Річниця початку масштабної війни Росії проти України: чому Захід так помилився в оцінках і прогнозах

Українські танкісти ведуть вогонь із трофейного російського танка Т-80 по позиціях армії РФ на Донеччині, 22 листопада 2022 року

Багато хто думав, що Росія не вторгнеться. Неправильно.

І багато хто думав, що якщо це станеться, то українські військові будуть розгромлені, Київ буде захоплений за пару днів, а влада впаде. І знову помилилися.

Рік після цього, коли війна триває і кінця-краю не видно, аналітики все ще намагаються з’ясувати, як це так, що більшість західного світу так сильно помилилася.

Залишки знищеної російської військової техніки у Бучі під Києвом, 1 березня 2022 року

Чому в ЄС так помилялися?

«Очевидно, я не приєднався до тих, хто був упевнений, що ось-ось почнеться велика війна, – сказав у своєму коментарі наприкінці грудня Лоуренс Фрідман, почесний професор воєнних досліджень Королівського коледжу Лондона. – Я більше і більше переконувався в цій можливості, але це все одно здавалося настільки очевидно дурним кроком, що я думав, що у Путіна є кращі варіанти».

Потужні сигнали Америки та Британії виявилися правильними Лоуренс Фрідман

В інтерв’ю Фрідман, оглядаючись назад, підтвердив: американські і британські очільники були праві у своїх прогнозах, що Путін насправді дасть наказ про вторгнення.

«Потужні сигнали Америки та Британії виявилися правильними», – сказав в інтерв’ю Радіо Свобода один із аналітиків.

«Безсумнівно, це був великий успіх розвідки, – сказав Конрад Музика, польський аналітик з питань оборони. – Ми звикли говорити про невдачі розвідки, коли йдеться про США: невдача передбачити вторгнення в Грузію. Сирію. Все, що було під час Холодної війни, вторгнення в Угорщину, Чехословаччину».

Це був великий успіх американської розвідки Конрад Музика

«Те, що передбачала американська розвідка, було правдою», сказав він. «Вони надавали багато попереджень, і це було надзвичайно, тому що зазвичай ви не отримуєте стільки попереджень».

Знищені «Тигри-М» російської в Харкові. Україна, 28 лютого 2022 року

За словами Музики, небажання багатьох західних чиновників вірити попередженням було психологічним.

«Багато людей думали: ХХІ століття, конфлікт триває вже дев’ять, вісім років» на Донбасі, на сході України, каже Музика. «Всі думали, що Росія не вторгнеться в суверенну країну…, що збільшування сил було блефом. Це був психологічний бар’єр».

Центральний залізничний вокзал Києва 25 лютого 2022 року

Якість vs кількість

До вторгнення існувало два напрямки розвідки, каже Філіп Дейвіс, професор досліджень розвідки в брунельскому Центрі досліджень розвідки і безпеки в Лондоні: «попереджувальна розвідка» і «співвідношення сил».

«Йдеться не про якість зібраного матеріалу, а про якість аналізу», – сказав Дейвіс.

«Аналіз попереджувальної розвідки був надзвичайно правильним, – додав він. –Американські попередження, які були найгучнішими…, правильні з точністю до 7-10 днів, що в масштабах таких речей є досить конкретним».

«Йдеться про наміри, – сказав Фрідман. – Ніхто не ставив під сумнів розвіддані, що росіяни мали навколо кордонів. Питання полягало в тому, чи вони будуть використані. Складність полягає в намаганні оцінити чийсь вибір, рішення, які можливо, ще не були ухвалені».

Скупчення військ Росії біля кордону України та в окупованому Криму – супутникові знімки Скупчення військ Росії біля кордону України та в окупованому Криму – супутникові знімки Photo Gallery:

Скупчення військ Росії біля кордону України та в окупованому Криму – супутникові знімки

На тлі побоювань ймовірного нового російського вторгнення, українські офіційні особи заявляють про понад 90 000 російських військовослужбовців, розміщених вздовж кордону України та в окупованому Росією у 2014 році Криму

Нові та покращені. Або ні

Російське вторгнення в Грузію в 2008 році було блискавично швидким – майже всі бойові дії закінчилися через п’ять днів – але конфлікт висвітлив явні проблеми в збройних силах, це дало поштовх масштабним зусиллям з модернізації та відходу від обладнання та практик, які залишилися з радянських часів.

