Пройти тест можна дистанційно, але приїхати на материк доведеться. Як кримчанам вступити до українських ВНЗ

Вступна кампанія до вишів України для кримчан. Колаж

 

В Україні ось-ось розпочнеться вступна кампанія. Можливість вступити до вишів країни є й у абітурієнтів із тимчасово окупованих територій, у тому числі й Криму. Як це зробити за умов повномасштабного вторгнення Росії в Україну? Які документи потрібно зібрати? Чи потрібно їхати на материк? Які потрібно складати іспити і чи можна розраховувати на пільги? На ці питання в ефірі Радіо Крим.Реалії відповідають Віталій Носок, державний експерт з питань вищої освіти та освіти дорослих Міністерства освіти і науки України, та Олег Охредько, експерт Центру громадянської освіти «Альменда».

Замість ЗНО – НМТ

Цього року збереглися всі пільги, які були у вступників до вишів із тимчасово окупованих територій, розповідає державний експерт з питань вищої освіти та освіти дорослих Міністерства освіти і науки України Віталій Носок. Якщо абітурієнти з Криму мають атестат про повну середню освіту державного зразка, вони можуть вступати дистанційно, пройшовши національний мультипредметний тест (НМТ).

Нормативно вже все врегульовано. Вже триває реєстрація з 3 квітня до 3 травня Віталій Носок

Він складатиметься з двох обов’язкових предметів – української мови та математики – та одного на вибір: історія України, одна з іноземних мов, біологія, хімія та фізика. Тест проводитимуть в один день. Його тривалість – три години, по годині на один із трьох іспитів. Учасники зможуть самостійно розподіляти час на кожен предмет.

«Нормативно вже все врегульовано. Вже триває реєстрація з 3 квітня до 3 травня», – повідомив Віталій Носок.

Український абітурієнт. Ілюстраційне фото

Орієнтовний перелік документів, які необхідно надати для вступу, опублікувало Представництво Президента України в Криму.

Що робити, якщо немає українського атестата?

Якщо атестата немає, абітурієнтам треба звернутися до освітніх центрів «Донбас – Україна» та «Крим – Україна», які діють при всіх вишах.

Абітурієнти без атестата проходять державну підсумкову атестацію з двох предметів: української мови та історії України Віталій Носок

«Ці центри працюють паралельно зі школами, які прикріплені до Центру, і скеровують таких вступників до школи, де вони проходять державну підсумкову атестацію з двох предметів: української мови та історії України. Ці предмети їм зараховуються як іспити до вишів. І вони складають один профільний іспит», – повідомив Віталій Носок.

Випускники кримських шкіл можуть подати загалом до 20 заяв на вступ до материкових вишів. Із них не більше 5 заяв – на бюджетні місця. Для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій вони передбачені так званою «Квотою-2». Зарахування відбуватиметься за результатами національного мультипредметного тесту.

Приїхати на материк доведеться

У Центрі громадянської освіти «Альменда» радять спочатку визначитися з вишем, зв’язатися з ним та діяти дистанційно.

На підставі трьох іспитів ви якраз і вступатимете до вишів Олег Охредько

«Ви обираєте два іспити – історію України, українську мову та той іспит, який вам необхідно буде скласти в освітньому центрі для того, щоб було три іспити. На підставі трьох іспитів ви якраз і вступатимете до вишів. Єдиний нюанс, який ви повинні пам’ятати, – вам необхідно приїхати (наразі за існуючою системою) особисто до вишу та оформити всі документи. Якщо ви не приїдете за три місяці, вас просто відрахують. А далі можна вчитися дистанційно», – каже Олег Охредько.

Олег Охредько, експерт Центру громадянської освіти «Альменда»

Ми в індивідуальному порядку вирішуємо з вишем питання, щоб поселити вступника Віталій Носок

Тим, хто зможе приїхати на навчання, у Міністерстві освіти України обіцяють допомогти з місцем у гуртожитку.

«Якщо є звернення, ми в індивідуальному порядку вирішуємо з вишем питання, щоб поселити вступника. Під час вступної кампанії ми не мали скарг на те, що когось не поселили. Навіть якщо приїжджали і був зайнятий гуртожиток, ми зв’язувалися з вишем і знаходили варіанти», – зазначає Віталій Носок.

Абітурієнти після ЗНО з історії України в пункті проведення зовнішнього незалежного оцінювання. Харків, 4 червня 2021 року

Також, за словами експерта Міністерства освіти України, всіх студентів денної форми навчання згідно із законом не призиватимуть до армії, вони отримають відстрочку від мобілізації.

Джерело

Новости Крыма