Російський «тіньовий флот» загрожує екосистемі Чорного моря

Російський «тіньовий флот» загрожує екосистемі Чорного моря

Російські танкери «Волгонефть-212» і «Волгонефть-239», що розкололися поблизу Керченської протоки в грудні 2024 року, спричинили серйозне забруднення Чорного моря. Токсичний розлив мазуту став причиною екологічної катастрофи, наслідки якої можуть відчуватися десятиліттями.

Про це йдеться у дописі на фейсбук-сторінці Міндовкілля. 

15 грудня 2024 року внаслідок шторму поблизу Керченської протоки розкололися два російських танкери «Волгонефть-212» і «Волгонефть-239». В результаті аварії у воду потрапили тисячі тонн мазуту, що стало причиною серйозної екологічної катастрофи в Чорному морі. Токсичні викиди вразили морське біорізноманіття, а забруднена вода буде отруювати екосистему на десятки років.

У Брюсселі відбулася зустріч, організована представництвами України та Норвегії при Європейському Союзі, на якій обговорили масштаби екологічної загрози, спричиненої використанням Росією старих аварійних танкерів для транспортування нафти та газу в обхід міжнародних санкцій. Присутні представники ЄС, міжнародних організацій та промисловості акцентували увагу на серйозних ризиках для морської безпеки, пов’язаних з діяльністю «тіньового флоту».

Заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Сергій Власенко поділився даними про наслідки катастрофи. Уже зафіксовано загибель понад 700 морських птахів та 61 дельфіна на узбережжі тимчасово окупованого Криму. Внаслідок токсичного забруднення води спостерігається значне порушення життєдіяльності морських екосистем. На узбережжі Одещини відібрані проби води показали перевищення концентрації токсичних речовин.

Фахівці зазначають, що мазут, який осідає на морському дні, стане довготривалим джерелом забруднення. Це загрожує не лише екосистемі Чорного моря, але й рибальству та безпеці морепродуктів, що надходять на ринки.

Ця трагедія – наслідок російської практики експлуатації аварійних суден, які перевозять нафту та газ без належного страхування і без дотримання екологічних стандартів. Це дозволяє Росії обходити міжнародні санкції і продовжувати фінансувати агресію проти України.

Україна активно інформує міжнародну спільноту про екологічні злочини, що відбуваються внаслідок діяльності Росії. Зокрема, звернення було направлено до Комісії із захисту Чорного моря від забруднення (BSC), Міжнародної морської організації (IMO), Програми ООН з навколишнього середовища (UNEP) та UNESCO. На позачерговому засіданні BSC Україна наголосила на відповідальності Росії за використання непридатних суден та порушення міжнародних конвенцій.

Зустріч у Брюсселі стала важливим майданчиком для обговорення посилення заходів проти «тіньового флоту». Україна разом із партнерами продовжує боротьбу не лише за свою територіальну цілісність, а й за екологічну безпеку Чорного моря.

У відповідь на ці злочини Україна готується представити докази екологічних збитків на Конференції ООН з захисту океанів (UNOC3) у червні 2025 року. Тим часом науковці та профільні відомства працюють над моніторингом наслідків забруднення та залученням міжнародної допомоги для забезпечення екологічної безпеки Чорного моря.

Сергій Власенко підкреслив, що «екологічна безпека Чорного моря – це спільна відповідальність, і жодна країна не може бути звільнена від відповідальності за свої дії, що загрожують нашим спільним екосистемам».

 

Джерело

Новости Крыма