Міністерство культури та стратегічних комунікацій України за підтримки ЮНЕСКО організувало перший саміт міністрів культури для захисту української культурної спадщини від знищення у часи війни. Результатом конференції стало ухвалення «Декларації щодо посилення стійкості культурного сектору в Україні».
Захід відбувся 1 лютого в Ужгороді за участю 28 делегацій країн-партнерів, а також від Єврокомісії та ЮНЕСКО. Про це повідомили в Міністерстві культури та стратегічних комунікацій України.
Станом на 2 лютого 2025 року до Декларації приєдналося 20 країн.
Документ передбачає декілька напрямків скоординованих зусиль України та міжнародних партнерів для збереження, захисту культурної спадщини та відбудови культурної інфраструктури.
Зокрема, у Декларацію закладена ідея створити Український фонд спадщини. Фонд має відігравати ключову роль у фінансуванні та підтримці відновлення музеїв, реставрації культурних пам’яток. Сторони Декларації також підтримали створення коаліції з протидії незаконному обігу культурних цінностей України в дусі Конвенції ЮНЕСКО 1970 року.
Декларація передбачає створення Платформи культурного відновлення та підтримку практики санкцій за злочини проти культури.
Комісар ЄС з питань справедливості між поколіннями, молоді, культури та спорту Гленн Мікаллеф, який очолював делегацію Єврокомісії, запевнив, що «Європейська комісія надаватиме допомогу Україні скільки це потрібно. Європа буде з вами, оскільки ми розуміємо, що ви боретеся за нашу свободу щодня. Майбутнє України — це Європейський Союз. Україна — це Європа».
Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький відкрив дискусію із закликом до консолідації зусиль партнерів для захисту та відновлення української культурної спадщини, яка зазнає колосальних втрат внаслідок військової агресії Росії.
«Ми хочемо донести до світової спільноти чіткий меседж про те, що потрібно захищати українську культуру. Сьогодні важливо консолідувати міжнародну підтримку української культури. Також нам потрібно докладати більше зусиль, щоб оцінювати пошкодження та втрати», — акцентував міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький під час відкриття конференції.
Спеціальний гість конференції письменник, поет та волонтер із Закарпаття Андрій Любка виступив із надихаючою промовою, в якій розповів про подвиг Максима Плеша, талановитого митця й філософа, який залишив творчу кар’єру та загинув на фронті, захищаючи Україну як доброволець.
«Допоможіть зберегти нашу культуру, оскільки вона допомагає берегти нам країну», — звернувся він до учасників конференції.
Нагадаємо, станом на кінець січня 2025 року через російську агресію в Україні постраждали 1333 пам’ятки культурної спадщини та 2185 об’єктів культурної інфраструктури.