Сирія за кормою, Лівія теж. Росія намагається вивезти військову техніку з Тартуса на Балтику

Вантажний корабель Sparta II у Босфорській протоці в 2022 році (ілюстративне фото)

 

CNN із посиланням на офіційних осіб СШАРосійський військовий конвой у складі двох транспортних суден із завантаженою на них військовою технікою із Сирії та кораблів супроводу зі складу Середземноморської ескадри ВМФ РФ пройшов через Сицилійську протоку і рухається до Гібралтару. Лівія залишилася позаду. Отже, військова техніка до Африки не потрапить і буде доставлена через Атлантику та Балтику до Росії, а потім може бути використана у війні проти України та для захисту анексованого Криму. У цьому розбиралися Крим.Реалії.

Станом на вечір 4 лютого російські військові транспортні судна Sparta та Sparta II перебували в Сицилійській протоці та прямували до протоки Гібралтар для виходу із Середземного моря, повідомляє моніторингова група телеграм-каналу «Крымский ветер». Також паблік показав мапу маршруту руху суден із точками фіксації 29 та 30 січня, а також 2, 3 і 4 лютого.

Обидва судна належать російському державному ТОВ «Оборонлогістика» і вивозять військову техніку із сирійського порту Тартус, куди її доставили з російських військових баз у Сирії, в тому числі з авіабази Хмеймім.

Подорож із проблемами

Sparta і Sparta II з порту Тартус вийшли у різний час, причому одне з них залишило Сирію з вимкненою автоматичною ідентифікаційною системою AIS.

За даними сайту MarineTraffic, Sparta II вийшла з Тартуса увечері 27 січня. У цей час Sparta ще перебувала біля причалу, на неї продовжувалося навантаження військової техніки.

Моніторингова група телеграм-каналу «Крымский ветер» 28 січня виявила військовий транспорт Sparta II на південь від острова Кіпр, приблизно за 280 км від Тартуса. Портом призначення у Sparta II вказано російський Калінінград.

Коли точно в море вийшла Sparta, невідомо, її система AIS була вимкнена. На супутникових знімках за 29 січня судна вже біля причалу не було.

В черговий раз вантажне судно Sparta ненадовго включило передавач, що транслював його місперебування, лише в ніч проти 4 лютого. За даними сайту MarineTraffic, у цей час Sparta стояла на якорі біля берегів Мальти.

Як з’ясувало Радио Свобода, на той момент Мальта була вказана пунктом призначення судна, хоча після виходу з Тартуса таким значився порт Балтійськ у Калінінградській області РФ.

31 січня OSINT-аналітик Russian Forces Spotter, який слідкує за вивезенням російської техніки із Сирії, повідомив про можливу пожежу на борту Sparta. Він припускає, що йдеться про технічну несправність: опубліковані аналітиком фотографії свідчать, що великому десантному кораблю «Александр Отраковский», який супроводжував судна Sparta і Sparta II із Сирії, довелося розвернутися і впритул підійти до Sparta — можливо, для допомоги з ремонтом, оскільки жодна країна не дала йому дозволу на захід у свої порти.

Як зазначив у бесіді з The Insider морський експерт на умовах анонімності, дим йде від двигуна судна. Причиною задимлення може бути як серйозна несправність, так і сукупність причин, наприклад, погане пальне та погане обслуговування. «Чорний дим виникає переважно через перезбагачення робочої суміші. Також його появу можуть спровокувати несправні форсунки, зношення циліндро-поршневої групи або використання неякісного пального», – пояснив експерт.

«Дим, що багатьом здався пожежею, це просто «ефект Кузі» (пам’ятаєте, як димів єдиний авіаносець РФ?) – проблеми з пальним і двигуном», – написав у фесбуці головний редактор BlackSeaNews і керівник Інституту стратегічних чорноморських досліджень Андрій Клименко.

На опублікованих Russian Forces Spotter фотографіях можна помітити, що евакуйовані із Сирії судна з військовою технікою супроводжує не лише ВДК «Александр Отраковский» старого проєкту 775, а й сучасні військові кораблі та допоміжне судно. Тобто це повноцінний військовий конвой.

Зокрема, на фото фрегат «Адмирал Головко» – багатоцільовий фрегат 1-го рангу з керованим ракетним озброєнням дальньої морської та океанської зони, проєкт 22350. Введений в експлуатацію 25 грудня 2023 року. Також у конвої помічено ВДК «Иван Грен» проєкту 11711, введений в експлуатацію 20 червня 2018 року. Конвой супроводжує військовий танкер «Генерал Скобелев», що забезпечує заправку кораблів пальним у дорозі.

Лівія залишилася позаду

Раніше експерти припускали, що Sparta і Sparta II можуть вирушити із Сирії до Лівії. Але обидва судна, як уже згадувалося вище, пройшли повз береги Лівії та прямують на захід, до Гібралтару.

