«Російському мотлоху не місце в Чорному морі». Чому комбіновану атаку українських дронів на військовий об’єкт Росії назвали «унікальною»?

Український військовий катер наближається до однієї з бурових платформ під час рейду на «вишки Бойка» в Чорному морі. Серпень-вересень 2023 року, фото ГУР МО України

 

На газовидобувній платформі в Чорному морі в результаті успішної атаки безпілотників знищено радіолокаційну станцію і склад боєприпасів російської армії. Що про це відомо, де розташований цей об’єкт, у чому особливість унікального комбінованого удару, а також про те, як Росія використовує цивільні морські платформи для воєнних цілей – читайте у матеріалі Крим.Реалії.

19 травня Служба безпеки України заявила про успішну операцію проти російського військового об’єкту в Чорному морі. Як стверджується, за допомогою повітряних і морських безпілотників було знищено радіолокаційну станцію типу «Нева», складські приміщення та житловий модуль на одній із газовидобувних платформ, захоплених РФ.

«У межах однієї спецоперації фахівці СБУ використали два типи безпілотників, які продемонстрували ефективність парної роботи. Ми ще раз нагадали ворогу, що жодному російському мотлоху не місце у Чорному морі», – заявили в СБУ, додавши, що комбінація двох типів дронів показала свою ефективність.

Російська сторона інформацію про атаку не коментувала. Проте вранці у понеділок Міноборони РФ заявляло про знищення 26 дронів над Кримом.

Куди влучили?

Про те, куди саме влучили дрони СБУ, у соцмережі Х написав OSINT-дослідник Tom Bike. Методом геолокації він визначив, що цей об’єкт розташований у точці з координатами 45.7571, 32.7025.

У цьому місці розміщена покинута морська стаціонарна платформа «Каркінітська 19», яка раніше використовувалася для видобутку газу. Вона розташована за 21 кілометр від північно-західного узбережжя Кримського півострова – найближчий населений пункт село Міжводне, а також за 25 кілометрів від острова Джарлигач Скадовського району Херсонської області.

Розташування в Чорному морі платформи «Каркінітська 19». Скриншот супутникової карти Google

Платформа розташована в районі Шмідтовського газового родовища, розвіданого у 1962-64 роках. МСП-19 була побудована наприкінці 1980-х у Каркінітській затоці для проведення розвідки на структурі Каркінітська, буріння на якій виявилося безуспішним.

Ця морська гідротехнічна споруда складалася з двох опорних блоків (виробничого та житлового), з’єднаних перехідним містком завдовжки 50 м. Глибина моря у місці встановлення – 28 м. Опорний виробничий блок мав розміри в плані 31×20 м із шістьма опорними колонами з труб, через які були забиті палі у дно на глибину 30 м. Усі опорні колони були заповнені бетоном, що створило ефект кригостійкості. Аналогів такого рішення конструкції кригостійкої платформи у світовій практиці не було.

Зразкова атака

Полковник запасу ЗСУ, військовий експерт і льотчик-інструктор Роман Світан зазначив, що нещодавню атаку по Криму, проведену СБУ за допомогою безпілотників, було зразково сплановано. За словами експерта, в операції використовувалися ударні дрони, хибні цілі, постановники перешкод і засоби радіоелектронної боротьби.

«Усе – з максимальною ефективністю: один відмінусований військовий об’єкт загальною ціною приблизно один мільйон доларів», – сказав Світан.

Експерт наголошує: якщо такі удари завдавати щодня, то за рік у Криму не залишиться жодного військового об’єкта. За його словами, СБУ чітко відстежує навіть мобільні цілі – за допомогою конфідентів і технологій.

Український військовий катер наближається до однієї із захоплених Росією бурових платформ у Чорному морі, серпень-вересень 2023 року

Останнім часом СБУ серйозно взялася за Крим. У них є розуміння, що необхідно «відмінусувати вишки Бойка» Роман Світан

В інтерв’ю «24-му каналу» Світан зазначив, що знищення обладнання на цих платформах має ще одне важливе значення: саме звідти росіяни виявляють маршрути переміщення безекіпажних катерів Сил оборони України.

За словами Романа Світана, раніше ці об’єкти перебували у зоні відповідальності Головного управління розвідки, але зараз активну роботу щодо їх знищення веде Служба безпеки України. Це свідчить про системний підхід до послаблення оборони ворога в Чорному морі.

«Останнім часом СБУ серйозно взялася за Крим. У них є розуміння, що необхідно «відмінусувати вишки Бойка»», – сказав Роман Світан.

Український безпілотний морський апарат Magura V5 на воді під час виставки військової техніки та зброї, 13 квітня 2024 року Український безпілотний морський апарат Magura V5 на воді під час виставки військової техніки та зброї, 13 квітня 2024 року БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

«Гроза морів і неба»: нові можливості морських дронів ГУР

Точка спостереження у морі

Після анексії Криму Росія в 2015 році захопила і газовидобувні платформи в Чорному морі й відтоді російські війська використовують їх як спостережні пункти, що загрожує безпеці українських суден.

Географічне розташування цих установок ідеально підходить для розміщення на них розвідувальної апаратури та систем РЕБ.

