Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск відвідав перший побудований відрізок комплексу укріплень «Щит Схід», що знаходиться поблизу села Домбрувка (у Вармінсько-Мазурському воєводстві). Глава уряду зазначив, що витрати на зміцнення кордону в розмірі мільярдів злотих є інвестицією в мир.
Про це пише PАР.
«Все, що ми тут робимо — і це буде зроблено також на кордоні з Білоруссю та Україною — має відлякати та знеохотити потенційного агресора, тому це справжня інвестиція в мир. Ми витратимо на це мільярди злотих, але вже зараз вся Європа з великим полегшенням спостерігає (за цим) і буде підтримувати ці інвестиції та наші дії в разі потреби», — сказав глава уряду під час брифінгу поблизу Домбрувки.
Він підкреслив, що перший відрізок «Щита Схід» за початковим планом мав бути завершений у першому кварталі наступного року.
Туск звернув увагу, що лише на завершеному відрізку є 3,5 тисячі бетонних елементів.
«До 2028 року ми хочемо таким чином оснастити польський кордон», — додав він.
Глава уряду запевнив, що країни Балтійського регіону співпрацюватимуть з Польщею, щоб ця інфраструктура була ефективною не лише на польських ділянках, а й на всій довжині кордону, «передусім з Росією та Білоруссю».
«Наші дії також стосуватимуться забезпечення кордону з Україною — з інших причин, але ми хочемо, щоб на всій довжині східного кордону поляки почувалися більш захищеними», — зазначив він.
Прем’єр-міністр запевнив, що в планах не передбачено примусових переселень у зв’язку з будівництвом «Щита Схід». Він підкреслив, що завдяки інвестиціям Вармінсько-Мазурське, Підляське, Люблінське та Підкарпатське воєводства стануть більш захищеними.
Як він зазначив, «Щит Схід» — це «розумно спроєктований ланцюг ефективної оборони».
«Це була дуже сучасна ідея, як саме захистити кордон, використовуючи різні елементи інфраструктури типу так званих бетонних їжаків, протитанкових ровів, але також елементи довколішнього природного середовища», — сказав Туск.
Глава уряду звернув увагу, що, можливо, не всі визнають укріплення за такі, що вражають своїми видом та розмахом.
«Це не хмарочоси, але це вже кілометри цих установок. Частини цього проєкту не видно неозброєним оком (…). Це все одно найбільший проєкт цього типу в історії Європи після 1945 року. Весь „Щит Схід“ стане безпрецедентним проєктом», — підкреслив він.
«Під час моєї зустрічі з солдатами, що знаходились за 200 метрів від кордону, я відчував себе справді в безпеці», — написав Туск на соціальній мережі X.
Міністр інфраструктури країни Даріуш Клімчак сказав, що «захист і безпека Польщі — це наш спільний, основний обов’язок, з того часу, як сталися події за нашим східним кордоном».
«Це міжвідомча дія, співпраця, щоб інфраструктура нашої країни могла працювати без перешкод», — додав він.
Заступник міністра оборони Цезари Томчик підкреслив, що інженерні елементи «Щита Схід» є проєктом, підготовленим Польським військом.
«Це чисто військовий проєкт, який стосується загроз, пов’язаних з кордоном з Росією та Білоруссю», — зазначив він.
Урядовець додав, що проєкт є стратегічним для уряду. Він запевнив, що на продовження проєкту не буде бракувати коштів.
«Це питання польської безпеки та майбутнього Польщі», — підсумував він.
«Щит Схід» — це програма, підготовлена в Міноборони Польщі та Генштабі Збройних сил Польщі, яка передбачає будівництво різного типу укріплень, перешкод на місцевості та військової інфраструктури на кордонах Польщі з Росією та Білоруссю — загалом на ділянці довжиною у близько 800 км. В планах також будівництво відповідних систем розвідки та виявлення загроз, передових баз, логістичних вузлів, складів чи розміщення систем протидії дронам.