«Скіфське золото» повернеться до деокупованого Криму». Еміне Джеппар про рішення Верховного суду Нідерландів

Експонат виставки «Скіфське золото», ілюстраційне фото

 

Верховний суд Нідерландів 9 червня ухвалив, що експонати з кримських музеїв, відомі як «скіфське золото», мають бути повернуті Україні. Ще у 2014 році артефакти з різних музеїв України були вивезені на виставку до Нідерландів. Після російської анексії Криму музеї материкової частини України отримали свої експонати назад, а ось колекція, яку привезли на виставку «Крим. Золотий острів у Чорному морі» в Амстердам із чотирьох кримських музеїв, залишилися в Нідерландах до завершення судового розгляду, який тривав 9 років. Крим.Реалії поговорили про це з першим заступником міністра закордонних справ України Еміне Джеппар.

«Верховний суд відхилив касаційну скаргу кримських музеїв, таким чином рішення суду (апеляційного суду Амстердама – КР) залишається чинним», – йдеться у заяві Верховного суду Нідерландів.

Цьому рішенню передували 9 років судових розглядів. У грудні 2016 року Окружний суд Амстердама ухвалив повернути експонати державі-власнику – Україні. 28 березня 2017 року до Апеляційного суду Амстердама надійшла апеляція від підконтрольних Росії представників кримських музеїв на рішення суду щодо «скіфського золота».

Тепер у цій суперечці поставлено крапку.

Палац юстиції Амстердаму

Виставка «Крим: золото та таємниці Чорного моря», яка налічувала понад 500 експонатів з кількох музеїв Криму, була відкрита в археологічному музеї Алларда Пірсона в Амстердамі з 7 лютого по 31 серпня 2014 року, проте через анексію Росією Криму її не повернули у кримські музеї. Колективний позов щодо повернення експонатів до музею Алларда Пірсона подали чотири кримські музеї. При цьому українська сторона довела, що артефакти не є власністю музеїв, а належать державі Україна.

Амстердам, Нідерланди. Жінка розглядає експонати виставки «Крим: золото та таємниці Чорного моря» у музеї Алларда Пірсона. 2014 рік

Спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов назвав це рішення «формним піратством», «пограбуванням держави» та заявив про намір «прийти за своїм».

Посол Росії в Нідерландах Олександр Шульгін назвав рішення суду Амстердама «дуже небезпечним прецедентом» для майбутніх міжмузейних контактів.

Крим.Реалії обговорюють рішення суду щодо «скіфського золота» з першим заступником міністра закордонних справ України Еміне Джеппар.

– Чи можемо ми сказати, що у цій справі поставлено крапку? Коли з’явиться нагода подивитися на артефакти в Україні?

– У цій справі справді поставлено крапку. Ця війна тривала, ми називаємо це війною, бо це такий культурний фронт, який, на жаль, розгортався часом несподіваними формами. Для України сам судовий процес був багато в чому показовим. Для нас питання справедливості стояло однозначно. Однією зі сторін цього процесу були так звані кримські музеї, фейкові музеї, які припинили своє існування після російської окупації у Криму. І для нас те, що вони були стороною процесу, ставило під сумнів легітимність цих музеїв. На цьому ми будували свій захист. Рішенням Верховного суду це рішення не підлягає оскарженню, це остання інстанція, можна сміливо стверджувати, що продовження не буде.

Наша позиція – повернути артефакти якнайшвидше. За цим процесом стежила вся країна та весь світ

Наразі йдуть консультації з музеєм Алларда Пірсона. Ви знаєте, що всі ці роки ці п’ятсот із чимось артефактів, а насправді це дві тисячі сто одиниць артефактів, зберігалися у підвалі музею Алларда Пірсона, і зараз українська сторона через посольство, юридичних радників перебуває у консультаціях із музеєм. Як ви пам’ятаєте, за першим рішенням окружного суду Амстердаму Україна мала оплатити зберігання цих експонатів у підвалах музею Алларда Пірсона. Там була фіксована сума у 120 тисяч євро. І зараз ми проводимо консультації. Можливо, музей зменшить цю цифру. Щойно ми завершимо цю технічну частину, обговоримо умови повернення, тоді ці артефакти повернуться до України. Наша позиція – повернути артефакти якнайшвидше. За цим процесом стежила не лише вся країна та весь світ, для нас це питання принципу, щоб артефакти повернулися, і ми змогли їх побачити на виставці. Думаю, що це станеться упродовж найближчих кількох місяців.

