Сезон на мільярди. Як Росія платить за напівпорожні пляжі Криму

Пляж у селищі Миколаївка Сімферопольського району. Крим, 25 липня 2023 року

 

Російська влада обіцяє покрити з бюджету збитки підприємств туристичної сфери в анексованому Криму. Вона найбільше постраждала від повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Другий рік на Кримському півострові фіксують провал курортного сезону. Через відсутність туристів багато об’єктів туристичного бізнесу навіть не відкриваються. Скільки коштує Росії провальний курортний сезон у Криму, розповідаємо в нашому матеріалі.

До повномасштабного вторгнення Росії в Україну курортний сезон годував тисячі кримчан – від персоналу готелів та пансіонатів до власників житла біля моря, атракціонів у курортних регіонах та перевізників.

Тепер реальність змінилася. В умовах відсутності авіасполучення півострова з Росією та воєнних ризиків російські туристи віддають перевагу відпочинку Криму на вітчизняних курортах. Туристична галузь більше не дає кримчанам колишній прибуток і тепер існує на російські дотації.

Торік провал курортного сезону в Криму коштував російському бюджету щонайменше 1,6 мільярда рублів. Цього року – майже вдвічі дорожче.

Крим втрачає мільйони туристів

Ще напередодні старту курортного сезону російська влада Криму визнала, що він «не буде глобальним» в умовах транспортних обмежень: відсутності авіасполучення та обмеженого режиму роботи Керченського (Кримського) мосту.

Надії багатьом давали автомобільні черги біля в’їзду на міст у травні та червні. Але всупереч регулярним заторам, пляжі Криму, як і раніше, напівпорожні. Багато курортів, особливо на західному узбережжі, цього року взагалі не приймають туристів.

Пляж у селищі Миколаївка Сімферопольського району, 25 липня 2023 року

Повторний вибух на Керченському мосту в липні позбавив останніх сподівань на збільшення турпотоку.

Кількість бронювань готелів росіянами в Криму в другій половині липня скоротилася на 45% порівняно з першою половиною місяця, повідомила російському «Коммерсанту» комерційна директорка російського туроператора «Алеан» Оксана Булах.

Готелі Кримського півострова, за її словами, у середньому заповнені на 50-60%.

Курортний сезон у Криму, 17 травня 2023 року

Така тенденція, за її словами, спостерігається, незважаючи на те, що вартість розміщення в Криму знизилася в середньому на 15-20%.

Асоціації туроператорів Росії вважають, що туристичний потік до Криму знизиться на 35-40% порівняно з літом 2022 року і становитиме понад три мільйони людей. У відомстві не очікують, що ситуація серйозно зміниться до кінця курортного сезону. Його провал очевидний практично у всіх курортних регіонах Кримського півострова.

Рятівники кримського сезону

Ще в червні підконтрольні Москві кримські депутати вирішили звернутися до влади Росії з приводу відшкодування «випадаючих прибутків бюджетів Криму і муніципалітетів» на підтримку туристичної галузі. Голова комітету з туризму, курортів і спорту російського парламенту Криму Оксана Сергієнко ще тоді визнала, що «логістичні обмеження та інформаційне тло значно позначаються» на кількості туристів, які прибувають на Кримський півострів.

Кримські депутати також рекомендували підготувати законопроєкт про державну підтримку юридичних осіб та індивідуальних підприємців туристичної індустрії під час здійснення ними діяльності «в умовах геополітичного та санкційного тиску».

Курортний сезон у Криму, травень 2023 року

У липні уряд Росії виділив із резервного фонду понад 2,5 мільярда рублів на підтримку туріндустрії в Криму. Таке розпорядження підписав очліьник уряду Михайло Мішустін.

«Сьогодні важливо вжити всіх необхідних заходів, щоб підприємства туристичного сектора могли зберегти свої колективи, продовжили вести бізнес і були готові приймати всіх, хто хоче відпочити в Криму», – заявив він.

Розпорядження уряду Росії про виділення фінансових коштів на забезпечення санаторно-курортних підприємств анексованого Криму, 7 липня 2023 року

Кошти від російського уряду розраховані на покриття мінімальних зарплат співробітникам 3,5 тисячі підприємств санаторно-курортної сфери та індивідуальним підприємцям «в умовах геополітичного та санкційного тиску».

Для отримання цієї держпідтримки організації та підприємці мають взяти на себе зобов’язання зберегти не менше ніж 80% працівників до 1 жовтня 2023 року, йдеться у документі.

Крім того, російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) пообіцяв після курортного сезону фінансову підтримку готельєрам, які не змогли відкритися у 2023 році, та анонсував «рішення, які дозволять підтримати галузь».

Таким чином, провал курортного сезону в Криму в 2022 і 2023 роках вже обійшовся Росії щонайменше чотири мільярди рублів.

Крим – для «СВО»

В умовах повномасштабного вторгнення Росії в Україну кримський туризм все більше залежить від російських дотацій. Він також перетворився на сферу пріоритетного обслуговування учасників повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Більшість закладів, які використовувалися для відпочинку, зараз масово переводять для реабілітації та лікування російських військових Денис Чистіков

Російська влада Криму використовує бази відпочинку на півострові для реабілітації та лікування військових армії РФ, оскільки не може утримувати та отримувати прибуток від рекреаційної сфери, вважає заступник постійного представника президента України в АР Крим Денис Чистіков.

«Більшість закладів, які використовувалися для відпочинку, зараз масово переводять для реабілітації та лікування російських військових. Так, з’являється щотижня інформація, що якусь з установ чи баз відпочинку передано Міністерству оборони, або було підписано тривалий контракт на надання послуг саме для російських військових», – зазначив він.

Мобілізований до російської армії. Ілюстраційне фото

У Міністерстві курортів і туризму російського уряду Криму підписали угоду про співпрацю з регіональною філією російського державного фонду «Захисники Вітчизни» щодо організації відпочинку учасників та ветеранів «СВО» («спеціальною військовою операцією» в Росії називають своє повномасштабне вторгнення в Україну – КР).

Документом передбачено взаємодію установ в організації відпочинку та оздоровлення у Криму учасників повномасштабної війни Росії з Україною та членів їхніх сімей, їх супроводження та проведення благодійних акцій.

Міністр курортів і туризму Криму Вадим Волченко пообіцяв «поставити цю діяльність на потік», щоб це була «серйозна державна програма з постійними джерелами фінансування та цілорічним завантаженням».

Джерело

Новости Крыма