Як прогнозують аналітики, дві ключові зустрічі щодо України у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі – «коаліція охочих» та Контактна група у форматі «Рамштайн» – ще більше підкреслять розбіжності між США та їхніми європейськими союзниками.
Сполучені Штати не братимуть участі в першій зустрічі, а також, ймовірно, не відіграватимуть жодної ролі в другій, оскільки європейські країни прагнуть просувати до реалізації власні плани.
Але чи можливо це без американського «захисного механізму»?
Перше зібрання 10 квітня скличе міністрів оборони країн із так званої «коаліції охочих», до якої також входять Канада та Австралія.
Цю групу з 30-ти країн сформували на початку березня після гучного конфлікту між президентом США Дональдом Трампом і президентом України Володимиром Зеленським у Білому домі. Однією з головних цілей групи є створення військових сил, які будуть розгорнуті в Україні після початку перемир’я чи укладання мирної угоди.
Велика проблема у процесі створення цих сил полягає в тому, що багато країн, включно з Великобританією, заявили, що це буде можливим лише з «підстаховкою від США», тобто наданням підтримки з повітря, логістики та розвідки.
Поки що від Сполучених Штатів не було чіткого сигналу про те, що вони готові допомогти.
Чекати сигнал від США чи діяти самостійно?
Колишній верховний головнокомандувач сил НАТО в Європі Філіп Брідлав сказав Радіо Свобода, що не вірить у наявність політичної волі у Вашингтоні для участі в цій ініціативі, але Європа, на його думку, має діяти незалежно і продовжувати реалізовувати свої плани.
«Якщо пан Путін подивиться через паркан і побачить велику коаліцію охочих, до якої входять Велика Британія, Франція та Німеччина, то зробить паузу», – вважає Брідлав.
Незрозуміла ситуація також із Німеччиною. Поки неясно чи планує вона будь-яку військову присутність в Україні. Країна перебуває в політичному перехідному періоді після виборів у лютому, зараз тривають переговори щодо формування нового коаліційного уряду.
Це буде найбільший подарунок, який коли-небудь робили для Росії – якщо дати їй час відновитися Філіп Брідлав
Велика Британія та Франція очолили «коаліцію охочих», зобов’язавшись надати військову силу для місії, і будуть господарями переговорів 10 квітня.
«Думаю, що Європа могла б зробити це сама», – каже Брідлав.
«Російська армія виснажена. Їй життєво необхідна перерва, щоб провести переозброєння та відновлення. Це буде найбільший подарунок, який коли-небудь робили для Росії – якщо дати їй час відновитися»
Думки Брідлава перегукуються із попередніми коментарями Бена Годжеса, колишнього командувача армією США в Європі, який у березні сказав Радіо Свобода, що в європейських силах є «жінки та чоловіки з хорошим обладнанням», які можуть впоратися з роботою без участі США.
Але залучення США залишається ключовим пунктом порядку денного.
«Європейці повинні переконати Трампа підтримати цю ідею», – коментує для Радіо Свобода Джеймі Ши, який обіймав різні керівні посади в НАТО до виходу на пенсію в 2018 році.
«Очевидно, що це будуть невеликі сили не на передовій… Велике питання полягає в тому, чи будуть сили коли-небудь розгорнуті, якщо не буде миру і війна триватиме?», – каже Ши.
«Немає заміни для жорсткої сили»
Наступного дня після зустрічі «коаліції охочих» трансатлантичний розкол між США і Європою знову проявиться на засіданні Контактної групи з оборони України, створеної у 2022 році тодішнім міністром оборони США Ллойдом Остіном.
Не можна стріляти прапорами чи пафосними промовами. Немає заміни реальній силі Піт Геґсет
Остін очолював ці зустрічі, спрямовані на координацію військової допомоги Україні, яка відбиває повномасштабну агресію Росії. Але його наступник, Піт Геґсет, схоже, вирішив їх проігнорувати. У заяві Пентагону від 4 квітня зазначено, що він буде в поїздці до Панами.
«Лідери наших європейських союзників повинні брати на себе основну відповідальність за захист континенту», –сказав Геґсет у лютому.
«Цінності – це важливо. Але не можна стріляти цінностями. Не можна стріляти прапорами чи пафосними промовами. Немає заміни реальній силі», – наголосив Піт Геґсет, закликаючи Європу до збільшення витрат на оборону.
Америці потрібно продовжувати демонструвати лідерство в Європі Філіп Брідлав
Він зробив ці заяви наступного дня після того, як відвідав попереднє засідання Контактної групи, але не головував на ньому.
«Відсутність Геґсета свідчить про те, що США не мають нового пакету підтримки, який можна було б оголосити», –припускає колишній чиновник НАТО Ши.
«Сполучені Штати, ймовірно, все ще прив’язують надання допомоги до результатів переговорів щодо угоди про надра з Україною», – вважає він.
«Особисто я вважаю міністра Геґсета своїм другом. Але також я вважаю величезною помилкою те, що він не їде», –висловився генерал Брідлав. І додав: «Америці потрібно продовжувати демонструвати лідерство в Європі».