведучий Сергій Мокрушин в ефірі Радіо Крим.Реалії говорив із редактором видання судової журналістики «Ґрати» Антоном Наумлюком та адвокатом Миколою Полозовим.

27 липня, в перший день розгляду скарги, російські поліцейські затримали 13 осіб під будівлею підконтрольного російській владі Верховного суду Криму в Сімферополі, де відбувалась трансляція засідання. Серед затриманих – родичі Нарімана Джеляла та братів Ахтемових, а також двоє журналістів правозахисного об’єднання «Кримська солідарність». Підконтрольний Росії залізничний районний суд Сімферополя заарештував громадянського журналіста Куламета Ібраїмова на п’ять діб, ще на трьох затриманих накладено штрафи від 12 до 15 тисяч рублів.

Наріман Джелял (по центру), Асан і Азіз Ахтемови на суді в місті Сімферополь, 21 вересня 2022 року

Людей звинуватили у несанкціонованому зібранні, що заважало вільному проходу громадян. Серед оштрафованих опинилася і журналістка видання судової журналістики «Ґрати» Лутфіє Зудієва. Вона назвала своє затримання незаконним і політично мотивованим.

Лутфіє Зудієва

«Подібне затримання, яке я теж вважаю політично вмотивованим, воно в принципі теоретично чекає на кожного журналіста, який ставить собі завдання об’єктивно висвітлювати події в Криму. Втім, я вважаю дії співробітників поліції, починаючи з моменту затримання, продовжуючи доставкою до суду і тими подіями, які безпосередньо відбувалися у відділі поліції, незаконними, а правопорушення, в якому мене звинувачують, не має до мене жодного стосунку», – заявила журналістка.

На засідання суду Лутфіє Зудієва приїхала для того, щоб підготувати матеріал про те, як відбувається апеляція у так званій «справі про диверсію на газопроводі» в Перевальному Сімферопольського району. В організації диверсії та підриву газової труби російські силовики звинуватили першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла та двох двоюрідних братів Асана й Азіза Ахтемових.

  • 21 вересня 2022 року підконтрольний Росії Верховний суд Криму засудив Нарімана Джеляла до 17 років позбавлення волі в колонії суворого режиму зі штрафом 700 тис. рублів та обмеженням волі на 1,5 року.
  • Асана Ахметова засудили на 15 років колонії суворого режиму зі штрафом 500 тис. рублів та обмеженням волі на один рік.
  • Азіза Ахтемова засудили до 13 років колонії суворого режиму зі штрафом 500 тис. рублів та обмеженням волі на один рік.

Лутфіє Зудієва вважала принципово важливим потрапити на суд для об’єктивного висвітлення процесу.

«Незважаючи на те, що чиниться такий тиск, незважаючи на те, що всіляко хочуть зачистити і журналістику, і правозахист, і активізм, і навіть саму адвокатуру в Криму, ми продовжимо свою роботу. Ми приїжджатимемо до будівель судів, ми писатимемо про ці засідання, розповідатимемо про ці людські історії, тому що ми вважаємо, що це важливо з точки зору справедливості, з точки зору тих ідейних цінностей, якими наповнені наші серця», – зазначила Лутфіє Зудієва.

Це звична практика, коли російські силовики затримують біля судів родичів обвинувачених, активістів «Кримської солідарності» та журналістів, котрі готують матеріали для українських і міжнародних ЗМІ, каже редактор видання судової журналістики «Ґрати» Антон Наумлюк.

Антон Наумлюк

«Про те, що поліцейські, а потім у подальшому суд чудово знали, що Лутфіє Зудієва працювала за редакційним завданням, мала для нашого видання поставити крапку в цій довгій історії переслідування Нарімана Джеляла та братів Ахтемових, говорить те, що в адміністративному протоколі, який був на неї складений, так і йдеться, що вона взяла участь у цьому несанкціонованому зібранні громадян для того, щоб висвітлювати надалі всі події у ЗМІ. Вони просто так написали – ми затримали журналістку, яка прийшла туди працювати і тому її доставили до суду та надалі оштрафували на 12 тисяч рублів», – розповів Антон Наумлюк.

Куламет Ібраїмов

У цій ситуації є ризик того, що якщо вже один раз оштрафували, то повторний адмінпротокол може призвести до набагато гірших наслідків, каже Антон Наумлюк. Так Куламет Ібраїмов, якого цього разу заарештували на п’ять діб, затримали вдруге за рік. Перший адміністративний протокол на нього склали у січні, коли він прийшов висвітлювати для «Кримської солідарності» апеляційне засідання у справі Красногвардійської групи Хізб-ут Тахрір.

«За інформацією НСЖУ (Національної спілки журналістів), 12 осіб з тих, кого переслідували за кримінальними звинуваченнями, і хто отримав гігантські просто терміни, особливо у справах Хізб-ут Тахрір – це громадянські журналісти. Дванадцять людей, які працювали, висвітлюючи події в Криму і тепер перебувають в ув’язненні на величезні просто терміни. І про них, звичайно, не можна забувати, про них треба говорити завжди, навіть коли переслідування журналістів здається, що ось, ну там, штраф, ну оштрафували, ну затримали на кілька годин, що такого страшного. Але насправді це шматочок дуже великої проблеми і дуже великого лиха, коли журналістів окупаційна влада переслідує набагато жорсткіше, закриваючи буквально потік інформації з Криму», – зазначив Наумлюк.

Російські силовики затримують людей, які прийшли на засідання судів, не тому, що вони становлять реальну загрозу безпеці. Так російська влада намагається залякати тих, хто приходить підтримати політв’язнів і не прийнятний для окупації, вважає адвокат Микола Полозов.

Микола Полозов

«На прикладі цих людей (російська влада – КР) фактично демонструє, що якщо ви виявлятимете якусь активність, якщо ви, не дай Боже, підтримуватимете когось, приходитимете у суди, то стосовно вас вживатимуть відповідні репресивні заходи. Тобто це продовження насадження цієї атмосфери страху та вивченої безпорадності в окупованому Криму», – каже Микола Полозов.

Апеляцію на вирок Нарімана Джеляла та братів Ахтемових Третій апеляційний суд загальної юрисдикції мав розглянути 20 липня. Але з’ясувалося, що суд не ознайомив усіх учасників процесу із доповненнями до скарги, яку підсудні подавали протягом кількох місяців, розповідає Микола Полозов.

«Тобто і Наріман, і Асан з Азізом, і їхні захисники уважно вивчали матеріали справи, уважно вивчали протоколи судових засідань, аудіопротоколи та відповідно у міру готовності відправляли доповнення. Суд надав тиждень для того, щоб це було виправлено», – пояснив адвокат.

З досвіду інших політично мотивованих справ, за якими обвинуваченими проходять кримські татари, апеляційні засідання можуть тривати кілька днів, розповідає Микола Полозов. Цього разу засідання тривало два дні. Наріман Джелял і брати Ахтемови брали участь у процесі по відеозв’язку із Сімферопольського СІЗО-2. За словами адвоката, суд відмовив у більшості їх клопотань. У результаті 28 липня Російський Третій апеляційний суд загальної юрисдикції залишив без змін вирок підконтрольного РФ Верховного суду Криму у справі про «диверсію», але посилив покарання, зобов’язавши утримувати засуджених перші три роки відбування покарання у в’язниці, а наступні – в колонії суворого режиму.

Джерело

Новости Крыма