Еміне Джеппар

– Чи повернуться ці предмети до Криму після деокупації?

– Ми всі у це віримо. Оскільки Крим є частиною України та деокупація Криму, на наш погляд, неминуча. Коли Крим буде деокупований та суверенітет України буде відновлено, тоді й артефакти можуть бути повернуті до українських кримських музеїв.

– Слідчий комітет Росії розпочав дослідчу перевірку за фактом визнання судом в Амстердамі України власником колекції «скіфського золота». Чи це може якось вплинути на повернення колекції?

– Це не може вплинути на повернення колекції, бо, на мій погляд, ці дії не будуть визнані легітимними.

Експонат виставки в музеї Алларда Пірсона, 2014 рік

– Це успішний кейс, але битва за «скіфське золото» тривала 9 років. Наразі ми знаємо, що Росія переміщує з окупованих українських територій музейні колекції. Які масштаби цієї проблеми, і скільки роботи в цьому напрямку потрібно зробити?

– Це справді успішний кейс. Я нагадаю: рішення суду першої інстанції, це окружний суд Амстердама, було у 2016 році. 2021 року був розгляд апеляції. Апеляція підтвердила рішення суду першої інстанції. Згодом так звані кримські музеї подали касаційну скаргу. Україна у відповідь також подала касаційну скаргу. І, в принципі, рішенню Верховного суду передувало те, що представник так званих кримських музеїв, юридичний радник, відмовився представляти інтереси кримських музеїв у суді. Це теж був важливий момент, бо, як на мене, світ і громадськість усвідомили, що таке Російська Федерація та агресія, яку вона несе.

Це класичні дії злодія. Оскільки він знає, що це тимчасово, то потрібно максимально відвезти і вкрасти

Після повномасштабної агресії 24 лютого 2022 року багато процесів стали більш очевидними. Те, що ми бачили, світ це теж побачив. В результаті, рішення Верховного суду було позитивним. Одна з позицій, яку Україна озвучувала у різних дебатах, – це те, що Російська Федерація через свої адміністрації в окупованому Криму по суті краде артефакти в України. Тому що це музейний фонд України, належить народу України. Оскільки територія перебуває під окупацією, ми маємо факти, що культурні цінності переміщуються до Росії. Це порушення певних конвенцій. Мені здається, що цей аргумент був почутий.

Росія дискредитувала себе як держава, яка є учасником і конвенцій, і різних міжнародних організацій. Ми це бачимо повсюдно, і Україна про це дуже голосно говорить. Про те, що це токсична країна, яка схильна до величезної кількості санкцій. Країна, відносини з якою – велика пляма на репутації. Мені здається, що очікувати, що Росія різко змінить свою позицію, політику та агресивні дії, було б наївно. Ми віримо у Збройні сили України. Я думаю, що для нас момент справедливості настане тоді, коли суверенітет України буде відновлений, у тому числі й там, де відбувається крадіжка музейних експонатів, а потім їх вивозять до підвалів Ермітажу чи ще кудись. Це класичні дії злодія. Оскільки він знає, що це тимчасово, то потрібно максимально відвезти і вкрасти. Те, що Росія демонструє на українських землях, – це також злодійство. Як тільки настане час деокупація, цьому буде покладено край.

Експонати виставки в музеї Алларда Пірсона, 2014 рік

– Чи можна говорити, що рішення суду в Нідерландах – це прецедент, і тепер такі справи розглядатимуться швидше?

– Моє спілкування з юридичними радниками показало, що вся світова юридична спільнота спостерігала за цим кейсом. Усі розуміли, що за фактом та формально ці музеї не існують, що це фантоми, які ведуть якусь справу. Однією зі сторін став музей Алларда Пірсона, який не став займати ту чи іншу позицію через свої причини. Україна мала сильну юридичну позицію. Усі спостерігали за цим. І для всіх рішення суду було показовим. Для України це було однозначне рішення, бо це є питання справедливості. Юридичний процес – це довгий шлях. Фінал, до якого ми прийшли, був позитивним і є показовим для всієї спільноти. Слово «прецедент» у юридичній лексиці вельми однозначно трактується. Оскільки не всі країни мають право прецеденту, можна говорити, що цей кейс показовий. Його результат є повчальним для Росії.

Джерело

Новости Крыма