Що зміниться з 1 серпня в Україні: скасування податкових пільг і виплати військовим

З 1 серпня на українців чекає багато змін у фінансовій сфері.

Що зміниться в Україні з серпня / фото ua.depositphotos.com

У серпні в Україні змінять правила мобілізації та видачі повісток, а деякі категорії військовослужбовців отримають додаткові грошові винагороди. Для підприємців повернуть довоєнні податки, а деякі переселенці залишаться без виплат. Ми розповіли, що зміниться в Україні з 1 серпня в різних сферах життя.

 • Тарифи на комунальні послуги
 • Індексація пенсій
 • Виплати військовим з 1 серпня
 • Нові правила мобілізації
 • Нові правила видачі повісток
 • Зміни для ФОП
 • Виплати ВПО
 • Нові правила поповнення карт в терміналі

Тарифи на комунальні послуги

У серпні не очікується підвищення тарифів на комуналку.

Тарифи на світло в Україні підняли ще в червні, коли ввели єдиний тариф на електрику на рівні 2,64 гривень за кв-годину. Українці ще звикають до нових платіжок, які в середньому зросли на 250 гривень.

Тарифи на воду хотіли підняти в середньому на 32% ще в липні, але Володимир Зеленський розкритикував це рішення. Після цього НКРЕКП заявила, що тарифи на воду в Україні не підвищуватимуть.

Тарифи на газ у серпні залишаться незмінними — 7,96 гривень за куб.м (з ПДВ). Нафтогаз України повідомляє, що така ціна залишиться як мінімум до 30 квітня 2024 року.

Індексація пенсій

У серпні не буде планових підвищень пенсії. Однак 24 серпня відзначається День незалежності України, до якого традиційно виплачують додаткові виплати людям з особливими заслугами перед державою. До них відносяться:

 • інваліди війни I, II і III групи;
 • учасники бойових дій дій Революції Гідності та російсько-української війни, а також постраждалі;
 • члени сімей людей, які загинули через військові дії.

Розмір надбавок визначається індивідуально для кожної людини.

Виплати військовим з 1 серпня

У серпні військовослужбовці строкової військової служби отримуватимуть додаткову винагороду в 6000 гривень щомісяця на додачу до основної зарплати. Раніше строковики не отримували додаткових винагород.

Також по 100 тисяч гривень щомісяця будуть нараховувати бійцям, які:

 • отримали поранення під час служби та перебувають на стаціонарному лікуванні;
 • перебувають у відпустці в лікувальних цілях;
 • є полоненими, зниклими безвісти, заручниками або інтернованими в інші країни;
 • загинули під час захисту Батьківщини.

В останніх двох випадках виплати отримають найближчі родичі військових.

Також по 2350 гривень щомісяця виплачуватимуть курсантам вищих військових навчальних закладів або закладів з військовою кафедрою або факультетом.

Військовослужбовцям, які займають інструкторські або керівні посади у частинах, будуть виплачувати додаткову винагороду в розмірі 15-30 тисяч гривень в залежності від кваліфікації.

Нові правила мобілізації

Мобілізація в Україні триває до закінчення воєнного стану. Однак з серпня не підлягатимуть мобілізації чоловіки, які:

 • хворіють важкими захворюваннями, такими як СНІД, гепатит, туберкульоз і т. п.;
 • нещодавно перенесли операцію;
 • перенесли операцію зі встановленнням металоконструкцій;
 • мають значні деформації кісток або важкі захворювання опорно-рухового апарату;
 • засуджені під час відбування та після відбування покарання за тяжкі злочини.

При цьому чоловікові варто мати документи, які підтверджують право на відстрочку від мобілізації.

Нові правила видачі повісток

З 1 серпня в Україні діятимуть три види повісток:

 • Повістка для уточнення даних.
 • Повістка на проходження військово-лікарської комісії, яка зобов’язує призовника пройти медобстеження. До такої повістки додається карта медогляду військовозобов’язаного.
 • Мобілізаційне розпорядження. Цю повістку видають військовозобов’язаному після проходження ВВК, якщо він визнаний придатним до служби. При неявці за такою повісткою настає кримінальна відповідальність.

Також з 1 серпня солдати строкової служби за своїм бажанням можуть перевестися в категорію мобілізованих.

Зміни для ФОП

На 1 серпня заплановане скасування пільг для ФОП і повернення перевірок для грального бізнесу, фінунслуг та підакцизних товарів. В Україні повернуть довоєнні податки для ФОПів. Цей законопроект прийнятий в рамках вимог Міжнародного валютного фонду. Якщо Україна їх виконає, то зможе розраховувати на фінансування від МВФ.

З 1 серпня в Україні скасовується єдиний податок для ФОП 3 групи у розмірі 2% від суми доходу. А для ФОП 1 і 2 групи повернуть обов’язкову сплату ЄСВ, яку з початком повномасштабної війни скасували.

Підприємці 3 групи зі скасуванням єдиного податку зможуть самостійно вибрати, за якою ставкою платити податки, і подати відповідні документи до серпня. Якщо вони цього не зроблять, то будуть автоматично переведені на довоєнну ставку. А якщо підприємець зареєстрував ФОП під час війни і обрав ставку 2%, то його автоматично переведуть на ставку 5%.

Для ФОП, які працюють у прифронтових територіях та зоні бойових дій, будуть послаблення. Вони зможуть платити ЄСВ і єдиний податок добровільно.

Виплати ВПО

У серпні автоматично продовжать виплати переселенцям до 31 січня 2024 року. Ніякі документи подавати не потрібно. Нагадаємо, що дітям і переселенцям з інвалідністю виплачують по 3000 гривні на місяць, а іншим особам — по 2000 гривень.

З 1 серпня скасують виплати для деяких категорій біженців. Гроші не отримають переселенці, які:

 • перебувають за кордоном більше 30 днів поспіль і не мають документально підтверджених обґрунтованих причин, таких як оздоровлення дитини або догляд за хворою дитиною, перебування на лікуванні, реабілітації, на стажуванні або у відрядженні;
 • повернулися на колишнє місце проживання, з якого раніше втекли;
 • засуджені за колабораціонізм;
 • відбувають покарання в місці позбавлення волі.

А 1 вересня 2023 року виплати скасують для переселенців, які придбали автомобіль, з року випуску якого минуло менше 5 років, купили житло або земельну ділянку на суму понад 100 тис.гривень (крім житла, отриманого за державний рахунок), мають банківський рахунок або купили валюту на суму понад 100 тис. гривень, а також мають житло площею понад 13,65 кв. м на одного члена сім’ї поза зоною бойових дій.

Нові правила поповнення карт в терміналі

З 1 серпня Національний банк посилює контроль за внесенням готівки на карту. Тепер при поповненні картки через термінал після внесення грошей платнику потрібно буде ввести свій номер телефону, а потім підтвердити операцію одноразовим СМС. Тільки після цього гроші будуть нараховані на рахунок. Тому для поповнення карти беріть з собою телефон.

Зроблено це з метою боротьби з незадекларованими доходами громадян. Також номер телефону людини, яка здійснювала операцію, буде вказано на квитанції.

Для інших операцій через термінал, таких як оплата комуналки і покупка квитків, підтвердження через СМС не потрібно.

Джерело

Новости Крыма