Схема розташування морських стаціонарних платформ у Чорному морі поблизу Криму

У серпні 2018 року група експертів, до якої входив також віцеадмірал, командувач ВМС України у 2014-2016 роках Сергій Гайдук, опублікувала доповідь «Газові потоки подвійного призначення». У ній автори заявили, що Росія розгорнула на захоплених за анексії Криму морських об’єктах «Чорноморнафтогазу» засоби радіоелектронної розвідки, зокрема радіолокаційні станції надводного спостереження. У доповіді названо три об’єкти, на яких, за даними дослідників, було розміщено РЛС типу «Нева»: СПБУ «Таврида», морська стаціонарна платформа МСП-17 родовища «Штормове» та МСП-4 родовища «Голіцинське».

«Інформація [від РЛС] передається радіорелейним каналом зв’язку, що забезпечується комплектом цифрових радіорелейних станцій. У режимі реального часу вона надається Прикордонному управлінню ФСБ РФ у Криму, а також потрапляє і до системи розвідки ЧФ Південного військового округу РФ», – йшлося у доповіді.

Російська РЛС «Нева», встановлена на СПБУ «Таврида», автор колажу Михайло Гончар

З початком повномасштабної війни Росії проти України на вишках були розміщені більш серйозні РЛС і станції РЕБ. Обладнання на морських об’єктах доповнило наземний ланцюжок постів спостереження за повітряною та підводною обстановкою у цій частині акваторії Чорного моря. Фактично розміщені на вишках «Чорноморнафтогазу» підрозділи радіорозвідки та радіоелектронної боротьби є очима й вухами російської армії та російського флоту в цій частині моря.

Сили оборони регулярно атакують розміщені на морських платформах російські військові об’єкти.

Так, 20 червня 2022-го внаслідок українського удару було пошкоджено надводну частину блок-кондуктора №1 (БК-1) компанії «Чорноморнафтогаз», писала Російська служба Радіо Свобода .

Художня інтерпретація дії супутникового сигналу GPS. Зображення надане NASA Художня інтерпретація дії супутникового сигналу GPS. Зображення надане NASA БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Росія спотворює сигнали GPS у Чорному морі. Що відомо про це?

У серпні 2023 року Міністерство оборони Британії з посиланням на дані розвідки повідомляло в огляді, що на тлі високої напруженості в Чорному морі тривають бої між морськими та повітряними силами України і РФ за стратегічно важливі газові та нафтові платформи між Кримом і Одесою.

Британська сторона зазначала, що платформи мають цінні вуглеводневі ресурси. «Однак, як і Зміїний острів на заході, вони також можуть використовуватися як передові бази розгортання, посадкові майданчики для гелікоптерів і розміщення ракетних систем великої дальності», – стверджували британські фахівці.

Вертолітний майданчик на самопідйомній плавучій буровій установці «Петро Годованець». Архівне фото

12 вересня 2023 року Головне управління розвідки Міноборони України повідомило, що українські військові повернули під свій контроль так звані «вишки Бойка» у Чорному морі. Під контроль було повернуто бурові платформи «Петро Годованець» та «Україна», а також СПБО «Таврида» та СПБУ «Сиваш».

Бійці Головного управління розвідки Міноборони України на одній із «вишок Бойка» в Чорному морі, серпень-вересень 2023 року

Під час операції український спецназ зміг захопити запас вертолітних боєприпасів типу НАР (некерованих авіаційних ракет), а також РЛС «Нева», яка може відстежувати рух суден у Чорному морі.

На початку лютого 2024 року Сили спеціальних операцій України заявили про підрив антени на одній із захоплених РФ вишок у Чорному морі.

«За розвідданими, одну з незаконно захоплених видобувних платформ росіяни використовували для посилення роботи безпілотного літального апарату розвідки іранського виробництва Mohajer-6. А саме – встановили обладнання, яке збільшує дальність та радіус його роботи. Цей БПЛА противник застосовував для ведення розвідки та подальшого завдання ударів дронами-камікадзе Shahed по об’єктах критичної інфраструктури півдня України», – повідомили в ССО.

Окупанти використовували цю локацію для GPS-спуфінгу з метою зробити небезпечним цивільне судноплавство. Допустити це ми не можемо Дмитро Плетенчук

10 серпня 2024 року речник Військово-морських сил України Дмитро Плетенчук повідомив, що українські військові атакували одну із захоплених Росією вишок у Чорному морі. Коли саме було завдано удару, не повідомлялося. «Так, окупанти використовували цю локацію для GPS-спуфінгу з метою зробити небезпечним цивільне судноплавство. Допустити це ми не можемо», – зазначив Плетенчук. За його словами, за день до удару Росія закинула на платформу своє обладнання та військовий персонал.

Морські безпілотники України на початку грудня 2024 року атакували захоплені Росією газові платформи біля узбережжя анексованого Криму в Чорному морі, заявив командувач Військово-морських сил ЗС України віцеадмірал Олексій Неїжпапа. За його словами, внаслідок удару знищено систему спостереження російських військових.

Алексей Неижпапа, командующий Военно-морскими силами ВС Украины, вице-адмирал

«Ми не можемо дозволяти противнику мати обізнаність на морі, не можемо дозволити слідкувати за нашими цивільними чи військовими кораблями і взагалі розуміти обстановку. По тих вишках ми працюємо не тільки нашими морськими дронами, але й іншими видами озброєння», – зазначив Неїжпапа в інтерв’ю «АрміяInform».

Бурова установка «Петро Годованець», одна з двох так званих «вишок Бойка», 2012 рік. Ілюстративне фото Бурова установка «Петро Годованець», одна з двох так званих «вишок Бойка», 2012 рік. Ілюстративне фото БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

«Вишки Бойка»: «очі та вуха» Росії в Чорному морі

Джерело

Новости Крыма