Про ляльок, десерт і TikTok: 11 матеріалів про видатну Лесю Українку, які вас здивують

Роботи із серії «10 облич Лесі» Олександра Грехова

Леся Українка – геніальна письменниця та жінка, яка випереджала свій час. Її життя було сповнене подорожей, творчих експериментів, глибоких роздумів та справжніх людських емоцій. Вона жила своїми творами, залишаючи слід у серцях читачів і в історії української культури.

До 154 річниці від Дня народження легендарної українки, видання Район.Історія підготувало підбірку з 11 матеріалів про найвідомішу волинянку.

Ми відкриємо нові грані Лесі Українки: від її листів, особистих речей та рідкісних фотографій до відтворених рецептів і модних образів. Дізнаємося, як письменниця проводила свої вечори, якими ляльками гралася в дитинстві та що писала про подорож до Єгипту. 

А ще – побачимо, як її образ оживає у TikTok, у подкастах і на інтерактивній мапі.

Леся Українка – класика української літератури та сучасний культурний феномен. Вона залишається живою, близькою та натхненною для нових поколінь.

***

Листи, фотографії і зошит з піснями: які Лесині раритети зберігає Волинський краєзнавчий музей

Хома Коцюбинський, директор музею Михайла Коцюбинського в Чернігові, у травні 1941 року відправив цінний лист на адресу Луцького обласного краєзнавчого музею. У конверт був вкладений «Опис документів…»

Леся Українка підкорює ТікТок: як блогерка відтворює образи письменниці

Соцмережі заполонили відео дівчини, яка дуже схожа на українську письменницю Лесю Українку. Образи відтворює Іванна Яковенко та часто сама шиє одяг для інсценізацій. Кожне з відео блогерки в образі Лесі збирає по кілька сотень тисяч, а то й мільйони переглядів.

Про ляльок, десерт і TikTok: 11 матеріалів про видатну Лесю Українку, які вас здивують1

Вечірки, походи в оперу та листування: як проводила вечори Леся Українка

Лариса Косач мала насичене інтелектуальне життя – відвідувала театри, читала світових письменників мовою оригіналу, брала участь у літературних вечорах. Про це розповідає авторка книжки «Леся Українка. Книги Сивілли» Тамара Гундорова. 

Леся Українка очима різних художників

Київський ілюстратор пофантазував, який вигляд мала б всесвітньовідома поетеса на полотнах видатних художників минулого. До 150-річного ювілею Лесі Українки були створені багато цікавих проєктів. Свій внесок у вшанування видатної письменниці зробив і київський ілюстратор Олександр Грехов.

На замовлення Житомирської обласної адміністрації він підготував серію малюнків-постерів «10 облич Лесі», пофантазувавши, який вигляд мала б поетеса на полотнах відомих художників: Ван Гога, Мондріана, Кандинського, Боттічеллі, Делоне, Малевича.

Створили інтерактивну мапу місцями життя та творчості Лесі Українки

Літературознавиця Віра Агеєва склала Лесині маршрути, де перелічила понад 20 міст, у яких відбулися переломні події у житті письменниці. Інтерактивна мапа Лесиними місцями – спецпроєкт видання «Локальна історія» до 150-річчя з дня народження письменниці. 

Маленький скарб великої дружби: подарунок Лесі Українці

Цінним експонатом Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки є ніж для розрізування паперу, який подарувала Лесі Українці  Марія Биковська (в одруженні Бєляєва) – подруга письменниці з ранніх літ, її ровесниця, яку вона називала Манею. 

Десерт для Ізидори: у Луцьку відтворили рецепт Лесі Українки

У Луцьку до 152 річниці від дня народження Лесі Українки, відбувалася низка культурних заходів. Одним із них стала дегустація улюбленого десерту волинської поетеси під назвою «Сніжки».

Про ляльок, десерт і TikTok: 11 матеріалів про видатну Лесю Українку, які вас здивують2

Якими ляльками гралися діти Косачів-Драгоманових

У родині Ольги та Петра Косачів було шестеро дітей: чотири доньки та два сини. Звісно, як й усі діти, вони гралися іграшками. Зрозуміло що дівчатка гралися ляльками. А якими саме ляльками гралися доньки Олени Пчілки? На це питання для Район.Миргород спробувала відповісти професорка, заслужена діячка мистецтв України, лялькарка Інна Черкесова

Мода кінця ХІХ століття: як одягалися Леся Українка та Олена Пчілка

Знаменита фотографія Лесі Українки та Олени Пчілки, 1898 рік. Мода кінця ХІХ століття. Вони жили в період, коли мода динамічно змінювалася від вікторіанського до модерного стилю. Це були часи значного впливу європейської культури на українське суспільство. Одяг жінок цього періоду відображав як загальноєвропейські тенденції, так і місцеві особливості.

«Бачили ми великі піраміди і великого сфінкса»: спогади Лесі Українки про Єгипет

Леся Українка відкрила для себе екзотичний світ Єгипту під час подорожей у пошуках кращого клімату для здоров’я. Захоплена величчю стародавньої культури, вона залишила цікаві епістолярні враження про мандрівки.

«Привіт. Леся»: у Луцьку вийшла серія аудіопрограм про Лесю Українку

На Радіо СІД FM вийшла серія аудіоматеріалів про Лесю Українку. Це записи її вибраних листів, враження від відомих українських артистів про поетку та розповіді про цікаві факти з її життя та творчості від експертів. Записи відбувалися в рамках проєкту «Привіт.Леся» за підтримки Українського культурного фонду. 

Джерело

Новости Крыма