ПІДБІРКА
Напередодні Нового року пригадуємо найбільш пам’ятні моменти 2024 року, серед яких рекорди, перемоги й втрати.
Чим нас вражали попередні 12 місяців – читайте у добірці Район.Культура.
«20 днів у Маріуполі» отримав Оскар
Стрічка «20 днів у Маріуполі» українського режисера Мстислава Чернова отримала премію «Оскар» в категорії «Найкращий документальний фільм». Це дебютна статуетка для України.
Нагадаємо, що «20 днів у Маріуполі» – це режисерський дебют воєнного кореспондента, фотографа та письменника Мстислава Чернова. У створенні картини також взяли участь фотограф Євген Малолєтка та медійниця Василіса Степаненко. За це усі троє отримали Пулітцерівську премію.
У стрічці йдеться про початок повномасштабного вторгнення, бомбардування пологового будинку, порятунок автора фільму та його колег з оточеного російськими військами міста.
«Космогонія»: у Музеї Корсаків презентували найбільшу картину у світі
У Луцьку відкрили масштабний унікальний мистецький проєкт «Космогонія». Центральним об’єктом проєкту є однойменна картина, яка стала найбільшим світовим живописом на полотні. Її площа сягає понад дві тисячі квадратних метрів.
Роботу назвали «Космогонія», що з грецької означає «народження». Вона складається з понад 600 окремих фрагментів, які є самостійними артоб’єктами. За словами автора та куратора проєкту Віктора Корсака, це діалог із глядачем на тему: «Де все взялося, де взялися ми та що з нами буде?».
Художник родом з Горлівки Донецької області Петро Антип працював над картиною протягом двох років та використав понад дві тонни фарби.
Інтегруючи велику кількість сучасних мистецьких напрямів, «Космогонія» показує взаємодію добра і зла у часопросторі через призму трьох світоглядів: філософського, релігійного та міфологічного.
«S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля»
У кінці листопада український розробник комп’ютерних ігор GSC Game World випустив нову серію відеогри «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля». Команда присвятила цю гру військовим, які боронять Україну на фронті та тим, кого забрала ця війна.
Але ще до офіційного релізу вона стала світовим хітом – за кількістю завантажень на платформі Steam гра не тільки очолила глобальні топи, але й перевершила популярну Counter-Strike 2, яка є безплатною.
Користувачі соцмереж вважають, що такий успіх S.T.A.L.K.E.R. 2 має величезне значення для культурного впливу України.
Російський обстріл друкарні «Фактор-друк»
Російські окупанти завдали удару по друкарні 23 травня. За словами голови Харківської ОВА Олега Синєгубова, на момент удару на підприємстві було понад 50 працівників. Один з ударів був безпосередньо в цех, ще два — біля підприємства. Відомо про 7 загиблих та 22 поранених. У пожежі згоріли наклади книг українських авторів та світових бестселерів – загалом близько 50 тисяч примірників.
Наразі друкарня поступово відновлює роботу.
Дивіться також: Знищені Росією: на «Книжковому Арсеналі» показали книги, що згоріли внаслідок удару по типографії в Харкові
Культурні втрати
2025 рік забрав у нас чимало письменників, акторів та митців. Багатьох з них Росія вбила на фронті чи в тилу. Ми попрощалися з:
- поетом Максимом «Далі» Кривцовим,
- журналісткою Іриною «Чекою» Цибух,
- актором рівненського драмтеатру Володимиром Федінчуком,
- кінооператором Олесем Самчуком,
- актором житомирського драмтеатру Андрієм Доманським,
- актором Євгеном Шуміловим,
- режисером Костянтином Петриком,
- хореографом Антоном Смецьким,
- музикантом Богданом Соломкою,
- музикантом Миколою Леноком,
- танцівником Кірілом Дядюшкою,
- артистом балету Артемом Колбасинським,
- барабанщиком Миколою Состіним,
- актором Петром Великим,
- музикантом Юрієм Мелофоном,
- режисером монтажу Олегом Сарело,
- актором Яковом Ткаченком,
- поетом Олексій Безпальцевим,
- театрознавицею Аллою «Рутою» Пушкарчук,
- письменником Дмитром Капрановим,
- співаком Віталієм Білоножком
- засновницею та директоркою театру «Арабески» Світланою Олешко та іншими.
Вічна пам’ять.
Вбивство Ірини Фаріон
У Львові вбили мовознавицю та колишню народну депутатку Ірину Фаріон. Вона померла у лікарні, отримавши важкі поранення, внаслідок пострілу. Жінці було 60 років. Підозрюваного у вбивстві мовознавиці затримали у Дніпрі за місцем проживання у липні цього року і з того часу перебуває під вартою.
Українську писанку визнали культурним надбанням людства
ЮНЕСКО визнало українську традицію і мистецтво оздоблення яєць культурним надбанням людства.
Робота над номінацією розпочалася ще у 2017 році після зустрічі з українською спільнотою носіїв в Естонії. Її основу складають три елементи. Два з них включені до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України — «Українська писанка: традиція і мистецтво», що об’єднує спільноти з усіх областей України, та «Традиція гуцульської писанки». Ще один елемент — «Українська писанка, традиція і мистецтво оздоблення Великодніх яєць» включений до Національного списку елементів нематеріальної культурної спадщини Естонії.
Кобзарсько-лірницька традиція – спадщина ЮНЕСКО
«Програму з охорони кобзарсько-лірницької традиції» включили до Реєстру належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.
«Для нас з вами це — визнання наших цінностей, культури, самобутності та ідентичності. Цей здобуток стане частиною нашої великої Перемоги. Неспровокована Україною війна забирає життя українських митців: 133 загинуло, серед них і шестеро братчиків кобзарських цехів, які стали на захист України. Нині росія, як колись імперський та сталінський режими, нищить усе, що пов’язано з українською культурою, зокрема кобзарство та носіїв живої спадщини. Та попри усі спроби позбавити українців свого коріння, наша культура засвідчує незламність», — зазначив у своєму відеозверненні Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.
Національний збір на встановлення пам’ятника Олені Пчілці в Гадячі
В Україні стартував національний збір на встановлення пам’ятника Олені Пчілці в Гадячі. Мета проєкту – вшанування внеску Олени Пчілки у розвиток журналістики та боротьбу за українське слово за допомогою створення живого простору для об’єднання і збереження національної ідентичності. Збір відбувається на краудфандинговій платформі «Спільнокошт».
Це проєкт не просто про вшанування пам’яті, а про створення живого простору, де постать Олени Пчілки постане поза стереотипами радянської пропаганди і стане осередком для формування спільнот.
Україна на Євробаченні
Представниці України Jerry Heil та alyona alyona увійшли до трійки найкращих на міжнародному пісенному конкурсі «Євробачення» з піснею Teresa & Maria про силу жінок. Номер зрежисувала відома українська режисерка Таню Муіньо, яка зняла кліпи для голлівудських зірок: Гаррі Стайлза, Леді Гаги, Дуа Ліпи та багатьох інших.
На дитячому Євробаченні Українець Артем Котенко теж посів третє місце з піснею Hear Me Now («ДІМ»), яка присвячена темі дому як місцю сили та теплих почуттів, що дає відчуття затишку і безпеки. Це найкращий результат України на конкурсі за 11 років.