Після менших успіхів в Україні в 2014 році, а потім у Сирії західні спостерігачі зробили висновок, що реформи покращили комунікацію, здатність Росії швидко пересуватися, координацію пересування розрізнених підрозділів і використання ліпших, «розумних» технологій.

У 2020 році міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив, що було модернізовано аж 70 відсотків техніки, озброєння та обладнання збройних сил.

Але потім сталося вторгнення в Україну у 2022 році.

Українські біженці йдуть поруч із автомобілями, які вишикувалися в чергу, щоб перетнути кордон з України в Молдову, 26 лютого 2022 року

За кілька місяців до 24 лютого 2022 року американські та британські спецслужби і дипломати публічно говорили про плани Кремля щодо вторгнення.

У листопаді 2021 року директор ЦРУ Вільям Бернс відвідав Москву, щоб безпосередньо попередити російських чиновників і стримати їх від вторгнення. Але, як пізніше сказав Бернс, він поїхав «більш стурбованим, ніж коли я приїхав».

Очікували, що російські війська захоплять Київ і повалять українську владу за кілька днів, маючи майже 175 000 військовослужбовців, зосереджених у регіонах вздовж українського кордону, та враховуючи домінування військово-морського флоту Росії у Чорному морі.

Залишки знищеного російського гелікоптера на аеродромі у Гостомелі на Київщині, 5 травня 2022 року

Натомість спроби Росії швидко захопити Київ з півночі не вдалися – значною мірою завдяки успішній обороні аеродрому на північ від столиці, яка не дозволила десантникам висадитися.

Підбита під час боїв за Гостомель бойова машина десанту (БМД-2 31-ї) ОДШБр армії Росії із вбитими російськими військовими. Київщина. Фото оприлюднило 4 березня 2022 року Міноборони України

На півдні Росія досягла більшого успіху, захопивши Херсон, а потім, після виснажливих довгих боїв, захопивши Маріуполь на березі Азовського моря.

Маріуполь: до та після вторгнення Росії в Україну (фотогалерея) Маріуполь: до та після вторгнення Росії в Україну (фотогалерея) Photo Gallery:

Маріуполь: до та після вторгнення Росії в Україну (фотогалерея)

Фотографії одних і тих самих місць у Маріуполі до та під час російського вторгнення в Україну.

До весни російські підрозділи відступали з північних районів через кордон і передислокувалися для нових операцій на сході України.

Українські Сили оборони відтісняють розбиті російські підрозділи з території України. При дорозі видно знищену російську військову техніку. Звільнення Чернігівщини, початок квітня 2022 року

«Чому Росія не перемогла – чому її зупинили за межами великих міст і змусили оборонятися – стало одним з найважливіших питань як зовнішньої політики США, так і міжнародної безпеки в більш широкому сенсі», – пише Дара Массікот, експертка з питань російської армії з американського аналітичного центру Rand Corporation в статті, опублікованій у лютому 2023 року в журналі Foreign Affairs.

«В чому люди помилилися – в оцінці російської армії, – сказав Фрідман. – Ніхто не знав, що росіяни так сильно осоромляться».

Український військовий біля знищеної російської техніки на острові Зміїний, 18 грудня 2022 року. Острів кілька місяців був під окупацією армії РФ, але, після тривалих інтенсивних ударів ЗСУ, 30 червня 2022 року він був деокупований

«Потьомкінське село»

«Я був здивований тим, наскільки добре діяли українці і наскільки погано діяли росіяни, – сказав Клінт Річ, дослідник з питань оборони в Rand Corporation і колишній російський лінгвіст у Військово-морських силах США та Міністерстві оборони.

Знищена під час контрнаступу ЗСУ російська військова техніка поблизу міста Ізюму Харківської області, 14 вересня 2022 року

«Незважаючи на поганий план з боку Росії, вона показала, що не є такою армією, як ми думали, коли вона збиралася вступити у війну. І ці очікування від Росії базувалися на припущеннях, що зусилля з модернізації та навчань протягом десяти років дадуть результати на полі бою. Ми цього не побачили», – зізнається Річ.

