Під звуки вибухів: до Севастополя запрошують на відпочинок російських військових

На пляжі у Любимівці під Севастополем

 

СЕВАСТОПОЛЬ – Російський глава Севастополя вигадав програму пільгового відпочинку для учасників війни проти України та членів їхніх сімей. Це дозволить підтримати на плаву бюджетні бази відпочинку і пансіонати, що загинаються, а також створить красиву картинку «мирного» відпочинку в прифронтовому місті.

У Севастополі розробляють державну програму, спрямовану одночасно на розвиток туризму та підтримку учасників «спеціальної військової операції» (так у Росії називають розв’язану проти України повномасштабну війну – КР). Російський губернатор Севастополя Михайло Развожаєв озвучив цю ідею 3 липня під час зустрічі з главою Радфеда Валентиною Матвієнкою.

Це спеціальна програма, за якою учасники «СВО» матимуть змогу отримати пільги на відпочинок у севастопольських готелях та санаторіях, написав Развожаєв у своєму телеграм-каналі.

Їх точно не налякаєш жодною прифронтовою обстановкою, тим більше, що тут абсолютно спокійно Михайло Развожаєв

«Ми намагаємося завантажити наші місця розміщення, щоб учасники спеціальної військової операції, яким надається відпустка, могли приїхати із сім’ями та відпочити. Хочемо зробити пакет максимально пільговим. Їх точно не налякаєш жодною прифронтовою обстановкою, тим більше, що тут абсолютно спокійно», – сказав він.

При цьому Развожаєв вважає, що у разі підтримки з боку російського керівництва Криму програма може бути поширена і на весь півострів.

Російський губернатор Севастополя Михайло Розвожаєв

У Севастополі «абсолютно спокійно», лише вибухи щодня

Щодо того, що в Севастополі «абсолютно спокійно», губернатор Развожаєв або висловився фігурально, або ж банально видає бажане за дійсне. Вибухи та постріли у місті чути щодня, над пляжами проносяться винищувачі, над містом кружляють гелікоптери. Про військові «КамАЗи», бронетранспортери та ракетні тягачі, які гасають усіма дорогами, як ошпарені, я вже мовчу.

У вівторок, 4 липня, о 14.30 пів міста аж підстрибнуло від потужного вибуху. На моїй роботі будівля здригнулася, шибки тремтіли. Найнервовіші співробітники навіть на вулицю вискочили, про всяк випадок.

У місцевих чатах та телеграм-каналах – паніка. З усіх районів пишуть і діляться переживаннями, а офіційної інформації начебто немає. Тільки за півгодини розібралися, що це, виявляється, на полігоні Кара-Коба снаряди часів Другої світової підривають, які підняли з дна Гільзової бухти.

Скріншот повідомлень у телеграм-каналі «Чп / Севастополь»

Як виявилося, Розвожаєв про це у своєму телеграм-каналі написав о 13.14 – за годину з чвертю до вибуху: «Сьогодні співробітники МНС на полігоні в районі Кара-Коби орієнтовно з 14.00 і до 18.00 будуть проводити планове знищення близько тисячі боєприпасів часів ВВВ, які підняли з дна бухти Гільзова».

Чому завжди так пізно попереджають? За півгодини, за годину, а іноді вже й після вибухів чи стрільб Олексій

«Ну от скажи, – питає мій колега Олексій, – чому завжди так пізно попереджають? За півгодини, за годину, а іноді вже й після вибухів чи стрільб». Він живе неподалік Севастопольської бухти, де майже щодня на Північному молу російські військові проводять тренувальні стрільби. Також у воді підривають протидиверсійні гранати. Олексій каже, що вже звикли, але все одно домочадці сіпаються щоразу під час вибухів.

Аналогічна обстановка в районі бухти Козачої, де розташована військова частина російських морпіхів – теж стрільби та тренування майже щодня. Загалом, у місті спокійно, як каже губернатор, лише з точністю до навпаки.

Пожежа на нафтобазі у Козачій бухті Севастополя, 29 квітня 2023 року

І це не рахуючи атак українських безпілотників, як повітряних, так і надводних, які ні-ні, та й прориваються до військових об’єктів Севастополя, змушуючи голосно спрацьовувати російську ППО.

Але є й такі, хто вітає вибухи. Моя сусідка-пенсіонерка Віра Іллівна каже, що «вони нас захищають», маючи на увазі російських військових. «Севастополь завжди був військовим містом, – каже вона, – у нас завжди стріляли».

Ось тут, звісно, баба Віра перебільшує. Стрілянини в самому Севастополі ніколи не було, тільки на день флоту, та й то холостими зарядами та патронами. Для стрільб та навчань – полігони, які всі за містом.

Кому відпочивати і де

Михайло Развожаєв не розкрив деталей пільгового відпочинку для російських військових, які брали участь у війні проти України, а також членів їхніх сімей. Можливо, тому, що програма лише на стадії підготовки. Також невідомо, в яких готелях планують розміщувати учасників «СВО».

У власності міста є державне унітарне підприємство (ГУП) «Пансіонати Севастополя». Під його управлінням – пансіонат «Ізумруд» на Південному березі Криму, бази відпочинку «Севміськводоканалу», «Сонечко», «Батиліман», «Любимівка», дитячі оздоровчі табори «Ласпі» та «Горний».

Пансіонат «Ізумруд» у бухті Ласпі

За визначенням, призначені для відпочинку структури мають давати прибуток. Проте минулого року, за даними Кримстату, ДУП «Пансіонати Севастополя» показало нульовий виторг. А 2020-го сильно заборгувало за спожиту електроенергію.

Щоб якось підтримувати підприємство на плаву, російський уряд Севастополя забезпечує там відпочинок за путівками, що частково оплачуються, бюджетникам з Росії. Фактично це форма державного дотування. Так було під час епідемії коронавірусу, коли потік відпочивальників у Криму значно знизився.

А минулого року севастопольські чиновники виділили «Пансіонатам Севастополя» бюджетні кошти на відшкодування витрат на розміщення біженців із окупованих областей України.

Може, й Женьці путівку виділять, відпочине з дружиною Анатолій Євгенович

У зв’язку з цим пільговий відпочинок так званих учасників «СВО» – з тієї ж серії, оскільки повністю або частково буде сплачений із бюджету, а отже пансіонату та базам відпочинку не треба думати про залучення відпочивальників. Чи пошириться програма на комерційні бази відпочинку та пансіонати, невідомо.

Тим часом бравий військовий пенсіонер Анатолій Євгенович, чий син Євгеній минулої осені за повісткою вирушив воювати проти України, новині про пільговий відпочинок радий. «Може, й Женьці путівку виділять, відпочине з дружиною», – каже він мені під час зустрічі.

Російська влада намагається створити гарну картинку «мирного» відпочинку у прифронтовому Севастополі, створюючи ілюзію, що «все під контролем, жодної небезпеки немає». Але це, як то кажуть, до першого загиблого від уламків збитого безпілотника чи ракети.

Джерело

Новости Крыма