Підрив Каховської ГЕС: перешкода наступу ЗСУ, руйнація України, екоцид

Супутниковий знімок зруйнованої дамби Каховської ГЕС після підриву. 6 червня 2023 року

 

Після підриву російськими військами, за даними української влади, дамби Каховської ГЕС, що вже назвали ймовірною найбільшою техногенною катастрофою за десятиліття, виникає потенційна небезпека і для Запорізької АЕС, де ставок-охолоджувач наповнюється водою з Каховського водосховища. Російська окупаційна влада натомість стверджує, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили дамбу Каховської ГЕС. А в понеділок, за даними української влади, російські війська обстріляли аміакопровід, однак катастрофи не сталося і доза аміаку в повітрі на Харківщині не перевищує норми. Чи вдається Москва до заподіяння екологічних лих Україні? Навіщо? Що за цим стоїть?

6 червня вночі, за даними української влади, російські війська підірвали дамбу Каховської ГЕС на Дніпрі в Херсонській області – і вода хлинула з Каховського водосховища через пробоїну вниз по Дніпру. Вже затоплені принаймні сім населених пунктів у Херсонській області та один з районів Херсона – Корабельний. У зоні підтоплення загалом 80 населених пунктів.

Це може бути, імовірно, найбільшою техногенною катастрофою за останні десятиліття, сказав міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, і наслідки можуть бути колосальні: як для екології, так і для людей.

«Наскільки це небезпечно? Це максимально небезпечно! Величезна кількість людей залишиться без водопостачання. У величезної кількості людей зникне вода в криницях, бо ця водойма давила на ґрунтові води і забезпечувала водою прилеглі території. Зараз цього не буде. Також можна забути на найближчий час про зрошення сільськогосподарських земель», – каже в інтерв’ю Радіо Свобода Єгор Фірсов, який був на чолі Державної екологічної інспекції в 2019-2020 роках, а зараз перебуває на фронті в лавах ЗСУ.

І хоча Кремль у підриві Каховської ГЕС звинувачує Україну, однак, за попередніми даними української військової розвідки, сказав в ефірі національного телемарафону радник голови Офісу президента Михайло Подоляк, підрив могли здійснити солдати 205-ї мотострілецької бригади Збройних сил Росії, які базувалися на Каховській ГЕС протягом тривалого часу. Ще минулої осені з’явилася інформація про мінування Каховської ГЕС російськими вояками.

Вода ллється через зруйновану Каховську дамбу. 6 червня 2023 року

Потенційно під небезпеку, кажуть фахівці, поставлена Запорізька АЕС, яку російські війська окупували понад рік тому.

«Підрив Каховської ГЕС – це може бути сигналом для усього світу, що держава-терорист у майбутньому може навмисно зашкодити Запорізькій АЕС. Вода з Каховського водосховища забезпечувала охолодження реакторів. На щастя, охолодження реакторів забезпечує спеціальний ставок-охолоджувач. І насоси, швидше за все, будуть працювати і наповнювати його. Але мені здається, що це сигнал усьому світу, що наступним кроком ворога, цих терористів, може бути якраз АЕС. І тут наслідки катастрофи можуть бути в тисячі разів гіршими», – каже в інтерв’ю Єгор Фірсов.

Стурбованість щодо Запорізької АЕС після підриву Каховської дамби вже висловило МАГАТЕ.

Підрив Каховської ГЕС – це може бути сигналом для всього світу, що держава-терорист у майбутньому може навмисно зашкодити Запорізькій АЕС Єгор Фірсов

А в понеділок російські війська обстріляли аміакопровід, яким аміак з російського Тольятті подавався до Одеси на Одеський припортовий завод, з якого потім робились добрива, зауважили в українській владі. Він в час війни переважно простоює, хоча поновлення роботи аміакопроводу є однією з вимог Москви для безперебійного функціонування експортного зернового коридору для українського збіжжя. Проблема ж у тім, що в трубі є технічний аміак.

Внаслідок розгерметизації аміакопроводу через обстріл російськими військами Куп’янського району стався витік технічного аміаку безпосередньо на ділянці 2,2 кілометра, проте постраждалих немає, а доза аміаку у повітрі не перевищує норму, розповів голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов. Як він сказав, на пошкодженій ділянці трубопроводу зберігалося 134 тонни технічного аміаку.

Робітники перевіряють резервуар з аміаком в Україні на предмет витоку хімічно-отруйних речовин (ілюстраційне фото)

Росія вдається до провокування екологічних катастроф? Навіщо? Як це вписується в її ширшу стратегію щодо України та нинішньої війни?

«Зашкодити наступу»

Як кажуть співрозмовники Радіо Свобода, перший очевидний мотив Росії з підривом Каховської дамби – зашкодити наступу ЗСУ, який готується.