16 грудня CNN із посиланням на офіційних осіб США повідомляло, що росіяни почали переміщення військово-морських сил із Сирії до Лівії. Видання пише, що Москва посилила тиск на проросійського бунтівного генерала, командувача так званої Лівійської національної армії Халіфу Хафтара, щоб забезпечити контроль Росії над портом у Бенгазі.

Росія виводить сучасні системи протиповітряної оборони та інше озброєння з баз у Сирії та перекидає їх до Лівії, повідомила 19 грудня The Wall Street Journal із посиланням на американських і лівійських офіційних осіб.

Зазначається, що засоби протиповітряної оборони, у тому числі радари для систем перехоплення С-400 та С-300, перевезли російські вантажні літаки із Сирії на бази на сході Лівії, які контролює Халіфа Хафтар.

Одразу після цієї публікації прем’єр Лівії назвав неприйнятною ідею «альтернативного плацдарму» Росії. Ніхто не прийматиме «іноземну силу, яка хоче нав’язати свою гегемонію та владу країні та її народу», – сказав Абдул Хамід Дбейба (його цитує Bloomberg). «Що стосується тих, хто в’їжджає в цю країну без дозволу, ми проти них і боротимемося з ними», – додав прем’єр-міністр. Він при цьому зазначив, що уряд країни відкритий до угод з Росією, що стосуються освітньої галузі.

У 2023 році високопоставлені російські чиновники зустрічалися з Хафтаром, щоб обговорити довгострокові права на стоянку в портах Бенгазі й Тобрука, розташованих менш ніж за 400 миль від Греції та Італії, стверджує WSJ. За даними російських ЗМІ, делегацію Міноборони очолював заступник міністра оборони Росії Юнус-Бек Євкуров.

Росія вже присутня у Лівії, зокрема через приватні військові компанії. Так, ПВК «Вагнер» мала тісні зв’язки із Хафтаром. Бойовики «Вагнера» використовували об’єкти Хафтара, зокрема авіабазу, як транзитний вузол до інших африканських країн. У Лівії «вагнерівців» з 2024 року замінює «Африканський корпус» – військове формування, підпорядковане Головному управлінню Генштабу ЗС Росії (колишнє ГРУ).

Про розміри військового плацдарму Росії на контрольованій Хафтаром території Лівії можна судити з різних джерел. Так, Адель Абдель Кафі, впливовий радник Хафтара, заявив у місцевих ЗМІ про те, що на військовій базі в Аль-Харубі (розташована за 150 кілометрів на південь від Бенгазі) можуть розміститися до 20 000 військових із Росії, писала в березні 2024 року Deutsche Welle.

3 січня Головне управління розвідки МО України повідомило, що Росія планує перекинути із Сирії до Лівії частину військової техніки. На одному з аеродромів Володимирської області РФ розвантажили привезені із Сирії бронетранспортери, інформують українські розвідники.

Вранці 18 січня російські ВПС, можливо, перебазували винищувачі-бомбардувальники з бази Хмеймім до Сіриму на базу Ель-Хадім у Лівії, повідомила моніторингова група телеграм-каналу «Крымский ветер», опублікувавши відповідний маршрут літаків.

Після середини грудня підтверджених повідомлень про переміщення російської військової техніки та військовослужбовців із Сирії до Лівії не було.

На війну проти України

OSINT-дослідник MT Anderson, проаналізувавши супутникові знімки, повідомив 7 січня, що евакуйовані російські техніка й озброєння зайняли всі причали в порту Тартуса і розтяглися майже на кілометр. А Oliver Alexander 9 січня серед численної техніки, підготовленої до навантаження, знайшов ЗРК С-400.

Ідентифікацію решти військової техніки, підготовленої до евакуації, ніхто не проводив. Але можна не сумніватися, що там були не тільки ЗРК далекої дії, а й ближньої, а також радіолокаційні станції, що забезпечують їхню роботу, і що здійснюють прикриття станції РЕБ.

Моніторингова група телеграм-каналу «Крымский ветер» із посиланням на дані супутникової зйомки повідомила 29 січня, що після відходу суден Sparta і Sparta II на причалах значно зменшилася кількість російської військової техніки.

Тепер, коли стало зрозуміло, що обидва військові транспорти прямують до Росії, можна припустити, що російська техніка із Сирії буде використана у війні проти України. Зокрема, зенітні ракетні комплекси С-300 і С-400 та радіолокаційні станції можуть бути поставлені на чергування в анексованому Криму, оскільки Збройні сили України регулярно знищують аналогічні бойові одиниці на півострові, створюючи проломи в російській системі протиповітряної оборони.

Джерело

Новости Крыма