Російська влада планує зобов’язати власників автотранспортних засобів використовувати зображення прапора РФ на номерних знаках. Такий захід, на думку її ініціаторів, має стати підтвердженням патріотизму під час повномасштабного вторгнення Росії до України. Торкнеться ця вимога і анексованого Криму, де під час війни активізувався антивоєнний рух. Що відбувається і що чекає на кримчан, пояснюємо у матеріалі Крим.Реалії.
Ініціатива російської влади щодо автономерів не вперше торкається кримчан. Замінити українські номери на російські їм запропонували 2014 року, коли Росія анексувала півострів. Але багато кримчан не були готові до такого кроку з різних причин, і цей процес затягнувся на роки. У результаті в 2016 році російська влада зобов’язала їх змінити номери на російські, пригрозивши штрафами та вилученням автомобілів.
До такої ж «обязаловки» хочуть повернутися і тепер, коли Росія воює проти України, – як демонстрація лояльності до цієї країни.
Сьогодні автовласники в Росії можуть отримати номери для свого транспорту із зображенням російського прапора за бажанням. Але невдовзі такого вибору вони вже не матимуть. Російська влада планує зробити обов’язковою наявність російського триколора у правому нижньому кутку державного реєстраційного знака при постановці автомобілів на облік. Поправки до стандарту видачі автономерів уже розроблені, автомобілістів, які раніше отримали номери без триколора, вони не торкнуться, пише російський «Коммерсант».
«Ініціатива з народу»
Зображення російського прапора у правому нижньому кутку автомобільного номера стане обов’язковим уже до кінця 2024 року, заявив голова комітету Держдуми Росії з інформполітики Олександр Хінштейн.
«До кінця поточного року будуть внесені необхідні зміни до ГОСТу – прапор із російським триколором у правому нижньому кутку автомобільного знака стане обов’язковим. Найприємніше, що ця ініціатива прийшла буквально, як то кажуть, з народу – з такою ідеєю виступив мій підписник, після чого я і звернувся до ГУОБДД МВС Росії з відповідною пропозицією», – стверджує він.
Депутат каже, він відправив таку пропозицію до Головного управління із забезпечення безпеки дорожнього руху Росії після того, як до нього звернувся його підписник.
Автор цієї ідеї назвав можливість замовити автомобільний знак без прапора «лазівкою» для тих, хто «ненавидить свою державу». У МВС Росії, за словами Хінштейна, вже підготували відповідні поправки. Коли вони набудуть чинності, наразі достеменно невідомо.
«Ганьба – їздити під російським прапором»
Ініціатива із заміною автономерів торкнеться жителів Криму, поки Росія де-факто його контролює. Подібні ініціативи на півострові сприймають далеко не одноголосно, як заявляє місцева російська влада.
У проросійських пабліках звертають увагу на те, що під час війни Росії з Україною по Криму їздять автомобілі, на яких зображення прапора РФ заклеєне. У соцмережах постійно з’являються такі приклади з коментарями-засудженнями.
«От так жителі російського (анексованого Росією – КР) міста-героя Севастополя заклеюють російські прапори на державних номерах своїх автомобілів! Очевидно, це ганьба – їздити під російським прапором! А швидше за все, людина не сприймає Крим і Севастополь як частину Росії», – йдеться у повідомленні у групі «Черный список Севастополь» у російській соцмережі «Вконтакте».
Власники таких автомобілів «виступають проти своєї країни», вважає провоєнний блогер із Феодосії Олександр Таліпов, який допомагає російським спецслужбам переслідувати кримчан із проукраїнськими чи антивоєнними поглядами. Він раніше закликав заборонити видачу автономерів та їх дублікатів без прапора РФ, а також посилити покарання за його заклеювання чи зафарбовування.
Тестом на лояльність до Росії вважає наявність її прапора на автономерах голова підконтрольної Росії Асоціації вантажних перевізників та експедиторів Криму Анатолій Цуркін.
«Є окремі громадяни, які не підтримують дії нашої країни, але можуть жити тут. І сьогодні всі ці терористи, екстремісти, підбурювачі, «ждуни», які так чи інакше не підтримують риторику країни, намагаються хоч якось сховатися за номером без прапора», – зазначив він.
«Приниження – нелояльним, самоствердження – злочинцям»
Відразу кілька цілей російської влади бачить у подібній ініціативі психологиня та журналістка з Криму Лариса Волошина.
«Така ініціатива містить у собі кілька психологічних сенсів для окупантів. По-перше, це перевірка на лояльність. Очевидно, що російські окупанти відчувають щодо себе ворожість з боку українських громадян, які перебувають в окупації. Тому законодавчий примус позначити себе символікою окупантів буде для тих, хто не є лояльним, певним приниженням. Що може спровокувати у них прояв непокірності та сприяти їх виявленню і покаранню», – зазначила вона Крим.Реалії.
Ідея з номерними знаками дозволить російським чиновникам і проросійським активістам негативно вплинути на проукраїнське населення Криму, яке масово протестує проти війни, вважає Лариса Волошина.
«Це певне ствердження себе через символіку, нагадування, що «ми тут назавжди» і треба змиритися. Такий демонстративний посил здатний породити в душах тих, хто чекає на деокупацію, певний відчай і зневіру. Особливо зараз, коли все частіше можна почути «мирні ініціативи», наприклад, «мир в обмін на території», – пояснює психологиня.
Крім того, за допомогою цієї ініціативи російські чиновники і проросійські активісти можуть демонструвати власну лояльність чинному режиму в РФ.
«Самі ініціатори цієї ідеї усвідомлюють, що їхнє положення хитке, і що у разі поразки Росії їхня особиста доля навряд чи цікавитиме тих, кому вони служать. У будь-якому випадку, якщо злочинці вдаються до самоствердної символіки, це означає, що справи у них не дуже. Згадаймо, з якою активністю вони розвішували по Херсону плакати «Росія тут назавжди». Цікаво було б зараз побачити тих, хто ініціював це», – каже Лариса Волошина.
25 червня 2024 року Європейський суд з прав людини у міждержавній справі «Україна проти Росії» ухвалив, що Росія необґрунтовано встановила своє законодавство на тимчасово окупованій території Криму та Севастополя, діючи з порушенням правил міжнародного гуманітарного права і Конвенції про захист прав людини та основних свобод.
У МЗС Росії заявили, що вказане рішення ЄСПЛ Росія «законодавчо не визнає і не виконуватиме».