Що обов’язково потрібно зробити на Петра і Павла: 6 ритуалів на щастя

День Петра та Павла — улюблене свято багатьох українців, яке рекомендується провести у сімейному колі.

Що потрібно зробити на свято Петра і Павла 2023 / ікона

12 липня за старим юліанським календарем (або 29 червня за новоюліанським) православні віруючі згадують апостолів Петра та Павла, учнів Ісуса Христа. Українці любили це свято з давніх-давен. Для наших предків свято мало особливе значення і займало важливе місце в народному календарі, під нього підлаштовували багато справ. Ми назвали головні українські традиції свята та ритуали на щастя.

Що потрібно зробити в церковне свято Петра і Павла

День Петра та Павла 12 липня раніше називали маківкою літа. У це свято люди насолоджувалися гарною погодою, купалися в річках, збирали польові квіти та дикі ягоди. Селяни старанно працювали на городі та в полі, оскільки вже розпочинався сінокіс. До свята предки намагалися зв’язати бодай один сніп сіна, щоб пшениця добре вродила.

12 липня українці обов’язково відвідували богослужіння у церкві. Для відвідування храму вбиралися в новий і гарний одяг. На вечерю накривали пишний стіл для всієї родини та насолоджувалися різноманітністю страв, оскільки це був перший день після посту.

У давні часи вважалося, що Петра і Павла — свято сімей і рибалок. Ось що обов’язково потрібно зробити в цей день:

  • Провести час з другою половинкою. День Павла та Петра здавна вважається вдалим для любовних справ, побачень та зізнань. Вечір цього дня рекомендується провести наодинці зі своєю половинкою. А якщо ви плануєте весілля, то 12 липня ідеально для цього підходить — такий шлюб точно буде щасливим.
  • Приготувати мандрики. Мандрики – це традиційна українська випічка на Петра та Павла, яка символізується початок сіножаті. Це пісочні коржики із сирною начинкою. За давньою легендою цю страву носили з собою під час подорожей Петро і Павло, але один з мандриків вкрала зозуля. За це Господь покарав птахів — в липні у них пропадає голос і вони перестають співати.
  • Зібрати цибулю і часник. Українці ніколи не збирали цибулю та часник до 12 липня — вважали, що в такому разі не буде хорошого врожаю. Овочі викопували тільки на Петра та Павла. Якщо на вашій ділянці ростуть часник і цибулю — варто зібрати трохи овочів в цю дату.
  • Піти на риболовлю. Апостол Петро до знайомства з Ісусом і служіння Богу був майстерним рибалкою. Вважається, що святий опікується всім у мистецтві риболовлі, тому рибний улов 12 липня точно буде добрим.
  • Прибратися в домі. Наші пращури до Дня Петра і Павла обов’язково прибирали дім, оскільки вірили, що якщо вдома буде чисто, то і в сім’ї буде мир і згода. До свята підмітали підлогу та мили вікна, а стіл перед вечерею накривали чистою скатертиною.
  • Нарвати цілющих рослин. На Петра та Павла жінки збирали дикі трави для чаю та настоянок. Вірили, що всі лікарські рослини до свята стають вдвічі кориснішими.
  • На зібраних рослинах незаміжні дівчата 12 липня проводили ворожіння. Для цього під подушку клали 12 різних трав і загадували, щоб вночі приснився суджений.

    Також на свято вітали з Днем ангела чоловіків з іменами Павло і Петро.

    Що не можна робити на Петра і Павла

    Як і в будь-яке інше церковне свято, в цей день не можна сваритися, конфліктувати, згадувати старі образи і сварки, пліткувати, брати і давати гроші в борг, а також займатися рукоділлям і важкою фізичною працею.

    Також існує забобон, за яким на Петра і Павла не можна їсти ягоди.

    Прикмети погоди на Петра і Павла

    У давні часи серед українців були популярні такі прикмети на Петра і Павла:

    • Дощ на Петра і Павла — дуже хороша прикмета, яка віщує хороший урожай. Але якщо дощі до цієї дати йдуть вже тиждень, то в цьому році згниє багато картоплі.
    • Яка погода 12 липня, такою вона буде ще 40 днів.
    • Роса з ранку — до сухої погоди найближчим часом.
    • Якщо продовжує співати соловей, то зима буде ранньою в цьому році.
    • Якщо зозуля досі кує, то ще можна сіяти огірки.
    • Який в цей день улов у рибалок, так і буде риба клювати весь рік.
    • Спека в Петрів день віщує морозне Різдво.

    При цьому важливо пам’ятати, що погодні умови з давніх часів дуже змінилися, і давні прикмети вже можуть бути не актуальними.

    Джерело

    Новости Крыма