Луцьк став місцем поетичної зустрічі в межах інтенсиву EcoLab 2.0. Подія «Вірші. Хліб. Вино», незважаючи на дощ і перенесення локації з просто неба біля скульптури «Зерно» до простору «Або Або», зібрала повну залу охочих доторкнутися до поезії про війну, дім та довкілля.
Захід пройшов 14 травня, серед відвідувачів був і журналіст Район.Культура.
Він був присвячений темам війни, пам’яті, втрати, а також переосмисленню нашого зв’язку з довкіллям. Серед присутніх були представники України, Польщі, Канади, Іспанії та Великої Британії.
На початку організатори розповіли про простір «Або Або», який наразі готується до повноцінного запуску. У майбутньому тут діятимуть резиденти — представники креативного бізнесу та культурних ініціатив, які творитимуть єдину екосистему співпраці. Прикладом такої взаємодії стала цьогорічна синергія театру «Гармидер», літературної платформи «Фронтера» та ініціативи «Алгоритм дій».
Особливими гостями події стали поетка з Польщі Юлія Федорчук, співзасновниця Центру довкіллєвої гуманітаристики Варшавського університету, та канадський поет і дослідник Адам Дікінсон, який поєднує у своїй творчості поезію й науку. Вони читали свої тексти рідними мовами, переклади транслювались на екрані.
Як повідомили організатори заходу, Адам Дікінсон був зворушений та захоплений поєднанням музики, гри акторів, поезії та танцю.
«Бути тут, в Україні, після того, як я відвідував це місце багато років тому, відчувати, що половина моєї крові – звідси, бо звідси родом мої рідні – це про те, що я пишаюся цим зв’язком. І, мабуть, приїзд сюди іще посилив це відчуття. Бути частиною всього тут – за честь для мене», – сказав Адам Дікінсон по завершенні перформансу.
У перформансі взяли участь також актори театру «Гармидер» спільно з Castle Studio. У їхньому виконанні звучали тексти сучасних українських поетів і поеток — Юлії Мусаковської, Остапа Сливинського, Катерини Міхаліциної, Олега Каданова, Артура Дроня. Лунали також вірші поета та військового Максима Кривцова та поетки, волонтерки, громадської діячки Вікторії Амеліної, які загинули внаслідок російської агресії.
«Перформанс «Вірші. Хліб.Вино» був дуже зворушливим і красивим водночас. Частина віршів, зокрема, загиблих поетів Максима Кривцова та Вікторії Амеліної, що звучали у виконанні акторів театру, мені знайома. З Вікторією ми зналися… Тож сильно прожила рядки з їхніх поезій. Усе це було виконано за допомогою кришталево чистих і простих засобів. Гра акторів – чудова. Велика честь і радість для мене — стати частиною цього вечора. І трепетний момент, коли я змогла прочитати свої вірші зі сцени. Дякую за дуже теплий прийом від людей, які потім хотіли зі мною поспілкуватися та обійнятися», – сказала Юлія Федорчук, повідомляють організатори.
Окрему увагу приділили символічному значенню скульптури «Зерно» біля простору «Або Або». Вона не лише нагадує про зв’язок людини з землею, а і є точкою збору донатів на розмінування українських територій у співпраці з фондом «Повернись живим».
Влад ШЕВЧЕНКО