Погрози Словаччини перекрити електропостачання в Україну можуть коштувати їй щонайменше $200 мільйонів на рік, які сплачує Україна за імпорт.
Про це заявив Володимир Зеленський.
«Недалекоглядна політика Фіцо вже залишила народ Словаччини без компенсації за втрату російського транзиту газу, а також може залишити народ Словаччини ще без щонайменше 200 мільйонів доларів щорічно, які Україна сплачує за імпортовану електрику. Так, імпорт електрики для порятунку небезплатний, і це значні кошти», – написав Зеленський.
Він нагадав, що потреба України в імпорті електрики виникла через окупацію Росією Запорізької АЕС та цілеспрямоване знищення ворогом значної частини теплової та гідрогенерації.
Наразі частка Словаччини в імпорті електрики в Україну становить близько 19%. Український уряд працює із сусідніми країнами ЄС, щоб зберегти необхідний обсяг електропостачання. Словаччина є частиною єдиного європейського енергоринку, і прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо повинен поважати загальноєвропейські правила, заявив Зеленський.
Глава держави розцінює заяви Фіцо про можливість припинити надзвичайне постачання електроенергії в Україну як спробу відкрити «другий енергетичний фронт проти України коштом інтересів народу Словаччини».
«Для всіх у Європі та, зокрема, для народу Словаччини буде вигіднішим з усіх поглядів співпрацювати із сусідами та ЄС заради збільшення постачання у Європу енергоресурів, зокрема газу з Америки й від інших партнерів, і тільки це може зменшити ціну на енергію для більшості сімей», – зауважив Президент.
Він додав, що «будь-які свавільні рішення у Братиславі чи накази з Москви для Фіцо щодо електрики не призведуть до зупинки імпорту електрики в Україну, але точно можуть призвести до розриву чинної влади Словаччини з європейською спільнотою».
Нагадаємо, прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що його країна розгляне дії у відповідь на припинення Україною транзиту російського газу з 1 січня 2025 року. За його словами, Братислава у разі потреби припинить постачання електроенергії, яка вкрай потрібна Україні, або домовиться про інший напрямок дій.