«Росіяни дуже наполегливо працюють над створенням того, що можна назвати «Потьомкінським селом військового потенціалу», – сказав Дейвіс. Він навів приклад найновішого російського танка – Т-14 «Армата», який, незважаючи на розхвалені технології та вихваляння військовими можливостями, ще не побачив українську землю.

Знищена ударами ЗСУ техніка армії Росії і понтонна переправа на річці Сіверський Донець на Донбасі. Фотографію оприлюднив 12 травня 2022 року Генеральний штаб ЗСУ

«Легко дивитися на супротивника на папері, дивитися на нього і рахувати (техніку) – ви можете зробити скільки завгодно сателітних фотографій, ви можете порахувати всі танки і бойові броньовані машини, і літаки, і все, що завгодно – у кого більше з того чи іншого боку, – сказав він. – Але готовність цим всім користуватися, здатність цим користуватися і вміння цим користуватися – цього ви не побачите на супутниковій фотографії».

Танк у городі, могила у дворі – село Правдине на Херсонщині після окупації (фоторепортаж) Танк у городі, могила у дворі – село Правдине на Херсонщині після окупації (фоторепортаж) Photo Gallery:

Танк у городі, могила у дворі – село Правдине на Херсонщині після окупації (фоторепортаж)

Що залишили по собі російські окупанти?

«На жаль, я також був на неправильному боці, неправильно оцінював здатність російських збройних сил здійснити наступ на Україну», – сказав Музика.

«Ми знаємо на основі навчань, що через інвестиції, які росіяни зробили з 2012 року, їм здавалося, що вони будуть діяти набагато краще, – сказав він. – Ми думали, що всі воєнні підрозділи будуть діяти набагато краще, особливо на півночі України».

Російський БТР горить поруч із тілом військового після боїв у Харкові, 27 лютого 2022 року

Також найбільш невдалий прогноз стосується і України, чиї сили, за аналізами багатьох експертів, не змогли б довго протистояти більшій і краще оснащеній російській армії.

Ми не передбачали, наскільки ефективно Україна чинитиме опір Жозеп Боррель

Замість того, українські війська зірвали першу спробу Росії захопити Київ, дали відсіч російській армії на всіх напрямках, що дало можливість отримати певну кількість західного озброєння і продовжити боротьбу.

«Ми не передбачали, наскільки ефективно Україна чинитиме опір», – сказав Боррель у своїй жовтневій промові.

«Я переоцінив російські можливості, – сказав Музика. – З іншого боку, потрібно пам’ятати початкову розгубленість і хаос з українського боку в перші дні війни».

Знищена російськими військами Бородянка: відео з дрону Будь ласка, зачекайте Embed

Знищена російськими військами Бородянка: відео з дрону

Embed The code has been copied to your clipboard. width px height px

The URL has been copied to your clipboard

No media source currently available

0:00 0:00:24 0:00 Завантажити на комп'ютер

  • 240p | 1,3MB
  • 360p | 2,1MB
  • 480p | 4,0MB
  • 720p | 6,9MB

Єдине, що зупинило росіян від вторгнення в Київ – це була група з кількох сотень добровольців Конрад Музика

«Єдине, що зупинило росіян від вторгнення в Київ – це була група з кількох сотень добровольців, які готувалися до цього вторгнення місяцями, і саме їхній опір у Бучі та Ірпені зупинив просування російської армії».

Пізніше Україна здивувала Росію – і зовнішніх спостерігачів – блискавичним контрнаступом у Харківській області на північному сході і тиском на російські війська в Херсонській області на півдні, поки вони не відступили за оборонний бар’єр Дніпра, залишивши єдину обласну столицю, яку вони захопили після лютневого вторгнення.

Знищена під час контрнаступу ЗСУ російська військова техніка поблизу міста Ізюму Харківської області, 13 вересня 2022 року

«Я не думав, що українці будуть справляться так добре, – сказав Дейвіс. – Насправді я мав дуже песимістичну позицію. Я думав, що маючи всі найкращі «іграшки» у світі, найкраще, що ви можете зробити – це змусити їх страждати під санкціями протягом наступних 20 років», – зізнається Музика.