Вони вирішили, що зараз таким чином вони зможуть зупинити контрнаступ українських сил Наталя Гуменюк

«Перш за все – щоб перешкодити українському контрнаступу. Хоча це безглуздо, бо вода рано чи пізно спаде. І ті мінні загородження, які вони поставили на лівому березі Дніпра, укріплення – взводні ротні опорні пункти – вся ця їхня глибокоешалована оборона буде знищена самою цією водою. Більше того, росіяни не встигли евакуювати всі свої підрозділи і їх також підтоплює», – каже Радіо Свобода експерт з питань безпеки, професор КНУ імені Шевченка Григорій Перепелиця.

Розлив води після руйнування дамби Каховської ГЕС. 6 червня 2023 року

«Безглуздю Росії взагалі немає межі! Вони цим хочуть упередити контрнаступ українських військ з правого берега. Але так, до речі, робили і радянські війська, коли при відступі в 1941 році підірвали Дніпрогес. Там теж була затоплена маса сіл, загинула маса людей, бо їх навіть не попередили про такий підрив і не організували евакуацію. Теж саме роблять і росіяни», – додає Перепелиця.

Підірвана радянськими військовими 18 серпня 1941 року ДніпроГЕС без попередньої евакуації населення, в результаті чого загинули тисячі цивільних людей.

Про те, що причиною підриву Росією Каховської дамби може бути прагнення зірвати український наступ, говорять і самі військові.

«Вони вирішили, що зараз таким чином вони зможуть зупинити контрнаступ українських сил. Вони настільки втомилися чекати, з якого напрямку він відбудеться (контрнаступ – ред.), що будь-яка активність Сил оборони, зокрема і посилення контрбатарейної роботи, призвели до того, що у них не витримали нерви, і вони намагаються збільшити площу водної поверхні, щоб українські сили оборони не вдалися до форсування», – сказала речниця Сил оборони півдня України Наталя Гуменюк в ефірі Радіо Свобода.

«Залякування»

Ще одним мотивом Росії, як кажуть співрозмовники Радіо Свобода, може бути залякування українців техногенними катастрофами.

Це екоцид! Перетворення території України в суцільну зону екологічної катастрофи Григорій Перепелиця

Тут варто згадати і обстріли критичної енергетичної інфраструктури російськими ракетами та дронами взимку, коли мільйони українців змушені були сидіти без світла і тепла в темних оселях.

Зараз так само – підрив дамби Каховської ГЕС лякає людей масштабним потопом.

«Це реалізація стратегії залякування. Путін реалізовував стратегію залякування, коли погрожував застосувати тактичну ядерну зброю. Потім залякування «брудною бомбою». Потім провокації з намірами підірвати Запорізьку АЕС. Ну, тепер вдалися до інших засобів залякування. Це екоцид! Перетворення території України в суцільну зону екологічної катастрофи», – каже професор Григорій Перепелиця.

Російські військові на автомобільному мосту біля Каховської ГЕС. Неподалік Нової Каховки на Херсонщині, 20 травня 2022 року. Російські війська окупували Каховську ГЕС на початкових стадіях агресії, а інформація про мінування ними дамби з’явилась восени 2022 року

«Я думаю, наступним буде кримський «Титан» в Криму і може бути забруднений весь Кримській півострів. Межі їхніх злочинів просто не існує», – додає Перепелиця, маючи на увазі хімічне підприємство «Титан» в Криму.

Треба нагадати, що на початкових стадіях повномасштабного російського вторгнення війська Росії окупували Чорнобильську зону і саму Чорнобильську АЕС. В цьому не було якоїсь стратегічної військової потреби, але це пробудило насторогу в українського населення, яке пам’ятає про Чорнобильську катастрофу і неприємні страхітливі спогади, з нею пов’язані.

«Руйнація України»

Ще одним мотивом, яким може керуватись Кремль, йдучи на підрив Каховської ГЕС та на заподіяння інших екологічних лих, – це просто стратегія повної руйнації України. На це звернув увагу секретар РНБОУ Олексій Данілов у фейсбуці.

Росія ввійшла в етап… відкритого декларування своєї справжньої мети – знищення України Олексій Данілов

«Підрив росіянами Каховської ГЕС – це принципово новий етап російської агресії. Відбувся повний та остаточний демонтаж усієї фальшивої ідеологічної кремлівської конструкції: «звільнення України», «боротьба з нацистами», «ураження виключно військових об’єктів» та решти маячні, суто пропагандистських та брехливих тез. Росія ввійшла в етап… відкритого декларування своєї справжньої мети – знищення України, вбивства українців, руйнації економіки і структур життєзабезпечення населення», – написав він у фейсбуці.

З цієї думкою погоджується і еколог, ексдепутат парламенту, а нині військовий ЗСУ Єгор Фірсов: «Це їхня сутність – залишати після себе руїни. Наприклад, зараз вже немає таких міст, як Бахмут, Піски, Мар’їнка, Авдіївка… Це суцільні руїни. Це саме стосується і екологічних лих. Вони просто все знищують. Російська стратегія – повна руйнація України, геноцид. Це їхні дві мети. В них нічого не виходить, вони вже понад рік воюють і не можуть досягнути своїх цілей. Тому вдаються до геноциду і руйнації».

Джерело

Новости Крыма