Про бій під Крутами можна детальніше дізнатися з унікальних матеріалів з архіву українського діаспорного художника й військового армії УНР Віктора Цимбала. У Музеї української діаспори опублікували студентську світлину класу Віктора Цимбала та фото окремих сторінок його американських спогадів-нотаток. На фото – учні 7 класу Другої київської гімназії імені Кирило-Мефодіївського братства. В центрі – класний керівник Микола Зеров. Стоїть перший зліва – Віктор Цимбал.
«Майбутній мистець записався до Студентського куреня (а саме Самокатної Сотні) – допоміжного куреня, який був організований при курені Січових Стрільців на початку січня 1917 року для боротьби проти більшовиків та охорони ладу й спокою в Києві. Більшість учасників цього куреня трагічно загинули у 1918 році під Крутами. Цимбала від цієї участі врятував батько, не пустивши й силоміць затримавши його вдома», – йдеться в повідомленні.
Читайте також: Імена героїв Крут
У своїх американських спогадах-нотатках, ймовірно написаних у 1960-х роках в Детройті, Цимбал так згадує про трагедію Крут: «Я був записаний до Самокатної Сотні при Студентському курені. Це було десь в осінь 1917 р. Я належав до неї, як і багато моїх колишніх товаришів по Київській 2-ій укр. ім. Кир.Мет. Брацтва гімназії. [………..] Всі ми середньошкільники м. Києва ще задовго перед тим об’єдналися в організацію, яка називалася «Осередок». [………..] Звідти з Осередку вийшла думка утворити Сам.Сотню. Пару разів відбувалися збори. Яких пару разів вартували з рушницями коло Ц.Р. Зазвичай це робилося спонтанно, випадково. Бо ми училися в гімназії і лекції невільно було пропускати. Само собою зрозуміло, що в таких умовах ми не могли мати ніякого військового вишколу. [………..] Батько мене не пустив з хати, тим самим я пропустив нагоду попасти в «Термопільські герої». [………..] В.Ш. Борису Миколаєвичу: з мого класу загинули двоє: Соколовський і Е. Тарновський. [………..] З 8ї(?) два Кольченко і Волошин. Ігорю Лоському пощастило і його сховали селяни найближчого села. [………..]».
У музеї також зазначили, що готують до відкриття експозицію художника Віктора Цимбала, яка стане першим оприлюдненням наукового опрацювання архіву й відкриє ще більше цікавих експонатів і фактів. Нагадаємо, що Музею Голодомору подарували частину архіву Віктора Цимбала. Читайте також: Героїв Крут вшанували в Рожищі у 1942 році: знахідка з кримінальної справи