«Військова здобич»: захоплена ЗСУ російська техніка (фотосвідчення) «Військова здобич»: захоплена ЗСУ російська техніка (фотосвідчення) Photo Gallery:

«Військова здобич»: захоплена ЗСУ російська техніка (фотосвідчення)

Харківщина: фотографії трофейної російської техніки і покинутого боєкомплекту

Експерти також звернули увагу на ще один незрозумілий аспект російського вторгнення: нездатність або небажання Росії використовувати свої військово-повітряні сили більш агресивно.

При цьому Україна продовжує експлуатувати свій менший радянський парк реактивних літаків та інших військових літаків радянського виробництва, захищаючи свої сухопутні війська від російських літаків.

Український винищувач МіГ-29 на сході України, 1 січня 2023 року

«Ми припускали, що росіяни мають не лише переважаючу повітряну силу, але й знають, як її ефективно використовувати, – сказав Фрідман. – Але вони цього не показали».

Залишки російського гелікоптера, збитого у перші дні війни, дістають із Київського водосховища 3 червня 2022 року

Шпигун проти шпигуна

Європейські аналітики і керівництво не були єдиними, хто помилився щодо перспектив широкомасштабного вторгнення Росії в Україну.

За інформацією багатьох російських пресакаунтів і публічних заяв західних офіційних осіб, російська розвідка теж помилилася.

Один із широко цитованих прикладів стосується департамента головного органу внутрішньої безпеки Росії – Федеральної служби безпеки, – який відповідав за аналіз внутрішньої політики України.

За непідтвердженими повідомленнями, що з’явилися через кілька місяців після вторгнення, директор департаменту та його заступник потрапили під слідство і були поміщені під домашній арешт нібито за надання Кремлю надзвичайно оптимістичних оцінок, щодо того, що уряд Зеленського швидко розвалиться.

Президент України Володимир Зеленський під час візиту до міста Бахмуту на Донеччині, 20 грудня 2022 року

І далі виникає питання, наскільки сама Україна знала про наміри Росії, сказав Дейвіс.

«У всіх цих дискусіях є собака, яка не гавкає вночі», – продовжує він.

Українці були краще підготовлені до поганого стану російської армії, ніж будь-хто інший Філіп Дейвіс

«У мене є підозра…, що українці, можливо, мали досить хорошу розвідувальну інформацію щодо росіян, – сказав Дейвіс, – і мали досить багато часу інвестувати в цю розвідку. І, схоже, були краще підготовлені до поганого стану російської армії, ніж будь-хто інший».

«Наскільки достовірні і детальні були розвідувальні дані, які українці мали щодо росіян, і саме які дані, – сказав Дейвіс, – я думаю, що через роки, коли всі ці документи будуть опубліковані, це виявиться набагато важливішим фактором у тому, як все відбувалося, ніж ми вважаємо зараз».

  • Росія розпочала гібридну агресію проти України 9 років тому наприкінці лютого 2014 року, незаконно анексувавши Крим, спецоперацію «русская весна» на півдні та сході України, що спровокувало бойові дії на Донбасі.
  • Із 14 квітня 2014-го до 30 червня 2021 року на Донбасі, за підрахунками Управління верховного комісара ООН із прав людини у відповідь на запит Радіо Свобода, загинуло 13 200–13 400 людей (щонайменше 3 3901 цивільних осіб, приблизно 4 200 українських військових та приблизно 5 800 членів озброєних і керованих Росією угруповань). Ще 29 600–33 600 людей отримали поранення (7 000–9 000 цивільних осіб, 9 800–10 800 українських військових та 12 800–13 800 членів російських проксі-сил). Тож загальні зафіксовані ООН втрати станом на літо 2021 року склали 42 500-44 500 людей.
  • Президент Росії Володимир Путін і представники російської влади неодноразово заявляли, що Україна є «державою, що не відбулася», що українців як етносу «не існує», що це «штучно створена» нація, і тих, хто так не вважає, «треба знищити», а також, що України і українців не повинно існувати у майбутньому.

Джерело

Новости Крыма