У Туреччині у середу, 23 липня, відбувся новий, третій раунд переговорів між Києвом та Москвою.
Переговори проходили в закритому для ЗМІ режимі й тривали менше години, пише «ВВС».
Українську делегацію на перемовинах знову очолив Рустем Умєров, але тепер вже у статусі не міністра оборони, а секретаря РНБО.
Після завершення переговорів він заявив, що Україна запропонувала провести зустріч лідерів України та Росії до кінця серпня.
«Погодившись на цю пропозицію, Росія зможе чітко продемонструвати свій конструктивний підхід усім у всьому світі, зокрема нашим партнерам», – заявив він.
Умеров також додав, що «Україна наполягає на повному та безумовному припиненні вогню як необхідній базі ефективної дипломатії».
Він також наголосив що припинення вогню має передбачати повне припинення ударів по цивільній та критичній інфраструктурі.
Очільник української делегації також сказав, що «пріоритетну увагу приділили гуманітарному треку».
«Щодо обмінів військовополоненими ми очікуємо на подальший прогрес. Ми продовжуємо наполягати на звільненні цивільних осіб, включаючи дітей», – зазначив він.
Російську сторону, як і минулого разу, представляє помічник Володимира Путіна Володимир Мединський.
Після завершення переговорів він заявив, що Україна та Росія «прямо зараз» завершують обмін полоненими за формулою 250 на 250.
Він також додав, що Росія «повернула Україні понад сім тисяч тіл бійців ЗСУ та отримала невелику кількість своїх», передає ТАСС.
Крім того, за його словами, буде проведено обмін близько 1200 осіб з обох сторін.
Агенція ТАСС повідомила, що сторони домовилися про обмін не лише військових, але і цивільних.
Також РФ запропонувала Києву передати ще три тисячі тіл загиблих українських військовослужбовців, зазначив Мединський.
Він заявив, що Україна продовжує утримувати 30 мешканців Курщини, і РФ готова їх обміняти на «військових ЗСУ та інші категорії осіб».
Росія також запропонувала сформувати три робочі групи, які працюватимуть онлайн, повідомив Мединський.
За його словами, Україна погодилася обдумати цю пропозицію.
Стосовно зустрічі Зеленського та Путіна він зазначив, що до того, як вона відбудеться, потрібно спочатку обговорити угоду щодо врегулювання, а сама така зустріч має бути «добре пропрацьована».
Мединський також сказав, що Росія запропонувала Україні розглянути питання оголошення коротких, по 24-48 годин, припинень вогню, щоб забрати загиблих і поранених.
Він також прокоментував питання українських дітей, яких незаконно вивезли в РФ.
За його словами, «велика кількість дітей з українського списку ніколи не були на території Росії».
Мединський додав, що РФ та Україна продовжать контакти для обговорення меморандумів щодо врегулювання — за його словами, позиції РФ та України щодо меморандумів зараз «далекі одна від одної».
При цьому він зазначив, що Росія сподівається на четвертий раунд переговорів.
Всього від України до Стамбула приїхало 14 людей, серед них – перший заступник міністра МЗС Сергій Кислиця, радник голови офісу президента Олександр Бевз, заступник начальника Генштабу ЗСУ Євген Острянський, заступник начальника головного управління розвідки Вадим Скибіцький, заступник начальника штабу ВМС Олександр Дьяков.
Перед початком переговорів джерело в українській делегації повідомило ВВС Україна, що для України найбільш важливе і пріоритетне питання – обговорення потенційної зустрічі лідерів України та Росії.
«Ми розуміємо, що на такій зустрічі можуть бути ухвалені якісь дійсно серйозні кроки до миру», – зазначило джерело.
Загалом, за його словами, на цих переговорах Україна готова до трьох речей:
- повернення людей, яких утримує Росія, і зокрема дітей;
- повне та тривале припинення вогню;
- зустріч лідерів.
«У нас конструктивна позиція, дійсно прагнення припиняти вогонь, досягати миру, і все залежати буде від того, чи Росія припинила говорити мовою ультиматумів і чи вона готова зайняти конструктивну позицію», – заявило джерело в делегації.
Невеликі очікування
Президент Володимир Зеленський напередодні переговорів заявив, що Україна «готова працювати максимально продуктивно», щоб звільнити людей з полону, щоб припинилися вбивства. Він знову заговорив про готовність зустрітися особисто з Путіним.
«Наша позиція максимально прозора. Україна ніколи не хотіла цієї війни, і саме Росія має завершити війну, яку сама ж і почала», – заявив Зеленський.
Видання «РБК-Україна» посилаючись на джерело, стверджує, що головна тема переговорів – «зустріч лідерів».
В указі Зеленського, опублікованому на сайті ОП, йдеться про затверджені таємні директиви для української делегації для участі у переговорах.
«Наша делегація з цим туди приїхала», – заявив співрозмовник видання.
Москва ж заявляла, що не має великих очікувань щодо переговорів у Стамбулі. Коментуючи перспективи зустрічей, речник Кремля Дмитро Пєсков заявив напередодні, що позиції сторін «діаметрально протилежні», а тема настільки складна, що великим досягненням буде навіть домовленості щодо обміну.
Пізніше Пєсков повідомив, що у Стамбулі будуть обговорювати питання, «пов’язані з тими проєктами меморандумів, якими обмінялися під час другого раунду».
«При необхідності, звичайно ж, будуть підніматися будь-які інші питання», – додав він.
Перші два раунди переговорів у між Росією та Україною в 2025 році у Туреччині відбулися у травні та червні. Домовленостей про припинення вогню досягнуто не було, але перемовини завершилися серією обмінів полоненими. Завдяки цьому понад тисяча людей повернулася додому.