Справа Аппаза Куртамета: сім років позбавлення волі за позику другові

Російський боєць ОМОН на тлі силуету Кримського півострова, фотоколаж

 

У підконтрольному Росії Київському районному суді Сімферополя 20 квітня завершилося слухання кримінальної справи щодо двадцятирічного кримського татарина Аппаза Куртамета, якого ФСБ звинувачує у нібито фінансуванні незаконного збройного формування.

Суддя Оксана Карчевська оголосила вирок у кримінальній справі, визнала його винним і призначила покарання у вигляді 7 років позбавлення волі з відбуванням першого року у в’язниці, а решти строку в колонії суворого режиму. Вирок ще не набрав законної сили. Адвокат Рефат Юнусов повідомив, що має намір оскаржити його в апеляційному суді.

Днем раніше сторона обвинувачення під час судових дебатів вимагала для Аппаза Куртамета покарання у вигляді 10 років позбавлення волі, стверджуючи, що провину підсудного було повністю доведено під час слідства та судового процесу. Захист наполягав на виправданні Аппаза Куртамета, вважаючи, що в його діях немає складу злочину.

У липні 2022 року Аппаз Куртамет дав у борг своєму другові 500 гривень. 22 липня його затримали в Генічеську російські силовики, затримання було оформлене у пункті пропуску «Чонгар» на адміністративному кордоні Херсонської області з Кримом. Звідти його відправили до фільтраційного табору, в якому під час перевірки телефону виявилося, що знайомий Куртамета, якому він позичив гроші, служить у добровольчому батальйоні «Крим». Слідчі ФСБ Росії подали його позику як «фінансування незаконного збройного формування».

Як заявив у своєму коментарі голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, «у справі Аппаза Куртамета виявилося все свавілля, з яким діє окупаційна влада».

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров

«Для того щоб одразу ж у суспільстві посіяти паніку та розпач, і щоб помститися всім за незгоду з окупацією, і за спротив, і за блокаду, вони хапали людей десятками й звинувачували їх у найтяжчих злочинах, особливо у причетності до військових формувань. При цьому вони не дотримувалися своїх російських законів, викрадали людей і навіть не говорили родичам, хто саме потрапив їм у руки», – підкреслив Чубаров.

Вони хапали людей десятками й звинувачували їх у найтяжчих злочинах, особливо у причетності до військових формувань Рефат Чубаров

До 8 жовтня 2022 року про місцеперебування Аппаза Куртамета та статус нічого не було відомо. Його батьки робили спроби з’ясувати місцеперебування сина. Мати Аппаза Айше Куртамет зверталася до влади Туреччини, України та Росії з проханням розібратися у цій справі. Шукав сина його батько, голова мусульманської громади мечеті в Новоолексіївці Халіл Куртамет, якого російські силовики раніше також затримали, протримали близько місяця та відпустили. До боротьби за свободу Аппаза Куртамета приєдналися голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, депутати, правозахисники.

Через два місяці, у жовтні 2022 року, суддя підконтрольного Росії Київського районного суду Сімферополя Віктор Крапко обрав стосовно Апаза Куртамета запобіжний захід у вигляді тримання під вартою у зв’язку з підозрами у скоєнні злочину за ч.1 ст.208 КК РФ. Але, як повідомляє сайт «Кримський процес», судове слідство у його справі розпочалося 17 лютого 2023 року. Справа була розглянута під час чотирьох судових засідань.

Автомобіль Росгвардії біля підконтрольного РФ Київського районного суду Сімферополя, Крим, 2021 рік

Після того, як сторона обвинувачення вимагала для Апаза Куртамета покарання у вигляді 10 років позбавлення волі, мати обвинуваченого написала у фейсбуці: «Мого сина хочуть засудити несправедливо на 10 років за тероризм, він цього не робив. Це судилище! Усіх засудить Аллах! Чекайте кожен свого суду. Мій син – герой, а не терорист. Він не кине ніколи в біді, не залишить, не зрадить. За це його засуджують. Він – найкращий син, найкращий друг, найкращий брат».

Під час дебатів у суді сторона обвинувачення заявила, що провину Аппазу було «повністю доведено»: нібито він вносив кошти на добровольчий батальйон «Крим» і «мав наміри на подібні дії для фінансової підтримки інших підрозділів».

Мого сина хочуть засудити несправедливо на 10 років за тероризм, він цього не робив Айше Куртамет

Захист звернув увагу суду, що у матеріалах справи відсутні докази у двох напрямках. По-перше, немає підтвердження, що добровольчий батальйон «Крим» належить до незаконних збройних формувань. По-друге, в суді не доведено мотив на скоєння Аппазом Куртаметом злочину, пов’язаного з «фінансуванням формування», оскільки він дав гроші в борг своєму другові. Захист закликав суд припинити справу через відсутність складу злочину, оскільки Аппаз Куртамет давав гроші в борг своєму другу, а якщо суд із цим не згоден, то перекваліфікувати статтю і винести покарання, не пов’язане з позбавленням волі.

За даними правозахисників, від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російські силовики масово затримують жителів окупованих територій. Частину з них вивозять на територію анексованого Криму.

У квітні жителя Херсона, кримського татарина Арсена Ібраїмова заарештували на 2 місяці в Сімферополі за звинуваченням в участі у кримськотатарському добровольчому батальйоні імені Номана Челебіджихана.

29 липня російський суд у Криму призначив колишньому офіцеру ВМС України Олексію Кисельову запобіжний захід – 2 місяці в СІЗО Сімферополя. За даними його сина, Кисельова викрали в Генічеську та звинуватили в участі у «кримськотатарському батальйоні ім. Номана Челебіджихана», який у Росії визнаний терористичним.

Джерело

Новости Крыма